Stawiasz pierwsze kroki w księgowości, a może jesteś osobą o wieloletnim doświadczeniu, która właśnie zmienia pracę? W obu przypadkach będzie Ci potrzebne profesjonalne CV księgowej (lub księgowego). Przygotujesz je w kilku prostych krokach – możesz do tego celu wykorzystać gotowe szablony CV. Które wybrać i jak je uzupełnić, by zwiększyć swoje szanse na dostanie jak najlepszej pracy? Oto kilka istotnych wskazówek, czym się kierować.
CV księgowej – co powinno zawierać?
Zapewne wiesz, że księgowa może szukać pracy zarówno w biurze księgowym/rachunkowym, jak i w konkretnej firmie, w której funkcjonuje dział księgowości. Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Dobra wiadomość jest taka, że w obu przypadkach życiorys zawodowy wygląda podobnie. W CV powinny znaleźć się takie informacje jak:
- dane kontaktowe – imię i nazwisko, telefon / adres e-mail,
- doświadczenie zawodowe – zwykle kandydaci wymieniają poprzednie posady chronologicznie, skrótowo podając informację o tym, jaki był zakres ich obowiązków. Jeśli jednak jesteś osobą o bardzo bogatym doświadczeniu, w licznych firmach zajmowałaś / zajmowełeś podobne stanowiska o niemal identycznym zakresie zadań – wówczas warto zastanowić się nad zrezygnowaniem z układu chronologicznego na rzecz CV funkcjonalnego;
- wykształcenie – w przypadku stanowiska w księgowości istotne będą kursy dla księgowych, certyfikaty, studia np. z rachunkowości i księgowości, ekonomiczne. Obecnie zawód księgowej/ księgowego nie jest regulowany prawnie, dlatego pracodawcy nie wymagają przedstawienia uprawnień do jego wykonywania, warto jednak pochwalić się np. członkostwem w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i wydawanym przez nie certyfikatem, gdyż może być to atut, który zaważy na decyzji pracodawcy o zatrudnieniu właśnie Ciebie,
- dodatkowe umiejętności – pamiętaj, by wspomnieć o znajomości języków obcych, a także umiejętnościach miękkich, np. dobrej organizacji pracy, umiejętności pracy w grupie itp.;
- zainteresowania – jeśli chcesz, możesz pochwalić się swoimi pasjami niezwiązanymi z życiem zawodowym.
Darmowy kreator CV – który wybrać i dlaczego?
Jak wspomniano na wstępie, obecnie tworzenie CV jest bardzo proste, gdyż w internecie bez trudu można znaleźć gotowe szablony do wypełnienia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie są darmowe, a także, że nie każdy szablon spełni nasze oczekiwania względem estetyki i układu dokumentu. Bezpłatny i profesjonalny Kreator CV udostępnia praca.pl – żeby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się na konto na portalu (a jeśli go nie masz – zarejestrować się, co również jest bezpłatne).
W naszym Kreatorze znajdują się zakładki:
- Podsumowanie Zawodowe – czyli tzw. Profil zawodowy, kilka zdań na temat dotychczasowe doświadczenie, oczekiwania względem przebiegu kariery itp.,
- Doświadczenie,
- Edukacja,
- Języki,
- Umiejętności.
Możesz dodawać kolejne zakładki, usuwać je itp. Masz też możliwość dołączenia do dokumentu zdjęcia. Gotowe CV łatwo pobierzesz na swoje urządzenie, zostaje ono także zapisane w Twoim Profilu Kandydata, dzięki czemu będzie pod ręką w czasie rekrutacji.
Skorzystanie z profesjonalnego kreatora to duże ułatwienie. Program podpowiada Ci, co powinno znaleźć się w dokumencie. Ponadto wygenerowany życiorys zawodowy ma estetyczny, profesjonalny wygląd.
Właściwie przygotowane CV przekona pracodawcę, że doskonale orientujesz się, na czym polega praca w księgowości i w efekcie pomoże Ci szybko dostać wymarzoną posadę. Warto więc poświęcić chwilę, by przygotować jak najlpeszy życiorys. Do dzieła!