Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dąbrowa Górnicza: rynek pracy – jakich specjalistów potrzebuje? Jaka jest stopa bezrobocia?

Dąbrowa Górnicza: rynek pracy – jakich specjalistów potrzebuje? Jaka jest stopa bezrobocia?

 
Dąbrowa Górnicza: rynek pracy – jakich specjalistów potrzebuje? Jaka jest stopa bezrobocia?

Dąbrowa Górnicza to jedno z miast należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce. Miasteczko znajduje się na Wyżynie Śląskiej, w sercu historycznej krainy Zagłębia Dąbrowskiego. Sąsiaduje bezpośrednio z Sosnowcem i Będzinem. Centra Dąbrowy Górniczej i stolicy województwa śląskiego – Katowic dzieli około 15 kilometrów. Cały obszar Metropolii jest doskonale skomunikowany, prężnie się rozwija i przyciąga polskich i zagranicznych inwestorów, chętnie lokujących tu swój kapitał, otwierających fabryki, centra usługowe i inne. Duża dynamika gospodarcza sprawia, że w Dąbrowie Górniczej praca czeka na wielu specjalistów, bezrobocie jest niskie, panują korzystne warunki do rozwoju kariery zawodowej.

 

Jeśli zatem zaczynasz właśnie przeglądać oferty typu praca – Dąbrowa Górnicza, zastanawiasz się nad znalezieniem zatrudnienia w tym mieście, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi cechami lokalnego rynku pracy.

 

Dąbrowa Górnicza – firmy, rozwinięte branże

 

Dąbrowa Górnicza jest miastem o licznych atutach inwestycyjnych. Znajduje się w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Obejmuje je Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działają tu między innymi Dąbrowski Park Przemysłowo-Technologiczny, Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Na inwestorów czekają tereny uzbrojone i nieruchomości przystosowane do prowadzenia różnego rodzaju działalności, zaplecze biurowe, dostęp do wykwalifikowanej kadry, zwolnienia podatkowe i inne udogodnienia.

 

W efekcie Dąbrowa Górnicza nieustannie się rozwija i już teraz stanowi największy ośrodek gospodarczy Zagłębia. W Dąbrowie Górniczej dominującą pozycję zajmuje przemysł. Miasto jest związane tradycyjnie z przemysłem górniczym, hutniczym i metalurgicznym. Hutnictwo wciąż jest tu silnie reprezentowane – to właśnie w Dąbrowie Górniczej znajduje się największa huta w Polsce, działa tu także jeden z czołowych producentów stali na świecie. W Dąbrowie Górniczej mieszczą się też zakłady przemysłowe związane z innymi branżami – motoryzacyjną, elekromaszynową, spożywczą czy zabawek.

 

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec lipca 2021 r.) w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje ponad 13 tys. podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

  • 4 bardzo duże zakłady zatrudniające co najmniej 1000 pracowników (wszystkie z sektora prywatnego),
  • 13 dużych zakładów pracy zatrudniających 250-999 pracowników (9 z sektora prywatnego),
  • 110 średniej wielkości zakładów pracy zatrudniających 50-249 pracowników (66 z sektora prywatnego),
  • 473 małe zakłady pracy zatrudniające 10-49 pracowników (429 z sektora prywatnego),
  • 12 429 mikrozakładów pracy zatrudniających 0-9 pracowników (12 134 z sektora prywatnego).

 

Jak wyżej wspomniano, Dąbrowa Górnicza to przede wszystkim duży ośrodek przemysłowy – tutejsze zakłady produkcyjne i przetwórcze generują tysiące miejsc zatrudnienia. Niemniej pod względem liczby prowadzonych działalności na pierwszym miejscu znajdują się jednostki handlowe / punkty naprawy pojazdów. Stanowią one aż 26,1 wszystkich podmiotów gospodarki narodowej w Dąbrowie Górniczej. Na drugim miejscu są natomiast przedsiębiorstwa budowlane (11,9%), a na trzecim jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną (9,7%). Zakłady przetwórstwa przemysłowego stanowią z kolei 8,6% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarczych (REGON, lipiec 2021).

