Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?

 
Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?

Bywa, że rodzic musi poradzić sobie z niejednym niespodziewany wydarzeniem, które wymaga szybkiego przeorganizowania dnia. Nagła choroba opiekunki do dziecka, odwołany wyjazd na obóz czy niespodziewane zamknięcie przedszkola? Co robić, kiedy za godzinę powinniśmy być w pracy? Czy urlop na żądanie albo wzięcie wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem to jedyne opcje? Niektórzy pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pracowników i pozwalają na przychodzenie z dzieckiem do pracy.

 

Spis treści

Przyjście do pracy z dzieckiem – czy można? W jakich sytuacjach?

 

Zwykle praca i dziecko to zestaw trudny do pogodzenia. Mając na oku kilkulatka, trudno się skupić na obowiązkach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których połączenie pracy z opieką nad potomkiem jest najlepszym  – albo jedynym możliwym – rozwiązaniem. Czy można przyjść z dzieckiem do firmy?

 

Trudno wyobrazić sobie, że córkę lub syna do pracy zabierają operator wózka widłowego, budowlaniec czy kucharka. Wykluczają to kwestie bezpieczeństwa. Jeśli jednak wykonujemy pracę biurową, to warunki pracy nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Wtedy decyzja leży po stronie szefa i jest zależna wyłącznie od jego woli. Pracodawca nie jest zobligowany do udzielenia zgody na przyprowadzenie przez pracownika dziecka do pracy.

Wielu pracodawców zgadza się jednak na prośbę pracownika o przyjście do biura z dzieckiem. Co więcej, część z nich organizuje specjalne pokoje dla dzieci, w których są dostępne kolorowanki czy zabawki, a także biurka, przy których opiekunowie dzieci mogą wykonywać obowiązki, mając jednocześnie na oku swoje pociechy. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie żłobka przyzakładowego. Bez wątpienia to jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych dla pracujących rodziców.

 

Czytaj także: Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

 

Jak przygotować się do zabrania dziecka do pracy?

 

Do zabrania dziecka do biura trzeba się dobrze przygotować. Zaczynając od spraw podstawowych, należy przemyśleć kwestie wyżywienia (czy dziecko ma specjalną dietę, jak zoranizujemy mu posiłki odpowiadające jego potrzebom), napojów, przekąsek. Warto wcześniej spakować torbę ze wszystkimi akcesoriami potrzebymi do pielęgnacji malucha, ewentualnymi lekami itp. Najelpiej zrobić sobie listę, która będzie służyć pomocą także w przyszłości.

 

Koniecznie spakujmy do torby zabawki, które na dłużej zajmą uwagę naszego małego współtowarzysza pracy. Zabawki nie mogą wydawać głośnych dźwięków, a obecność dziecka nie powinna rozpraszać innych osób. Oczywiście wiele zależy od wieku i potrzeb dziecka, ale dobrym pomysłem są wszelkie kolorowanki, książeczki, klocki i gry angażujące dzieci na dłuższy czas.

 

 

Zalety przyjścia do pracy z dzieckiem:

 

  • dla pracownika

 

Rodzic ma duży psychiczny komfort, kiedy wie, że gdy zdarzy się niespodziewane, może zabrać dziecko do pracy i zorganizować swój dzień, nie rezygnując z możliwości wykonywania obowiązków.

  • dla pracodawcy

 

Elastyczność i postawa otwartości na potrzeby pracowników zawsze przynoszą dobre rezultaty. Warto wyznaczać granice odpowiadające specyfice pracy w firmie np. zezwalać na przyprowadzanie dzieci do pracy wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach bądź codziennie do zorganizowanego żłobka w pracy. Firma otwarta na potrzeby zatrudnionych buduje pozytywny wizerunek pracodawcy, wprowadza rodzinną, przyjacielską atmosferę. Może też liczyć na większą lojalność, zaangażowanie pracowników, przywiązanie do firmy. Coraz większą popularność zyskują więc benefity związane z promowaniem zdrowego stylu życia, wellbeing. To też często argument na "tak" dla kobiet zastanawiających się, czy wrócić do firmy przed końcem urlopu macierzyńskiego.

Kolejna zaleta, istotna zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika, to ograniczenie absencji. Dla rodziców zabranie dziecka do pracy jest ostatecznością i z pewnością nikt, kto nie musi, tego nie planuje. Postawieni przez nieprzewidziane okoliczności pod ścianą, muszą brać wolne. Umożliwienie zabrania w wyjątkowych sytuacjach dziecka do miejsca pracy jest korzystną alternatywą.

 

Czytaj takżeMama w pracy – jakie ma uprawnienia?

 

Przyjście do pracy z dzieckiem – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy można przyprowadzać dziecko do pracy?

 

Pracodawca nie musi, ale może zgodzić się na przyprowadzanie dziecka do pracy, albo w wyjątkowych okolicznościach, albo stale w ramach zorganizowanego w firmie żłobka. W tym pierwszym przypadku należy pamiętać, że przyprowadzenie dziecka jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy miejsce pracy albo specyfika wykonywanej pracy nie stanowią zagrożenia dla dziecka.

 

  • Jak poprosić pracodawcę o możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy?

 

Najlepszym sposobem jest otwarta i bezpośrednia komunikacja. Warto porozmawiać z szefem w cztery oczy bądź telefonicznie, wyjaśniając szczegolne okoliczności, które powodują, że musimy zabrać dziecko do pracy. Jeśli nie jest to częsta praktyka w firmie, warto wyjaśnić także, w jaki sposób będziemy sprawować pieczę nad dzieckiem i dlaczego nie zaburzy to naszej pracy ani pracy innych osób.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.