Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CRPA – co oznacza ten skrót? Kogo dotyczy? Jak się zarejestrować?

CRPA – co oznacza ten skrót? Kogo dotyczy? Jak się zarejestrować?

 
CRPA – co oznacza ten skrót? Kogo dotyczy? Jak się zarejestrować?

Obowiązek rejestracji w CRPA minął 30 czerwca 2021 r. (lub 31 sierpnia, jeśli proces rejestracyjny został rozpoczęty z zachowaniem tego pierwszego terminu). Jak wygląda rejestracja w CRPA krok po kroku? Kogo dotyczy ten obowiązek i czy można zarejestrować się za pomocą platformy usług elektronicznych skarbowo-celnych?

 

CRPA – co to?

 

CRPA to Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. CRPA został utworzony po nowelizacji ustawy zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym (Dz.U. 2021 poz. 72). Rejestr zaczął funkcjonować 1 lutego 2021 r.

 

Wpis do CRPA zastąpił składanie formularzy akcyzowych AKC-R.

 

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych – kogo dotyczy?

 

Wpisu do CRPA powinny dokonać podmioty gospodarcze prowadzące działalność w zakresie wyrobów objętych akcyzą (np. alkoholowych, tytoniowych), a także podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

 

Rejestracji można dokonać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl). Znajdziemy tam także informację, m.in. kto powinien dokonać wpisu.

 

Obowiązek rejestracji dotyczy cię, jeśli na przykład:

  • prowadzisz skład podatkowy,
  • jesteś zarejestrowanym odbiorcą,
  • jesteś zarejestrowanym wysyłającym,
  • masz zezwolenie na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego,
  • jesteś pośredniczącym podmiotem węglowym lub gazowym,
  • zużywasz wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy (na przykład gdy produkujesz leki, wyroby spożywcze z wykorzystaniem alkoholu, lub korzystasz z gazu do celów opałowych),
  • wykorzystujesz wyroby akcyzowe objęte zerową stawką akcyzy (na przykład benzen, toluen do produkcji farb i lakierów),
  • jesteś podmiotem pośredniczącym (kupujesz i sprzedajesz wyroby, energetyczne zwolnione z akcyzy, na przykład smary lub rozpuszczalniki),
  • sprowadzasz wyroby akcyzowe lub samochody osobowe z UE,
  • prowadzisz miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,
  • jesteś podmiotem reprezentującym (reprezentujesz podmiot zagraniczny w zakresie obrotu suszem tytoniowym, energią elektryczną, wyrobami gazowymi).

 

Z obowiązku rejestracji zwolnione są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają gaz LPG zwolniony od akcyzy do celów opałowych. W wypadku takich osób rejestracja jest dobrowolna. Wpisać powinny się jednak podmioty nieprowadzące działalności (jak Policja, jednostki samorządu terytorialnego itp.) zużywające wspomniany gaz LPG do celów opałowych lub inne wyroby zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze i paliwa żeglugowe. W określonych okolicznościach muszą się także zarejestrować przedsiębiorstwa w spadku (kiedy przedsiębiorstwem będzie zarządzać spadkobierca i nie został wyznaczony zarząd sukcesyjny bądź kiedy taki zarząd został powołany dopiero po śmierci przedsiębiorcy).

 

Rejestracja w CRPA – krok po kroku

 

Rejestracja w CRPA ma kilka etapów. Przede wszystkim należy założyć konto na PUESC.

Po zalogowaniu do PUESC należy wypełnić formularz WRP0001. W sekcji obszary działania trzeba wskazać: akcyza. Konieczne jest podanie danych firmy (jak NIP, nazwa, data rozpoczęcia działalności, forma prawna, kod PKD, adres siedziby, adres korespondencyjny).

 

W kolejnym kroku niezbędne jest wskazanie nazwy właściwego organu KAS do spraw akcyzy (wybór z listy naczelników urzędów skarbowych. Rejestrujący powinien również wskazać miejsce wykonywania działalności akcyzowej, a także rodzaje wykorzystywanych wyrobów. Po wypełnieniu wszystkich pól, rejestrujący zaznacza wymagane zgody (np. dotyczące ochrony i przetwarzania danych osobowych).

 

Następnie należy wygenerować dokument. Będzie on ważny dopiero po podpisaniu. Jak to zrobić? W tym celu trzeba przejść do zakładki Dokumenty do wysyłki (w: Mój pulpit / Do wysyłki i robocze) i wybrać właściwą opcję podpisu (Profil Zaufany, podpis elektroniczny, uwierzytelnienie za pomocą danych z PIT). Następnie należy wysłać wniosek oraz odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO będzie dostępne w zakładce Dokumenty (w: Mój pulpit / Moje sprawy i dokumenty).

 

Rozpatrywanie wniosku zwykle trwa kilka dni. Po tym czasie, jeśli nie ma konieczności np. uzupełnienia brakujących dokumentów, w zakładce Dokumenty powinno pojawić się potwierdzenie dokonania rejestracji i nadania numeru identyfikacyjnego IDSISC oraz numeru EORI.

Platfoma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych przygotowała FAQ z odpowiedziami na najczęstsze wątpliwości dotyczące rejestracji w CRPA.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.