 

Dąbrowa Górnicza – Barometr zawodów

 

Kto zatem ma spore szanse na znalezienie pracy w Dąbrowie Górniczej? Duże zapotrzebowanie dotyczy osób z wykształceniem technicznym, inżynieryjnym i specjalistycznym, ale nie tylko. By ocenić indywidualne szanse na etat, warto zajrzeć do Barometru zawodów, czyli corocznego badania zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce – z wyszczególnieniem powiatów i województw. Barometr zawodów przygotowywany jest na polecenie resortu pracy na podstawie danych z urzędów pracy oraz GUS.

 

Zgodnie z badaniem, w 2021 r. w Dąbrowie Górniczej wskazano aż 73 grupy poszukiwanych zawodów. Osoby, które je wykonują, mogą spodziewać się, że nie będą mieć problemu ze znalezieniem skierowanych do siebie ofert zatrudnienia.

Na liście znajdują się między innymi pracownicy branż:

  • technologicznej – administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy,
  • finansowej, administracji, bhp – samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, specjaliści administracji publicznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
  • TSL – spedytorzy i logistycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • motoryzacyjnej, elektromaszynowej, energetycznej – specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze i lakiernicy samochodowi, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, monterzy maszyn i urządzeń, technicy mechanicy,
  • pozostałej produkcji przemysłowej – ceramicy przemysłowi, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, pracownicy przetwórstwa metali, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, przetwórcy mięsa i ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze, specjaliści ds. organizacji produkcji.

 

Lista zawodów deficytowych w Dąbrowie Górniczej jest znacznie dłuższa – można ją zobaczyć na stronie badania Barometr zawodów. Zapotrzebowanie dotyczy też między innymi licznych specjalistów z branży budowlanej, opieki medycznej oraz nauczycieli.

 

W mieście zauważono także nadwyżkę poszukujących pracy ekonomistów, kierowników ds. usług oraz pracowników biur podróży i obsługi turystycznej. Osoby, które są zainteresowane podjęciem zatrudnienia w tych trzech obszarach zawodowych, mogą spotkać się zatem ze sporą konkurencją w czasie rekrutacji.

 

Dąbrowa Górnicza – ile wynosi bezrobocie?

 

Czy trudno o pracę w Dąbrowie Górniczej i okolicy? Województwo śląskie jest regionem, który nie boryka się z wysokim bezrobociem – stopa bezrobocia w tym województwie należy do najniższych w Polsce. Zgodnie z danymi GUS, w lipcu 2021 r. wskaźnik w województwie śląskim był na poziomie 4,7% (niższy zanotowano jedynie w województwie wielkopolskim – 3,5%). Dla porównania, stopa bezrobocia obliczona dla kraju w tym samym czasie wynosiła 5,8%.

 

Jak na tym tle wypada Dąbrowa Górnicza? Wskaźnik bezrobocia w mieście jest zbliżony do wartości wojewódzkiej. W lipcu 2021 r. był na poziomie 4,9%. W tym czasie w urzędzie pracy zarejestrowanych było 2,8 tys. bezrobotnych mieszkańców miasta.

 

PUP Dąbrowa Górnicza to podstawowa instytucja rynku pracy w mieście, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia, chcące uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, spotkać się z doradcą zawodowym itp.

 

Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej
Adres: Jana III Sobieskiego 12, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Telefon: 32 262 37 39

 

Urząd może stanowić cenne wsparcie, warto jednak prowadzić samodzielne poszukiwania pracy. Do ofert zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej na praca.pl można dotrzeć bardzo prosto – należy wpisać nazwę miasta w pasku wyszukiwania i kliknąć w przycisk Szukaj. Wyniki możemy zawężać, np. podając interesujący nas obszar zawodowy, wybierając opcję praca zdalna, rekrutacja zdalna.

 

W czasie szukania pracy warto działać wielotorowo – pytać znajomych, brać udział w targach pracy, umawiać się samodzielnie na spotkania kwalifikacyjne oraz zwrócić się do urzędu pracy lub komercyjnych agencji zatrudnienia (pamiętajmy, że agencje nie mogą pobierać opłat od poszukujących pracy!).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.