Częściowa niezdolność do pracy - definicja
Według polskiego prawa niektóre osoby można uznać za częściowo niezdolne do wykonywania obowiązków zawodowych. Oznacza to, że utraciły one zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Jeżeli ubiegamy się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, musimy najpierw przejść badanie. Nie chodzi o zwykłą wizytę u lekarza rodzinnego. Decyzję o częściowej niezdolności do pełnienia obowiązków podejmuje lekarz orzecznik ZUS. W przypadku stwierdzenia, że w danym przypadku nie powstała częściowa niezdolność do pracy, mamy 14 dni (od momentu wręczenia) na odwołanie się od orzeczenia.
Częściowa niezdolność do pracy a stopień niepełnosprawności
Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się także o przeprowadzenie specjalnego badania, które ma na celu stwierdzenie stopnia niepełnosprawności. Powstał do tego specjalny Zespół ds.
Orzekania o Niepełnosprawności. Istnieją 3 stopnie niepełnosprawności, nadawane przez komisję lekarską: lekki, umiarkowany oraz znaczny. Lekarz orzecznik ocenia stan zdrowia do pracy. Jeśli pacjent jest zdolny do wykonywania części zadań, które jednak nie są zgodne z jego kwalifikacjami, to otrzymuje częściową niezdolność.
Częściowa niezdolność do pracy - renta
Częściowa niezdolność do pracy orzekana jest na okres nie dłuższy niż 5 lat, chyba że według wiedzy medycznej nie ma możliwości odzyskania sprawności. Zarówno w przypadku całkowitej niezdolności do podjęcia czynności zawodowych, jak i częściowej przysługuje nam renta. Może mieć ona charakter stały lub czasowy. Aby otrzymać takie świadczenie, należy udokumentować odpowiedni staż ubezpieczenia, który na stronie ZUS-u jest zdefiniowany w następujący sposób:
• 1 rok - jeżeli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 roku życia,
• 2 lata - jeżeli niezdolność powstała między 20 a 22 rokiem życia,
• 3 lata - jeżeli niezdolność powstałamiędzy 22 a 25 rokiem życia,
• 4 lata - jeżeli niezdolność powstała między 25 a 30 rokiem życia,
• 5 lat - jeżeli niezdolność powstała po ukończeniu 30 lat.
Należy także przedłożyć zaświadczenie lekarskie o częściowej niezdolności do pracy, która powstała w następujących okresach: zatrudnienie, pobieranie zasiłku dla bezrobotnych lub zasiłku wynikającego z ubezpieczenia społecznego.W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała w przeciągu 18 po zakończeniu wyżej wymienionych okresów, także można ubiegać się o rentę z tytułu nizdolności do pracy.
Obecnie ZUS prowadzi tak zwaną rehabilitację leczniczą, jeżeli jest szansa, że po jej przeprowadzeniu odzyskamy chociaż częściową zdolność do pracy. Jednak są tutaj pewne obostrzenia. Przede wszystkim trzeba być objętym ubezpieczeniem ZUS-u. Dotyczy to osób, które pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne oraz okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Musimy jednak pamiętać, że jeżeli to świadczenie ma charakter stały, to nie można korzystać z rehabilitacji leczniczej.
Orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy i co dalej
Musimy pamiętać, że samo orzeczenie o niezdolności do pracy nie stanowi jeszcze podstawy do uzyskania renty. Potrzebne jest wykazanie określonego wyżej stażu pracy.
Warto też podkreślić, że przedsiębiorca nie może dopuścić do pełnienia obowiązków osobę, która nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania zadań na danym stanowisku.