Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czym zajmuje się dialogista?

Czym zajmuje się dialogista?

 
Czym zajmuje się dialogista?

Dialogista - kim jest?

 

Kim jest dialogista? To osoba zajmująca się opracowywaniem dialogów filmowych lub serialowych. Jego zadaniem jest przygotowanie tekstu czytanego przez lektora lub aktorów dubbingujących dany materiał audiowizualny. Czasem dialogista przerabia gotowe, dostarczone z zewnątrz tłumaczenia, częściej jednak przekłada teksty samodzielnie, jednocześnie dopasowując je do wymogów filmu lub serialu.

 

Czym zajmuje się dialogista?

 

W teorii opis zadań dialogisty wygląda bardzo prosto. Jak wygląda w praktyce? Jest to bardziej skomplikowane. Przygotowanie tekstu dla lektorów czy aktorów dubbingujących nie opiera się na suchym przekładzie oryginalnej treści.

Dialogista musi zwrócić uwagę na wiele niuansów. Najlepiej wyjaśnić to przykładach. Załóżmy, że do przetłumaczenia jest żartobliwa scena, odnosząca się do mody panującej w kraju, w którym powstał film. Z kolei w Polsce ten temat jest kompletnie nieznany i widz, otrzymując dosłowny przekład, nie zrozumie ani żartu, ani znaczenia sceny. Dobry dialogista musi odpowiednio odnaleźć się w takiej sytuacji. Powinien dopasować tłumaczone kwestie do sceny, ale jednocześnie zrobić to w taki sposób, by była zrozumiała dla polskiego widza.

 

Dialogista powinien więc być bardzo czujny. Wychwytuje emocje, napięcie, humor, powagę przedstawiane w oryginalnych scenach i przekłada je na rodzimy język. Nie zawsze polski widz zaśmieje się w tym samym miejscu co widz zagraniczny. Żarty słowne, sytuacyjne - wszystko to jest specyficzne dla danego regionu, kraju itd.

 

Praca dialogisty wymaga również opracowania odpowiedniej formy tekstu. Długości dialogów muszą być dopasowane do sceny. Powinny również mniej więcej odpowiadać kwestiom wypowiadanym przez aktorów (aby np. w tym samym momencie otwierały się usta). Dialogista powinien oznaczać akcenty, pauzy. Często też obecny jest na nagraniach, ponieważ w trakcie pracy w studiu reaguje na pojawiające się problemy, może zweryfikować dopasowanie tekstu do sposobu czytania itd.

 

Dialogista - wymagania

 

Nie ma ściśle określonej ścieżki edukacyjnej, którą powinien przejść przyszły dialogista. Ważne, by perfekcyjnie posługiwał się językiem polskim, dobrze też, by znał inne języki. Praca nad opracowywanym tekstem wymaga dobrego researchu - należy zawsze być czujnym i sprawdzać, czy nieznana nazwa pojawiająca się w tekście dotyczy nazwiska, miejscowości czy jakiegoś przedsiębiorstwa albo zespołu muzycznego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.