Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy: chemiczne, fizyczne, biologiczne

Czynniki szkodliwe w środowisku pracy: chemiczne, fizyczne, biologiczne

 
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy: chemiczne, fizyczne, biologiczne

Zgodnie z przepisami pracodawca musi zapewnić podwładnym bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a przed dopuszczeniem do obowiązków przeprowadzić dla nowo zatrudnionych szkolenie BHP wstępne, natomiast w toku zatrudnienia – szkolenie BHP okresowe.

 

Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku, gdy pracownicy są narażeni na czynniki szkodliwe na stanowisku pracy.

 

Czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy: czym się różnią?

 

Zgodnie z Polskimi Normami (PN-N-18004:2001) wyróżniamy czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w pracy.


• Czynniki niebezpieczne to te, które prowadzić mogą do urazu w trakcie wykonywania obowiązków.
• Szkodliwe, oddziałując na pracownika, mogą wywoływać choroby i schorzenia.

• Z kolei czynniki uciążliwe działają wolniej, powodują pogorszenie samopoczucia, znużenie, zmęczenie, przekładające się w dłuższej perspektywie na zwiększone ryzyko wypadków lub pogorszenie stanu zdrowia.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, pracodawca ma obowiązek informować o czynnikach szkodliwie wpływających na zdrowie, a także przeprowadzać pomiary kontrolujące, czy np. stężenie szkodliwych substancji nie jest zbyt wysokie.

 

Na sporządzenie pomiarów, badań i rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy przedsiębiorca ma 30 dni od rozpoczęcia działalności (art. § 3. Rozporządzenia).

 

Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia muszą być przeprowadzane w każdej firmie cyklicznie, w odstępach czasu zależnych od rodzaju tych czynników. Muszą być też wykonane za każdym razem, gdy „nastąpiły zmiany w wyposażeniu technicznym, w procesie technologicznym lub w warunkach wykonywania pracy, które mogły mieć wpływ na zmianę poziomu emisji, poziomu narażenia albo wystąpiły okoliczności, które uzasadniają ich ponowne wykonanie (art. § 14.).

 

Szkodliwe czynniki fizyczne

 

Do szkodliwych czynników fizycznych w środowisku pracy zalicza się (§ 13. 1.):
• hałas,
• hałas ultradźwiękowy,
• drgania mechaniczne działające na organizm człowieka przez kończyny górne,
• drgania mechaniczne o ogólnym działaniu na organizm człowieka,
• niekorzystny mikroklimat.

 

Czynniki chemiczne w środowisku pracy

 

Czynniki chemiczne, szkodliwe dla zdrowia, mogą mieć charakter np. substancji wykorzystywanych w pracy laboratoryjnej, ale też wszelkie pyły, gazy, dym. Kontakt z nimi jest drażniący dla układu oddechowego, przewodu pokarmowego, skóry, może wywoływać reakcje alergiczne itp.

 

Warto pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy (art. 221.): „Niedopuszczalne jest stosowanie substancji chemicznych i ich mieszanin nieoznakowanych w sposób widoczny, umożliwiający ich identyfikację”.

 

Oddzielną kategorię stanowią czynniki rakotwórcze i mutagenne, które podlegają wzmożonej kontroli w przypadku stosowania ich w miejscu pracy. Pracodawca musi między innymi prowadzić rejestr pracowników, którzy wykonują obowiązki w kontakcie z tymi czynnikami (art. 222. § 2. Kodeksu pracy).

 

Szkodliwe czynniki biologiczne

 

Zalicza się do nich bakterie, grzyby, wirusy czy pasożyty obecne w miejscu wykonywania pracy. Również w tym wypadku pracodawca musi prowadzić rejestr narażonych na ich oddziaływanie podwładnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?