Czy będą zmiany w urlopach? Kiedy wejdą w życie? – te pytania co roku powracają jak bumerang. Mówi się o wydłużeniu liczby dni wolnych, o wliczaniu czasu prowadzenia własnej działalności gospodarczej do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu... Sprawdźmy, czy coś w kwestii naszego wypoczynku zmieni się od 2022 r.
Czy będą zmiany w urlopach wypoczynkowych?
Aktualnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Zmiany w urlopach nie wydają się jednak priorytetowe. Najważniejszą kwestią jest bez wątpienia uregulowanie wprowadzonej ustawą antycovidową pracy zdalnej.
Niemniej w propozycjach dotyczących zmian w urlopach wypoczynkowych pojawiają się takie kwestie jak zrównanie liczby dni wolnych niezależnie od stażu pracy. W obecnym stanie prawnym pracownikom ze stażem do 10 lat pracy przysługuje 20 dni urlopu, a pracownikom z dłuższym stażem – 26 dni. Przypomnijmy, że do stażu wliczają się lata nauki (wg zasad określonych w Kp), ale nie ma możliwości zaliczyć lat prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy lat pracy na umowach cywilnoprawnych, co często skutkuje tym, że osoby w podobnym wieku, z długoletnim doświadczeniem zawodowym, ale pracujące na podstawie innych niż umowa o pracę umów mają różny wymiar urlopu.
Związki zawodowe postulowały zwiększenie liczby dni wolnych do 31, a nawet 35, argumentując to faktem, że w wielu zachodnich krajach pracuje się krócej.
Kolejna ciekawa propozycja to wprowadzenie urlopów wypoczynkowych dla osób, które nie mają etatu. Z możliwości wzięcia wolnego na nowych zasadach skorzystałyby osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i wspólnicy spółki cywilnej niezatrudniającej pracowników (co wymagałoby zmian w ustawie Prawo przedsiębiorców), a także osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jakie zmiany w urlopach
Niektóre grupy pracowników w Polsce korzystają z dodatkowych urlopów. Taki przywilej przysługuje (zgodnie z zasadami ujętymi w odpowiednich aktach prawnych) m.in. kombatantom, pracownikom socjalnym, osobom z niepełnosprawnością, pracownikom młodocianym, nauczycielom, pracownikom naukowym i badawczo-technicznych zatrudnionych w instytutach badawczych, urzędnikom, policjantom, sędziom, prokuratorom czy kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli.
Do tej grupy w 2022 r. dołączy jeszcze jedna. Zmiany w urlopach od 1 stycznia 2022 r. czekają pracowników PIP. W ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy dodany został artykuł 52a., brzmiący:
Inspektorowi pracy zatrudnionemu w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowisku określonym w art. 38 ust. 2 przez okres nie krótszy niż 10 lat przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni roboczych.