Postęp technologiczny w ostatnich latach jest bardzo szybki. Pandemia wpłynęła na rozpowszechnienie pracy zdalnej, rozwój branży IT, e-commerce. Także w obszarze usług publicznych pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. E-recepta, Profil Zaufany, e-pit czy e-dowód osobisty to przykłady usług cyfrowych, które już funkcjonują. Odpowiedź na pytanie, co ma przynieść przyszłość, znajdziemy w programie Polskiego Ładu. Czym jest CyberPoland 2025? Jaki kierunek działania w zakresie rozwoju technologicznego obrali rządzący?
CyberPoland 2025 – definicja, kierunek działania
Polski Ład składa się z 10 obszarów zmian w najważniejszych dla Polaków aspektach życia. CyberPoland 2025 jest jednym z tychże filarów. Pozostałe to:
- Plan na zdrowie,
- Uczciwa praca – godna płaca,
- Dekada rozwoju,
- Rodzina i dom w centrum życia,
- Polska – nasza ziemia,
- Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
- Dobry klimat dla firm,
- Czysta energia-czyste powietrze,
- Złota jesień życia.
Na realizację założeń projektu CyberPoland 2025 między 2021 r. a 2030 r. rząd ma przeznaczyć 36,9 mld zł.
Zwiększenie poziomu cyfryzacji w Polsce będzie opierać się na realizacji 17 punktów programu. Są to:
Satelitarny System Obserwacji Ziemi
System satelitarny ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe, poprawi suwerenność informacyjną i technologiczną Polski. System może też być wykorzystywany w zakresie ochrony środowiska, zarządzania uprawami czy planowania przestrzennego.
Cała Polska w zasięgu
Do 2024 r. w każdym domu powinien być dostęp do szerokopasmowego internetu.
5G – szansa dla Polski
Zapewnienie niezakłóconego dostępu do technologii przesyłania danych 5G w miastach i na głównych szlakach komunikacyjnych to cel do zrealizowania do 2025 r.
Usługi prawdziwie cyfrowe
Profil zaufany w 2021 r. posiada 10,8 mln osób. Cyfryzacja usług publicznych nabierze jeszcze większego tempa. Docelowo załatwienie każdej sprawy w urzędzie ma być możliwe online.
Bez opłaty skarbowej za usługi cyfrowe
Realizowanie usług publicznych w formie cyfrowej zostanie zwolnione z opłat skarbowych, aby zachęcić obywateli do wyboru tego rozwiązania.
Tożsamość cyfrowa
Funkcjonujące dotąd systemy: Profil Zaufany, mObywatel, eDowód zostaną zintegrowane w jednym modelu tożsamości cyfrowej.
mObywatel
Rozbudowa aplikacji mObywatel pozwoli coraz więcej tradycyjnych dokumentów (jak karty miejskie czy legitymacje służbowe) zastępować ich cyfrowymi odpowiednikami w wirtualnym portfelu.
e-doręczenia
Komunikacja elektroniczna między obywatelami a urzędem pozwoli uniknąć osobistych wizyt w placówkach czy odbierania listu poleconego.
Od Polski stacjonarnej do Polski „chmurowej”
Małe i średnie firmy oraz instytucje publiczne, które zdecydują się wdrażać technologie chmurowe, będą mogły liczyć na finansowe wsparcie.
Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości
Kolejny punkt projektu CyberPoland 2025 to inwestowanie w informatyzację wymiaru sprawiedliwości.
Lokalne centra rozwoju kompetencji cyfrowych
Program rozwoju kompetencji cyfrowych jest niezbędny, aby upowszechnić rozwiązania technologiczne w różnych obszarach życia. Każdy obywatel będzie mógł uzyskać wsparcie w korzystaniu z e-usług czy podnoszeniu swoich cyfrowych kompetencji w lokalnych punktach, m.in. bibliotekach.
(Cyber)bezpieczeństwo
Im więcej spraw załatwiamy online, tym większą wagę powinniśmy przywiązywać do bezpieczeństwa w sieci. Dlatego cyberbezpieczeństwo będzie jednym z punktów programu dydaktycznego w szkołach i na uczelniach.
Walka z cyberprzestępczością
Cyberprzestępcy są zagrożeniem dla państwa i obywateli. Kary za niezgodną z prawem działalność zostaną zaostrzone, a katalog cyberprzestępstw ma być stale aktualizowany, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa.
Obliczenia wielkiej wydajności (High Performance Computing & Quantum Computing)
Nowoczesne superkomputery staną się strategicznymi zasobami kraju. To narzędzia zaawansowanych symulacji inżynierskich, służące także do analizy dużej ilości danych. Wykorzystywane będą m.in. na potrzeby rozwiązań AI, także dla biznesu, technologii kosmicznych czy modelowania kryzysowego.
Polska bezpieczną przystanią dla wysokiej klasy specjalistów
Specjaliści branż borykających się z deficytami pracowników (m.in. IT, medycyna) pochodzący spoza UE będą mogli liczyć na uproszczony system otrzymywania wiz i różnorodne mechanizmy wsparcia na rynku pracy (stworzone wspólnie z polskimi przedsiębiorcami). Jednocześnie w CyberPoland 2025 przewidziano ochronę polskich pracowników i firm.
Cyfrowa gmina
W ramach Polskiego Ładu gminy otrzymają wsparcie w rozwoju cyfryzacji – m.in. w postaci funduszy na zakup sprzętu i oprogramowania, usług chmurowych, zapewnienia cyberbezpieczeństwa czy walki z wykluczeniem cyfrowym mieszkańców.
E-partycypacja
Rząd planuje także wesprzeć oddolne inicjatywy społeczne. Wprowadzenie narzędzi informatycznych będzie miało na celu ułatwienie prowadzenia konsultacji, zgłaszania inicjatyw czy podejmowania decyzji.
CyberPoland 2025 – zalety
Bez wątpienia nowoczesne państwo nie mogłoby obejść się bez cyfryzacji usług, zapewniania dostępu do internetu i technologii, dbałości o cyberbezpieczeństwo. Zmiany i inwestowanie w rozwój cyfryzacji są więc jak najbardziej potrzebne. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu już niebawem wszelkie urzędowe sprawy będzie można załatwić online, internet zagości w każdym polskim domu, a przedsiębiorcy otrzymają wsparcie we wdrażaniu technologii chmurowych.
źródło: polskilad.pis.org.pl