Obowiązek rejestracji w CRPA minął 30 czerwca 2021 r. (lub 31 sierpnia, jeśli proces rejestracyjny został rozpoczęty z zachowaniem tego pierwszego terminu). Jak wygląda rejestracja w CRPA krok po kroku? Kogo dotyczy ten obowiązek i czy można zarejestrować się za pomocą platformy usług elektronicznych skarbowo-celnych?
CRPA – co to?
CRPA to Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. CRPA został utworzony po nowelizacji ustawy zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym (Dz.U. 2021 poz. 72). Rejestr zaczął funkcjonować 1 lutego 2021 r.
Wpis do CRPA zastąpił składanie formularzy akcyzowych AKC-R.
Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych – kogo dotyczy?
Wpisu do CRPA powinny dokonać podmioty gospodarcze prowadzące działalność w zakresie wyrobów objętych akcyzą (np. alkoholowych, tytoniowych), a także podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
Rejestracji można dokonać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl). Znajdziemy tam także informację, m.in. kto powinien dokonać wpisu.
Obowiązek rejestracji dotyczy cię, jeśli na przykład:
- prowadzisz skład podatkowy,
- jesteś zarejestrowanym odbiorcą,
- jesteś zarejestrowanym wysyłającym,
- masz zezwolenie na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego,
- jesteś pośredniczącym podmiotem węglowym lub gazowym,
- zużywasz wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy (na przykład gdy produkujesz leki, wyroby spożywcze z wykorzystaniem alkoholu, lub korzystasz z gazu do celów opałowych),
- wykorzystujesz wyroby akcyzowe objęte zerową stawką akcyzy (na przykład benzen, toluen do produkcji farb i lakierów),
- jesteś podmiotem pośredniczącym (kupujesz i sprzedajesz wyroby, energetyczne zwolnione z akcyzy, na przykład smary lub rozpuszczalniki),
- sprowadzasz wyroby akcyzowe lub samochody osobowe z UE,
- prowadzisz miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,
- jesteś podmiotem reprezentującym (reprezentujesz podmiot zagraniczny w zakresie obrotu suszem tytoniowym, energią elektryczną, wyrobami gazowymi).
Z obowiązku rejestracji zwolnione są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają gaz LPG zwolniony od akcyzy do celów opałowych. W wypadku takich osób rejestracja jest dobrowolna. Wpisać powinny się jednak podmioty nieprowadzące działalności (jak Policja, jednostki samorządu terytorialnego itp.) zużywające wspomniany gaz LPG do celów opałowych lub inne wyroby zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze i paliwa żeglugowe. W określonych okolicznościach muszą się także zarejestrować przedsiębiorstwa w spadku (kiedy przedsiębiorstwem będzie zarządzać spadkobierca i nie został wyznaczony zarząd sukcesyjny bądź kiedy taki zarząd został powołany dopiero po śmierci przedsiębiorcy).
Rejestracja w CRPA – krok po kroku
Rejestracja w CRPA ma kilka etapów. Przede wszystkim należy założyć konto na PUESC.
Po zalogowaniu do PUESC należy wypełnić formularz WRP0001. W sekcji obszary działania trzeba wskazać: akcyza. Konieczne jest podanie danych firmy (jak NIP, nazwa, data rozpoczęcia działalności, forma prawna, kod PKD, adres siedziby, adres korespondencyjny).
W kolejnym kroku niezbędne jest wskazanie nazwy właściwego organu KAS do spraw akcyzy (wybór z listy naczelników urzędów skarbowych. Rejestrujący powinien również wskazać miejsce wykonywania działalności akcyzowej, a także rodzaje wykorzystywanych wyrobów. Po wypełnieniu wszystkich pól, rejestrujący zaznacza wymagane zgody (np. dotyczące ochrony i przetwarzania danych osobowych).
Następnie należy wygenerować dokument. Będzie on ważny dopiero po podpisaniu. Jak to zrobić? W tym celu trzeba przejść do zakładki Dokumenty do wysyłki (w: Mój pulpit / Do wysyłki i robocze) i wybrać właściwą opcję podpisu (Profil Zaufany, podpis elektroniczny, uwierzytelnienie za pomocą danych z PIT). Następnie należy wysłać wniosek oraz odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO będzie dostępne w zakładce Dokumenty (w: Mój pulpit / Moje sprawy i dokumenty).
Rozpatrywanie wniosku zwykle trwa kilka dni. Po tym czasie, jeśli nie ma konieczności np. uzupełnienia brakujących dokumentów, w zakładce Dokumenty powinno pojawić się potwierdzenie dokonania rejestracji i nadania numeru identyfikacyjnego IDSISC oraz numeru EORI.
Platfoma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych przygotowała FAQ z odpowiedziami na najczęstsze wątpliwości dotyczące rejestracji w CRPA.