Poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący tej właśnie sprawy wpłynął do Sejmu, gdzie pod koniec sierpnia odbyło się jego pierwsze czytanie. Zakłada on rozszerzenie katalogu prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, o świadczenie usług na rzecz zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt oraz strefy czasowe.
Zastrzega jednak, że praca w tych dniach będzie mogła być wykonywana jedynie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (np. za pomocą poczty elektronicznej) na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz że musi być uzasadniona odmiennymi od pracodawcy dniami wolnymi od pracy występującymi u wyżej wymienionych podmiotów, znajdujących się w różnych krajach i kręgach kulturowych.
Tym samym więc projekt zakłada rozszerzenie istniejącego aktualnie w Kodeksie pracy katalogu rodzajów prac, których wykonywanie jest dozwolone w niedziele i święta. Aktualnie wymienia on m.in. pracę w ruchu ciągłym, pracę zmianową, w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia i ochronie osób, gastronomię, hotelarstwo i turystykę.
Proponowana zmiana ma pomóc w rozwoju centrów biznesowych wykonujących usługi na rzecz przedsiębiorców zagranicznych, a tym samym przyczynić się do utrzymania istniejących oraz stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze usług finansowych, poprawiając jednocześnie konkurencyjność polskiego rynku pracy.
Losy projektu są niepewne, gdyż już pierwszej dyskusji sejmowej padły wnioski o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu, do którego dojdzie już w najbliższy piątek, tj. 6 września.
Łukasz Prasołek