Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Człowiek kosmosu

Człowiek kosmosu

 
Człowiek kosmosu

Ludzie z zamiłowaniem nie tylko malują obrazy. Niektórzy budują satelity. Doktor, inżynier, pasjonat, człowiek kosmosu. Pracuje nad projektami związanymi z kosmosem i prężnie działa w mediach społecznościowych. Portal Praca.pl zapytał Marcina Stolarskiego – inżyniera kosmicznego - o dość rzadki jak na polskie realia zawód.

 

Doktor Stolarski pracuje w Creotech Instruments S.A., gdzie zajmuje się budową satelitów kosmicznych. Prowadzi również profil na Facebooku o nazwie „Inżynieriada – świat widziany oczami inżyniera” i własny kanał na YouTube. Uczestniczył w ogromnej ilości projektów poświęconych komunikacji kosmicznej. Oprócz tego organizuje wiele przedsięwzięć dla dzieci i dorosłych. Popularyzacja nauki to jest hobby. A lista jego osiągnieć i zrealizowanych projektów jest imponująca.

 

Czym jest inżynieria kosmiczna?
Inżynieria kosmiczna to dziedzina nauki/inżynierii zajmująca się budowaniem satelitów, rakiet i statków kosmicznych. W ramach niej jest wiele zagadnień zarówno dla elektroników, analityków, programistów czy mechaników.  

 

Czy od dziecka przejawiał Pan zainteresowanie tą tematyką?
Interesowałem się inżynierią generalnie, najpierw chciałem być elektrykiem, potem informatykiem, potem administratorem sieciowym, potem radioelektronikiem, a teraz zajmuję się komunikacją radiową w kosmosie.

 

Czy wyniki w szkole ukierunkowały Pana w wyborze zawodu?

Miałem zawsze słabe wyniki w szkole. Na studiach kilka razy byłem skreślony z listy studentów. System edukacji w Polsce nie ułatwia życia osobom utalentowanym. Ostatecznie udało mi się zrobić doktorat. 

 

Czym zajmuje się inżynier kosmiczny?
Generalnie projektowaniem i budowaniem satelitów, ale to zagadnienie równie rozległe, jak pytanie czym zajmuje się naukowiec. Inżynieria kosmiczna to tak szeroki temat, że chyba każda ze specjalności może tutaj wystąpić. Można być elektronikiem, informatykiem, matematykiem, mechanikiem, radiowcem, a nawet hydraulikiem.  

 

Czy inżynier kosmiczny to specyficzny zawód, czy różni się od innych inżynieryjnych zawodów?

Inżynier kosmiczny zwykle projektuje drogie urządzenia, które działają w warunkach zupełnie nieintuicyjnych, czyli kosmosie. Rzeczy proste na Ziemi mogą być bardzo skomplikowane w kosmosie. Trzeba się wykazywać ogromną wyobraźnią i wielką skrupulatnością.

  

Co wydaje się Panu najtrudniejsze w zawodzie?

To, że wysłanego satelity w kosmos nie można serwisować. Jeśli w kosmosie popsuje się najdrobniejsza rzecz, choćby tranzystor za 1 dolara, to może to unieruchomić satelitę wartego 200 milionów dolarów. Nie można takiego satelity naprawić. Można jedynie zbudować nowego i wysłać ponownie w kosmos. 

 

Czy jest to zawód niebezpieczny?
Raczej nie, choć czasami są elementy wymagające doświadczenia i procedur, jak choćby testy w próżni, czy z wykorzystaniem ciekłego azotu. Najbardziej niebezpieczna jest chyba praca konstruktorów rakiet kosmicznych.

 

Jest to wymagająca czasu praca?
Czasami pracuje się całe dnie, ale praca jest bardzo inspirująca.

 

Czy inżynieria kosmiczna to międzynarodowa działalność?

Zdecydowanie, zwykle każdy projekt kosmiczny realizowany jest przez międzynarodowe środowisko.

 

Jak duże jest zaangażowanie Polaków w projekty kosmiczne?

Wydajemy na nie kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie. To bardzo mało zakładając, że duży satelita kosztuje około 200 milionów dolarów, a jego wystrzelenie kolejne 200 milionów dolarów.

 

Czy dużo jest firm w sektorze kosmicznym w naszym kraju?
Raczej niewiele, a w zasadzie kilka firm ma dział, który zajmuje się jakimś kawałkiem kosmosu.

 

Co by Pan powiedział studentom inżynierii kosmicznej, którzy za jakiś czas znajdą się na rynku pracy?
To bardzo fajna praca, nie ma w niej rutyny, ciągle trzeba się uczyć nowych rzeczy i pracuje się w międzynarodowym towarzystwie, ale są aspekty mniej przyjemne, np. do każdego satelity produkuje się więcej dokumentacji niż waży sam satelita.  

 

Gościem portalu Praca.pl był dr inż. Marcin Stolarski, Inżynier kosmiczny, Creotech Instruments S.A. Dziękujemy za możliwość zapoznania się z ciekawymi i ważnymi dla przyszłych inżynierów aspektami zawodu. Życzymy kolejnych sukcesów. Polecamy:

facebook.com/inzynieriada/

youtube.com/user/mstolarski 

marcinstolarski.pl/

 


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    15 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.