Do 2 marca pracodawcy i pozostali płatnicy mają obowiązek przekazać swoim pracownikom i podatnikom informację nt. uzyskanych dochodów, zaliczek pobranych na podatek oraz składek odprowadzonych na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r., czyli tzw. PIT-11.
Pracodawcy lub innemu podmiotowi do tego zobowiązanemu, który nie przekaże PIT-11 w ustawowym terminie, grozi grzywna. Jednocześnie brak dokumentu nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia rocznego rozliczenia.
W tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień lutego przypada w sobotę, termin przekazania informacji imiennej PIT-11 podatnikom, został przesunięty do poniedziałku, 2 marca.
Kto jeszcze musi przekazać Ci informację PIT?
Na druk PIT-11 nie muszą teraz czekać pracownicy, którzy przed 10 stycznia 2015 r. złożyli wniosek o rozliczenie przez pracodawcę (w przypadku takich pracowników, pracodawcy mają obowiązek złożenia uzupełnionego druku PIT-40 bezpośrednio w urzędzie skarbowym). Pozostali pracownicy i płatnicy powinni go otrzymać do 2 marca. W przypadku przesłania dokumentu pocztą liczy się data stempla pocztowego więc – w praktyce – informację PIT-11 możesz otrzymać już po tym terminie.
Warto pamiętać, że w przypadku umów zlecenia i umów o dzieło na kwoty niższe, niż 200 zł nie ma obowiązku sporządzania i przekazywania druku PIT-11 (od takich umów pobierany jest zryczałtowany podatek w wysokości 18 proc. i, w związku z tym, nie pobierana jest już zaliczka na podatek dochodowy).
Brak PIT-11 i co dalej?
Jeśli pracodawca lub jeden z wymienionych wyżej podmiotów nie przekaże Ci PIT-11 do 2 marca, nie oznacza to niestety, że dochody osiągnięte z tytułu takiej współpracy możesz pominąć w swoim rozliczeniu rocznym. Dlatego też w takiej sytuacji warto zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy lub danej organizacji by wyjaśnić sprawę. Jeśli Twoje próby wyjaśnienia nie przyniosą odpowiedniego skutku, o interwencję możesz poprosić dany urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej. Za niewydanie dokumentu w terminie grozi grzywna, w wysokości nawet do 30 tys. zł.
Warto wiedzieć, że brak informacji PIT-11 nie zwalnia z obowiązku złożenia rozliczenia rocznego – jeśli np. nie otrzymasz stosownego druku od pracodawcy, do 30 kwietnia i tak będziesz musiał złożyć zeznanie. Obowiązek zgromadzenia niezbędnych danych (np. na podstawie pasków wynagrodzeń, wyciągów bankowych czy formularzy ZUS) będzie wtedy ciążyć na Tobie. W podobny sposób powinieneś postąpić, jeśli informacja zamieszczona w PIT-11 nie jest zgodna z prawdą. W takiej sytuacji w rozliczeniu należy zamieścić rzeczywiste kwoty osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów.
PIT-11 przekazany e-mailem?
W wyjątkowych sytuacjach PIT powinien być przekazany wcześniej, niż w wynika to z ustawowego terminu. Mowa m.in. o odejściu na emeryturę, zmianie pracy przez pracownika czy o sytuacji, w której firma zostanie zlikwidowana. W dwóch pierwszych przypadkach PIT należy wydać w ciągu 14 dni od wniosku złożonego przez pracownika, w przypadku likwidacji firmy tego obowiązku należy dopełnić do ostatniego dnia jej funkcjonowania. Jeśli pracownik, który zmienił pracę lub przeszedł na emeryturę nie złoży stosownego wniosku, PIT-11 należy przekazać w ustawowym terminie.
Pracodawca może przekazać Ci PIT-11 na trzy sposoby: może to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty polskiej lub poczty elektronicznej. Warto wiedzieć, że w tym ostatnim przypadku konieczne jest posiadanie elektronicznego podpisu. Bez niego nie wolno wysłać informacji PIT-11 drogą e-mailową. Przesłanie informacji PIT-11 listem poleconym również nie jest obowiązkowe – taka forma wysyłki stanowi jednak niezaprzeczalny dowód terminowego przekazania informacji.