Z uwagi na szybko postępujący rozwój technologiczny jest bardzo wiele zawodów, które dziś możemy nazwać ginącymi. Należą do nich liczne profesje rzemieślnicze, związane na przykład z obróbką naturalnych materiałów takich jak skóra czy drewno. Jednym z zanikających zawodów tego typu jest właśnie karpiniarz. Czym się zajmuje osoba na tym stanowisku?
Karpiniarz – specyfika pracy
Karpiniarz nie jest drwalem, ale jego obowiązki zawodowe są bardzo bliskie tej profesji. Osoba pracująca w charakterze karpiniarza ma za zadanie usuwanie karp, które pozostały po wycince drzew.
Karpami nazywamy te części drzewa, które znajdują się pod powierzchnią ziemi – fragment pnia i system korzeniowy. By je usunąć i przygotować do dalszego wykorzystania, karpiniarz wykorzystuje takie narzędzia jak piła i siekiera – za których pomocą tnie je na mniejsze fragmenty – a także łopata, koparka bądź inny sprzęt budowlany, dzięki któremu możliwe jest wykopanie pozostałości po wyrębie z gruntu. Niekiedy przy pracy wykorzystywane są również materiały wybuchowe.
Jest to bardzo wąska specjalizacja i w praktyce czynności zawodowe karpiniarza często wykonują robotnicy budowlani bądź drwale. Ci ostatni mają za zadanie nie tylko ścięcie drzewa, ale również uporządkowanie zrębu, czyli obszaru prowadzonej wycinki. Ponadto istnieją techniki, które umożliwiają usunięcie drzewa od razu wraz z korzeniami.
Nie jest to jednak wyłącznie praca fizyczna, gdyż karpiniarz powinien nieć szeroką wiedzę na temat rodzajów drzew i technik obróbki drewna. Jako wyspecjalizowany rzemieślnik musi wiedzieć, kiedy usunąć karpę danego gatunku drzewa, by dało się ją w przyszłości wykorzystać.
Zawód karpiniarza – wymagania
Podobnie jak nie ma szkół zawodowych przygotowujących do pracy drwala, tak również osoby chcące wyspecjalizować się w zawodzie karpiniarza muszą wyszkolić się na własną rękę. W tym wypadku jest jednak trudniej, gdyż z uwagi na zanikanie profesji karpiniarza bardzo rzadko możemy natknąć się na kursy o tej tematyce. Dobrym pomysłem jest więc zwrócenie się bezpośrednio do konkretnego rzemieślnika o przyuczenie do zawodu i odbycie kursu na pilarza.
Warto przy tym pamiętać, że profesje związane z usuwaniem drzew i obróbką drewna nie należą do łatwych. Kandydaci na karpiniarzy muszą cechować się znaczną siłą fizyczną i wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne. Z uwagi na konieczność wykorzystywania pił mechanicznych i innego sprzętu powinni zadbać o wyrobienie odpowiednich uprawnień.
Zastanawiając się nad podjęciem pracy jako karpiniarz, trzeba też pamiętać o zagrożeniach związanych z tym zawodem. Są to między innymi:
• wysokie ryzyko wypadków podczas użytkowania sprzętu,
• możliwość uszkodzenia lub utraty słuchu (ze względu na hałas, który ten wywołuje),
• zagrożenie chorobami wywoływanymi przez kleszcze i inne owady.