Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Człowiek kosmosu

Człowiek kosmosu

 
Człowiek kosmosu

Ludzie z zamiłowaniem nie tylko malują obrazy. Niektórzy budują satelity. Doktor, inżynier, pasjonat, człowiek kosmosu. Pracuje nad projektami związanymi z kosmosem i prężnie działa w mediach społecznościowych. Portal Praca.pl zapytał Marcina Stolarskiego – inżyniera kosmicznego - o dość rzadki jak na polskie realia zawód.

 

Doktor Stolarski pracuje w Creotech Instruments S.A., gdzie zajmuje się budową satelitów kosmicznych. Prowadzi również profil na Facebooku o nazwie „Inżynieriada – świat widziany oczami inżyniera” i własny kanał na YouTube. Uczestniczył w ogromnej ilości projektów poświęconych komunikacji kosmicznej. Oprócz tego organizuje wiele przedsięwzięć dla dzieci i dorosłych. Popularyzacja nauki to jest hobby. A lista jego osiągnieć i zrealizowanych projektów jest imponująca.

 

Czym jest inżynieria kosmiczna?
Inżynieria kosmiczna to dziedzina nauki/inżynierii zajmująca się budowaniem satelitów, rakiet i statków kosmicznych. W ramach niej jest wiele zagadnień zarówno dla elektroników, analityków, programistów czy mechaników.  

 

Czy od dziecka przejawiał Pan zainteresowanie tą tematyką?
Interesowałem się inżynierią generalnie, najpierw chciałem być elektrykiem, potem informatykiem, potem administratorem sieciowym, potem radioelektronikiem, a teraz zajmuję się komunikacją radiową w kosmosie.

 

Czy wyniki w szkole ukierunkowały Pana w wyborze zawodu?

Miałem zawsze słabe wyniki w szkole. Na studiach kilka razy byłem skreślony z listy studentów. System edukacji w Polsce nie ułatwia życia osobom utalentowanym. Ostatecznie udało mi się zrobić doktorat. 

 

Czym zajmuje się inżynier kosmiczny?
Generalnie projektowaniem i budowaniem satelitów, ale to zagadnienie równie rozległe, jak pytanie czym zajmuje się naukowiec. Inżynieria kosmiczna to tak szeroki temat, że chyba każda ze specjalności może tutaj wystąpić. Można być elektronikiem, informatykiem, matematykiem, mechanikiem, radiowcem, a nawet hydraulikiem.  

 

Czy inżynier kosmiczny to specyficzny zawód, czy różni się od innych inżynieryjnych zawodów?

Inżynier kosmiczny zwykle projektuje drogie urządzenia, które działają w warunkach zupełnie nieintuicyjnych, czyli kosmosie. Rzeczy proste na Ziemi mogą być bardzo skomplikowane w kosmosie. Trzeba się wykazywać ogromną wyobraźnią i wielką skrupulatnością.

  

Co wydaje się Panu najtrudniejsze w zawodzie?

To, że wysłanego satelity w kosmos nie można serwisować. Jeśli w kosmosie popsuje się najdrobniejsza rzecz, choćby tranzystor za 1 dolara, to może to unieruchomić satelitę wartego 200 milionów dolarów. Nie można takiego satelity naprawić. Można jedynie zbudować nowego i wysłać ponownie w kosmos. 

 

Czy jest to zawód niebezpieczny?
Raczej nie, choć czasami są elementy wymagające doświadczenia i procedur, jak choćby testy w próżni, czy z wykorzystaniem ciekłego azotu. Najbardziej niebezpieczna jest chyba praca konstruktorów rakiet kosmicznych.

 

Jest to wymagająca czasu praca?
Czasami pracuje się całe dnie, ale praca jest bardzo inspirująca.

 

Czy inżynieria kosmiczna to międzynarodowa działalność?

Zdecydowanie, zwykle każdy projekt kosmiczny realizowany jest przez międzynarodowe środowisko.

 

Jak duże jest zaangażowanie Polaków w projekty kosmiczne?

Wydajemy na nie kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie. To bardzo mało zakładając, że duży satelita kosztuje około 200 milionów dolarów, a jego wystrzelenie kolejne 200 milionów dolarów.

 

Czy dużo jest firm w sektorze kosmicznym w naszym kraju?
Raczej niewiele, a w zasadzie kilka firm ma dział, który zajmuje się jakimś kawałkiem kosmosu.

 

Co by Pan powiedział studentom inżynierii kosmicznej, którzy za jakiś czas znajdą się na rynku pracy?
To bardzo fajna praca, nie ma w niej rutyny, ciągle trzeba się uczyć nowych rzeczy i pracuje się w międzynarodowym towarzystwie, ale są aspekty mniej przyjemne, np. do każdego satelity produkuje się więcej dokumentacji niż waży sam satelita.  

 

Gościem portalu Praca.pl był dr inż. Marcin Stolarski, Inżynier kosmiczny, Creotech Instruments S.A. Dziękujemy za możliwość zapoznania się z ciekawymi i ważnymi dla przyszłych inżynierów aspektami zawodu. Życzymy kolejnych sukcesów. Polecamy:

facebook.com/inzynieriada/

youtube.com/user/mstolarski 

marcinstolarski.pl/

 


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.