Bywa, że rodzic musi poradzić sobie z niejednym niespodziewany wydarzeniem, które wymaga szybkiego przeorganizowania dnia. Nagła choroba opiekunki do dziecka, odwołany wyjazd na obóz czy niespodziewane zamknięcie przedszkola? Co robić, kiedy za godzinę powinniśmy być w pracy? Czy urlop na żądanie albo wzięcie wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem to jedyne opcje? Niektórzy pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pracowników i pozwalają na przychodzenie z dzieckiem do pracy.
Spis treści
Przyjście do pracy z dzieckiem – czy można? W jakich sytuacjach?
Zwykle praca i dziecko to zestaw trudny do pogodzenia. Mając na oku kilkulatka, trudno się skupić na obowiązkach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których połączenie pracy z opieką nad potomkiem jest najlepszym – albo jedynym możliwym – rozwiązaniem. Czy można przyjść z dzieckiem do firmy?
Trudno wyobrazić sobie, że córkę lub syna do pracy zabierają operator wózka widłowego, budowlaniec czy kucharka. Wykluczają to kwestie bezpieczeństwa. Jeśli jednak wykonujemy pracę biurową, to warunki pracy nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Wtedy decyzja leży po stronie szefa i jest zależna wyłącznie od jego woli. Pracodawca nie jest zobligowany do udzielenia zgody na przyprowadzenie przez pracownika dziecka do pracy.
Wielu pracodawców zgadza się jednak na prośbę pracownika o przyjście do biura z dzieckiem. Co więcej, część z nich organizuje specjalne pokoje dla dzieci, w których są dostępne kolorowanki czy zabawki, a także biurka, przy których opiekunowie dzieci mogą wykonywać obowiązki, mając jednocześnie na oku swoje pociechy. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie żłobka przyzakładowego. Bez wątpienia to jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych dla pracujących rodziców.
Czytaj także: Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku
Jak przygotować się do zabrania dziecka do pracy?
Do zabrania dziecka do biura trzeba się dobrze przygotować. Zaczynając od spraw podstawowych, należy przemyśleć kwestie wyżywienia (czy dziecko ma specjalną dietę, jak zoranizujemy mu posiłki odpowiadające jego potrzebom), napojów, przekąsek. Warto wcześniej spakować torbę ze wszystkimi akcesoriami potrzebymi do pielęgnacji malucha, ewentualnymi lekami itp. Najelpiej zrobić sobie listę, która będzie służyć pomocą także w przyszłości.
Koniecznie spakujmy do torby zabawki, które na dłużej zajmą uwagę naszego małego współtowarzysza pracy. Zabawki nie mogą wydawać głośnych dźwięków, a obecność dziecka nie powinna rozpraszać innych osób. Oczywiście wiele zależy od wieku i potrzeb dziecka, ale dobrym pomysłem są wszelkie kolorowanki, książeczki, klocki i gry angażujące dzieci na dłuższy czas.
Zalety przyjścia do pracy z dzieckiem:
-
dla pracownika
Rodzic ma duży psychiczny komfort, kiedy wie, że gdy zdarzy się niespodziewane, może zabrać dziecko do pracy i zorganizować swój dzień, nie rezygnując z możliwości wykonywania obowiązków.
-
dla pracodawcy
Elastyczność i postawa otwartości na potrzeby pracowników zawsze przynoszą dobre rezultaty. Warto wyznaczać granice odpowiadające specyfice pracy w firmie np. zezwalać na przyprowadzanie dzieci do pracy wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach bądź codziennie do zorganizowanego żłobka w pracy. Firma otwarta na potrzeby zatrudnionych buduje pozytywny wizerunek pracodawcy, wprowadza rodzinną, przyjacielską atmosferę. Może też liczyć na większą lojalność, zaangażowanie pracowników, przywiązanie do firmy. Coraz większą popularność zyskują więc benefity związane z promowaniem zdrowego stylu życia, wellbeing. To też często argument na "tak" dla kobiet zastanawiających się, czy wrócić do firmy przed końcem urlopu macierzyńskiego.
Kolejna zaleta, istotna zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika, to ograniczenie absencji. Dla rodziców zabranie dziecka do pracy jest ostatecznością i z pewnością nikt, kto nie musi, tego nie planuje. Postawieni przez nieprzewidziane okoliczności pod ścianą, muszą brać wolne. Umożliwienie zabrania w wyjątkowych sytuacjach dziecka do miejsca pracy jest korzystną alternatywą.
Czytaj także: Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?
Przyjście do pracy z dzieckiem – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy można przyprowadzać dziecko do pracy?
Pracodawca nie musi, ale może zgodzić się na przyprowadzanie dziecka do pracy, albo w wyjątkowych okolicznościach, albo stale w ramach zorganizowanego w firmie żłobka. W tym pierwszym przypadku należy pamiętać, że przyprowadzenie dziecka jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy miejsce pracy albo specyfika wykonywanej pracy nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
-
Jak poprosić pracodawcę o możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy?
Najlepszym sposobem jest otwarta i bezpośrednia komunikacja. Warto porozmawiać z szefem w cztery oczy bądź telefonicznie, wyjaśniając szczegolne okoliczności, które powodują, że musimy zabrać dziecko do pracy. Jeśli nie jest to częsta praktyka w firmie, warto wyjaśnić także, w jaki sposób będziemy sprawować pieczę nad dzieckiem i dlaczego nie zaburzy to naszej pracy ani pracy innych osób.