Coworking - definicja
Coraz częściej spotykamy się z ogłoszeniami, które mówią o coworkingu. Termin ten pochodzi z języka angielskiego. Dosłowne tłumaczenie brzmi „pracować razem”. W praktyce chodzi o wspólne dzielenie przestrzeni użytkowej. Polega to na wynajmowaniu miejsca do pracy (najczęściej biurka) we wspólnym pomieszczeniu. Najczęściej decydują się na takie rozwiązanie freelancerzy, którzy nie chcą wiązać się etatem z konkretną firmą, jednak praca w samotności w domu też im nie odpowiada. W takiej sytuacji warto poszukać przestrzeni, gdzie każdy zajmuje się swoimi zadaniami, jednak można też porozmawiać czy napić się razem kawy. Do takiego miejsca przychodzimy w godzinach, które nam odpowiadają. Istnieje możliwość wynajmu biurka w mniejszym, zamykanym pokoju bądź w dużych przestrzeniach typu open space.
Coworking - korzyści
Praca w domu dla niektórych to duży komfort. Jednak z czasem można się przekonać, że trudno jest oddzielić sferę prywatną od zawodowej, co w konsekwencji bardzo demotywuje. Jedną z kluczowych korzyści coworkingu jest kontakt z ludźmi. Może to być bardzo ważne szczególnie dla osób, które prowadzą swoją działalność w domu i dodatkowo mieszkają same. Z czasem będą odczuwały brak rozmów z innymi.
Wynajmując biurko w takim systemie spotykamy ciekawych ludzi z najróżniejszych branż. Dzięki temu nawiązujemy kontakty, które mogą poskutkować pojawieniem się ciekawego zlecenia lub projektu.
Oczywiście dla wielu osób kluczowe będą koszta, jakie poniesą z tytułu wynajmu przestrzeni biurowej. Tutaj warto zapoznać się z ofertami dotyczącymi konkretnego miasta. Ceny będą się bowiem różniły od regionu oraz standardu wynajmowanej powierzchni.
Coworking w Polsce
Idea coworkingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Za ojca tego pomysłu uważa się przedsiębiorcę z San Francisco - Brada Neuberga, który prowadził swoją działalność, jednak odczuwał brak kontaktu z ludźmi. W 2005 roku stworzył on pierwsze biuro działające na zasadzie coworkingu.
Jak wygląda coworking w Polsce? Przestrzenie na wynajem są dostępne w większych miastach, np. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku czy Toruniu. Jest to dość nowe zjawisko, jednak coraz więcej osób decyduje się na współdzielenie przestrzeni do pracy, co pozwala na zachowanie zasady work-life balance.
Jeśli zatem poszukujemy odpowiedniego miejsca do wykonywania zadań, to warto zapoznać się ze szczegółową ofertą biurowców. W wielu przypadkach możemy dokładnie wybrać, w które dni będziemy potrzebowali biurka oraz ile godzin chcemy spędzić w takim miejscu. Najczęściej zapewniony jest także dostęp do kuchni oraz istnieje opcja wynajęcia osobnej salki na spotkania z klientami. Decydując się na takie rozwiązanie, warto także sprawdzić, czy przy danym biurowcu jest możliwość zaparkowania. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę np. „coworking Warszawa” i otrzymamy listę miejsc, z których warto skorzystać w tym mieście.