Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CyberPoland 2025 – założenia, korzyści

CyberPoland 2025 – założenia, korzyści

 
CyberPoland 2025 – założenia, korzyści

Postęp technologiczny w ostatnich latach jest bardzo szybki. Pandemia wpłynęła na rozpowszechnienie pracy zdalnej, rozwój branży IT, e-commerce. Także w obszarze usług publicznych pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. E-recepta, Profil Zaufany, e-pit czy e-dowód osobisty to przykłady usług cyfrowych, które już funkcjonują. Odpowiedź na pytanie, co ma przynieść przyszłość, znajdziemy w programie Polskiego Ładu. Czym jest CyberPoland 2025? Jaki kierunek działania w zakresie rozwoju technologicznego obrali rządzący?

 

CyberPoland 2025 – definicja, kierunek działania

 

Polski Ład składa się z 10 obszarów zmian w najważniejszych dla Polaków aspektach życia. CyberPoland 2025 jest jednym z tychże filarów. Pozostałe to:

  • Plan na zdrowie,
  • Uczciwa praca – godna płaca,
  • Dekada rozwoju,
  • Rodzina i dom w centrum życia,
  • Polska – nasza ziemia,
  • Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
  • Dobry klimat dla firm,
  • Czysta energia-czyste powietrze,
  • Złota jesień życia.

 

Na realizację założeń projektu CyberPoland 2025 między 2021 r. a 2030 r. rząd ma przeznaczyć 36,9 mld zł. 


Zwiększenie poziomu cyfryzacji w Polsce będzie opierać się na realizacji 17 punktów programu. Są to:

 

Satelitarny System Obserwacji Ziemi


System satelitarny ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe, poprawi suwerenność informacyjną i technologiczną Polski. System może też być wykorzystywany w zakresie ochrony środowiska, zarządzania uprawami czy planowania przestrzennego.

 

Cała Polska w zasięgu 

 

Do 2024 r. w każdym domu powinien być dostęp do szerokopasmowego internetu. 

 

5G – szansa dla Polski 

 

Zapewnienie niezakłóconego dostępu do technologii przesyłania danych 5G w miastach i na głównych szlakach komunikacyjnych to cel do zrealizowania do 2025 r.

 

Usługi prawdziwie cyfrowe 


Profil zaufany w 2021 r. posiada 10,8 mln osób. Cyfryzacja usług publicznych nabierze jeszcze większego tempa. Docelowo załatwienie każdej sprawy w urzędzie ma być możliwe online. 

 

Bez opłaty skarbowej za usługi cyfrowe


Realizowanie usług publicznych w formie cyfrowej zostanie zwolnione z opłat skarbowych, aby zachęcić obywateli do wyboru tego rozwiązania.

 

Tożsamość cyfrowa

 

Funkcjonujące dotąd systemy: Profil Zaufany, mObywatel, eDowód zostaną zintegrowane w jednym modelu tożsamości cyfrowej. 

 

mObywatel

 

Rozbudowa aplikacji mObywatel pozwoli coraz więcej tradycyjnych dokumentów (jak karty miejskie czy legitymacje służbowe) zastępować ich cyfrowymi odpowiednikami w wirtualnym portfelu.

 

e-doręczenia

 

Komunikacja elektroniczna między obywatelami a urzędem pozwoli uniknąć osobistych wizyt w placówkach czy odbierania listu poleconego.

 

Od Polski stacjonarnej do Polski „chmurowej”


Małe i średnie firmy oraz instytucje publiczne, które zdecydują się wdrażać technologie chmurowe, będą mogły liczyć na finansowe wsparcie.

 

Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości


Kolejny punkt projektu CyberPoland 2025 to inwestowanie w informatyzację wymiaru sprawiedliwości.

 

Lokalne centra rozwoju kompetencji cyfrowych

 

Program rozwoju kompetencji cyfrowych jest niezbędny, aby upowszechnić rozwiązania technologiczne w różnych obszarach życia. Każdy obywatel będzie mógł uzyskać wsparcie w korzystaniu z e-usług czy podnoszeniu swoich cyfrowych kompetencji w lokalnych punktach, m.in. bibliotekach.

 

(Cyber)bezpieczeństwo


Im więcej spraw załatwiamy online, tym większą wagę powinniśmy przywiązywać do bezpieczeństwa w sieci. Dlatego cyberbezpieczeństwo będzie jednym z punktów programu dydaktycznego w szkołach i na uczelniach.

 

Walka z cyberprzestępczością

 

Cyberprzestępcy są zagrożeniem dla państwa i obywateli. Kary za niezgodną z prawem działalność zostaną zaostrzone, a katalog cyberprzestępstw ma być stale aktualizowany, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

Obliczenia wielkiej wydajności (High Performance Computing & Quantum Computing)


Nowoczesne superkomputery staną się strategicznymi zasobami kraju. To narzędzia zaawansowanych symulacji inżynierskich, służące także do analizy dużej ilości danych. Wykorzystywane będą m.in. na potrzeby rozwiązań AI, także dla biznesu, technologii kosmicznych czy modelowania kryzysowego.

 

Polska bezpieczną przystanią dla wysokiej klasy specjalistów

 

Specjaliści branż borykających się z deficytami pracowników (m.in. IT, medycyna) pochodzący spoza UE będą mogli liczyć na uproszczony system otrzymywania wiz i różnorodne mechanizmy wsparcia na rynku pracy (stworzone wspólnie z polskimi przedsiębiorcami). Jednocześnie w CyberPoland 2025 przewidziano ochronę polskich pracowników i firm.

 

Cyfrowa gmina


W ramach Polskiego Ładu gminy otrzymają wsparcie w rozwoju cyfryzacji – m.in. w postaci funduszy na zakup sprzętu i oprogramowania, usług chmurowych, zapewnienia cyberbezpieczeństwa czy walki z wykluczeniem cyfrowym mieszkańców.

 

E-partycypacja


Rząd planuje także wesprzeć oddolne inicjatywy społeczne. Wprowadzenie narzędzi informatycznych będzie miało na celu ułatwienie prowadzenia konsultacji,  zgłaszania inicjatyw czy podejmowania decyzji. 

 

CyberPoland 2025 – zalety

 

Bez wątpienia nowoczesne państwo nie mogłoby obejść się bez cyfryzacji usług, zapewniania dostępu do internetu i technologii, dbałości o cyberbezpieczeństwo. Zmiany i inwestowanie w rozwój cyfryzacji są więc jak najbardziej potrzebne. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu już niebawem wszelkie urzędowe sprawy będzie można załatwić online, internet zagości w każdym polskim domu, a przedsiębiorcy otrzymają wsparcie we wdrażaniu technologii chmurowych.

 

źródło: polskilad.pis.org.pl

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.