Dąbrowa Górnicza to jedno z miast należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce. Miasteczko znajduje się na Wyżynie Śląskiej, w sercu historycznej krainy Zagłębia Dąbrowskiego. Sąsiaduje bezpośrednio z Sosnowcem i Będzinem. Centra Dąbrowy Górniczej i stolicy województwa śląskiego – Katowic dzieli około 15 kilometrów. Cały obszar Metropolii jest doskonale skomunikowany, prężnie się rozwija i przyciąga polskich i zagranicznych inwestorów, chętnie lokujących tu swój kapitał, otwierających fabryki, centra usługowe i inne. Duża dynamika gospodarcza sprawia, że w Dąbrowie Górniczej praca czeka na wielu specjalistów, bezrobocie jest niskie, panują korzystne warunki do rozwoju kariery zawodowej.
Jeśli zatem zaczynasz właśnie przeglądać oferty typu praca – Dąbrowa Górnicza, zastanawiasz się nad znalezieniem zatrudnienia w tym mieście, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi cechami lokalnego rynku pracy.
Dąbrowa Górnicza – firmy, rozwinięte branże
Dąbrowa Górnicza jest miastem o licznych atutach inwestycyjnych. Znajduje się w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Obejmuje je Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działają tu między innymi Dąbrowski Park Przemysłowo-Technologiczny, Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Na inwestorów czekają tereny uzbrojone i nieruchomości przystosowane do prowadzenia różnego rodzaju działalności, zaplecze biurowe, dostęp do wykwalifikowanej kadry, zwolnienia podatkowe i inne udogodnienia.
W efekcie Dąbrowa Górnicza nieustannie się rozwija i już teraz stanowi największy ośrodek gospodarczy Zagłębia. W Dąbrowie Górniczej dominującą pozycję zajmuje przemysł. Miasto jest związane tradycyjnie z przemysłem górniczym, hutniczym i metalurgicznym. Hutnictwo wciąż jest tu silnie reprezentowane – to właśnie w Dąbrowie Górniczej znajduje się największa huta w Polsce, działa tu także jeden z czołowych producentów stali na świecie. W Dąbrowie Górniczej mieszczą się też zakłady przemysłowe związane z innymi branżami – motoryzacyjną, elekromaszynową, spożywczą czy zabawek.
Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec lipca 2021 r.) w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje ponad 13 tys. podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 4 bardzo duże zakłady zatrudniające co najmniej 1000 pracowników (wszystkie z sektora prywatnego),
- 13 dużych zakładów pracy zatrudniających 250-999 pracowników (9 z sektora prywatnego),
- 110 średniej wielkości zakładów pracy zatrudniających 50-249 pracowników (66 z sektora prywatnego),
- 473 małe zakłady pracy zatrudniające 10-49 pracowników (429 z sektora prywatnego),
- 12 429 mikrozakładów pracy zatrudniających 0-9 pracowników (12 134 z sektora prywatnego).
Jak wyżej wspomniano, Dąbrowa Górnicza to przede wszystkim duży ośrodek przemysłowy – tutejsze zakłady produkcyjne i przetwórcze generują tysiące miejsc zatrudnienia. Niemniej pod względem liczby prowadzonych działalności na pierwszym miejscu znajdują się jednostki handlowe / punkty naprawy pojazdów. Stanowią one aż 26,1 wszystkich podmiotów gospodarki narodowej w Dąbrowie Górniczej. Na drugim miejscu są natomiast przedsiębiorstwa budowlane (11,9%), a na trzecim jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną (9,7%). Zakłady przetwórstwa przemysłowego stanowią z kolei 8,6% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarczych (REGON, lipiec 2021).
Dąbrowa Górnicza – Barometr zawodów
Kto zatem ma spore szanse na znalezienie pracy w Dąbrowie Górniczej? Duże zapotrzebowanie dotyczy osób z wykształceniem technicznym, inżynieryjnym i specjalistycznym, ale nie tylko. By ocenić indywidualne szanse na etat, warto zajrzeć do Barometru zawodów, czyli corocznego badania zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce – z wyszczególnieniem powiatów i województw. Barometr zawodów przygotowywany jest na polecenie resortu pracy na podstawie danych z urzędów pracy oraz GUS.
Zgodnie z badaniem, w 2021 r. w Dąbrowie Górniczej wskazano aż 73 grupy poszukiwanych zawodów. Osoby, które je wykonują, mogą spodziewać się, że nie będą mieć problemu ze znalezieniem skierowanych do siebie ofert zatrudnienia.
Na liście znajdują się między innymi pracownicy branż:
- technologicznej – administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy,
- finansowej, administracji, bhp – samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, specjaliści administracji publicznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
- TSL – spedytorzy i logistycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
- motoryzacyjnej, elektromaszynowej, energetycznej – specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze i lakiernicy samochodowi, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, monterzy maszyn i urządzeń, technicy mechanicy,
- pozostałej produkcji przemysłowej – ceramicy przemysłowi, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, pracownicy przetwórstwa metali, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, przetwórcy mięsa i ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze, specjaliści ds. organizacji produkcji.
Lista zawodów deficytowych w Dąbrowie Górniczej jest znacznie dłuższa – można ją zobaczyć na stronie badania Barometr zawodów. Zapotrzebowanie dotyczy też między innymi licznych specjalistów z branży budowlanej, opieki medycznej oraz nauczycieli.
W mieście zauważono także nadwyżkę poszukujących pracy ekonomistów, kierowników ds. usług oraz pracowników biur podróży i obsługi turystycznej. Osoby, które są zainteresowane podjęciem zatrudnienia w tych trzech obszarach zawodowych, mogą spotkać się zatem ze sporą konkurencją w czasie rekrutacji.
Dąbrowa Górnicza – ile wynosi bezrobocie?
Czy trudno o pracę w Dąbrowie Górniczej i okolicy? Województwo śląskie jest regionem, który nie boryka się z wysokim bezrobociem – stopa bezrobocia w tym województwie należy do najniższych w Polsce. Zgodnie z danymi GUS, w lipcu 2021 r. wskaźnik w województwie śląskim był na poziomie 4,7% (niższy zanotowano jedynie w województwie wielkopolskim – 3,5%). Dla porównania, stopa bezrobocia obliczona dla kraju w tym samym czasie wynosiła 5,8%.
Jak na tym tle wypada Dąbrowa Górnicza? Wskaźnik bezrobocia w mieście jest zbliżony do wartości wojewódzkiej. W lipcu 2021 r. był na poziomie 4,9%. W tym czasie w urzędzie pracy zarejestrowanych było 2,8 tys. bezrobotnych mieszkańców miasta.
PUP Dąbrowa Górnicza to podstawowa instytucja rynku pracy w mieście, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia, chcące uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, spotkać się z doradcą zawodowym itp.
Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej
Adres: Jana III Sobieskiego 12, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Telefon: 32 262 37 39
Urząd może stanowić cenne wsparcie, warto jednak prowadzić samodzielne poszukiwania pracy. Do ofert zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej na praca.pl można dotrzeć bardzo prosto – należy wpisać nazwę miasta w pasku wyszukiwania i kliknąć w przycisk Szukaj. Wyniki możemy zawężać, np. podając interesujący nas obszar zawodowy, wybierając opcję praca zdalna, rekrutacja zdalna.
W czasie szukania pracy warto działać wielotorowo – pytać znajomych, brać udział w targach pracy, umawiać się samodzielnie na spotkania kwalifikacyjne oraz zwrócić się do urzędu pracy lub komercyjnych agencji zatrudnienia (pamiętajmy, że agencje nie mogą pobierać opłat od poszukujących pracy!).