Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Coworking - definicja, korzyści

Coworking - definicja, korzyści

 
Coworking - definicja, korzyści

Coworking - definicja

 

Coraz częściej spotykamy się z ogłoszeniami, które mówią o coworkingu. Termin ten pochodzi z języka angielskiego. Dosłowne tłumaczenie brzmi „pracować razem”. W praktyce chodzi o wspólne dzielenie przestrzeni użytkowej. Polega to na wynajmowaniu miejsca do pracy (najczęściej biurka) we wspólnym pomieszczeniu. Najczęściej decydują się na takie rozwiązanie freelancerzy, którzy nie chcą wiązać się etatem z konkretną firmą, jednak praca w samotności w domu też im nie odpowiada. W takiej sytuacji warto poszukać przestrzeni, gdzie każdy zajmuje się swoimi zadaniami, jednak można też porozmawiać czy napić się razem kawy. Do takiego miejsca przychodzimy w godzinach, które nam odpowiadają. Istnieje możliwość wynajmu biurka w mniejszym, zamykanym pokoju bądź w dużych przestrzeniach typu open space.

 

Coworking - korzyści


Praca w domu dla niektórych to duży komfort. Jednak z czasem można się przekonać, że trudno jest oddzielić sferę prywatną od zawodowej, co w konsekwencji bardzo demotywuje. Jedną z kluczowych korzyści coworkingu jest kontakt z ludźmi. Może to być bardzo ważne szczególnie dla osób, które prowadzą swoją działalność w domu i dodatkowo mieszkają same. Z czasem będą odczuwały brak rozmów z innymi.

Wynajmując biurko w takim systemie spotykamy ciekawych ludzi z najróżniejszych branż. Dzięki temu nawiązujemy kontakty, które mogą poskutkować pojawieniem się ciekawego zlecenia lub projektu.  

Oczywiście dla wielu osób kluczowe będą koszta, jakie poniesą z tytułu wynajmu przestrzeni biurowej. Tutaj warto zapoznać się z ofertami dotyczącymi konkretnego miasta. Ceny będą się bowiem różniły od regionu oraz standardu wynajmowanej powierzchni.


Coworking w Polsce


Idea coworkingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Za ojca tego pomysłu uważa się przedsiębiorcę z San Francisco - Brada Neuberga, który prowadził swoją działalność, jednak odczuwał brak kontaktu z ludźmi. W 2005 roku stworzył on pierwsze biuro działające na zasadzie coworkingu.

Jak wygląda coworking w Polsce? Przestrzenie na wynajem są dostępne w większych miastach, np. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku czy Toruniu. Jest to dość nowe zjawisko, jednak coraz więcej osób decyduje się na współdzielenie przestrzeni do pracy, co pozwala na zachowanie zasady work-life balance.

Jeśli zatem poszukujemy odpowiedniego miejsca do wykonywania zadań, to warto zapoznać się ze szczegółową ofertą biurowców. W wielu przypadkach możemy dokładnie wybrać, w które dni będziemy potrzebowali biurka oraz ile godzin chcemy spędzić w takim miejscu. Najczęściej zapewniony jest także dostęp do kuchni oraz istnieje opcja wynajęcia osobnej salki na spotkania z klientami. Decydując się na takie rozwiązanie, warto także sprawdzić, czy przy danym biurowcu jest możliwość zaparkowania. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę np. „coworking Warszawa” i otrzymamy listę miejsc, z których warto skorzystać w tym mieście.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. obsługi klienta

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Jako Specjalista/ka ds. Obsługi Klienta w naszej firmie transportowej będziesz odpowiedzialny/a za zapewnienie wysokiego poziomu obsługi naszych klientów oraz wsparcie działań operacyjnych. Obowiązki: Komunikacja z klientami i rozwój relacji: Utrzymywanie stałego kontaktu z klientami w celu...
  • Operator Wózka Widłowego

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu;
  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.