Miniony rok był kolejnym, w którym odnotowano wzrost liczby pracujących w Polsce cudzoziemców. W okresie od stycznia do końca października 2015 roku liczba oświadczeń złożonych przez firmy o powierzeniu pracy obywatelom innych państw wyniosła aż 720 tys.
Stanowi to liczbę dwukrotnie większą niż miało to miejsce w 2014 roku.
Zdecydowaną większość cudzoziemców, którzy ubiegają się o możliwość pracy w Polsce na podstawie oświadczeń stanowią Ukraińcy (97,7 proc. - 706,5 tys.), a dalsze miejsca zajęli obywatele Mołdawii, Rosji, Białorusi, Armenii i Gruzji. Wszystkie te nacje są objęte uproszczoną procedurą zatrudnienia w naszym kraju.
Jeśli zaś chodzi o zezwolenia na pracę to także najczęściej wydawano je Ukraińcom, a w dalszej kolejności m.in. Wietnamczykom, Chińczykom czy Hindusom. Jednocześnie zaobserwowano spadek liczby cudzoziemców z Dalekiego Wschodu, którzy przyjeżdżają do Polski w celach zawodowych.
Zagraniczni pracownicy najczęściej pracowali w województwie mazowieckim. Aż 51% zezwoleń oraz 47% oświadczeń zostało wydanych lub złożonych właśnie w tym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy oraz powiatu płońskiego i grójeckiego.
Najwięcej cudzoziemców wykonujących pracę w związku z oświadczeniem jest zatrudnianych w rolnictwie, jednak ta branża notuje spadek popularności. Jej udział w rynku wyniósł 38 proc., podczas gdy w 2009 było to aż 65 proc. Rośnie natomiast rola takich sektorów, jak: przetwórstwo przemysłowe, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna czy usługi administrowania i działalność wspierająca.
Z kolei najwięcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców dotyczyło zatrudnienia w charakterze pomocy domowej, prac budowlanych (tynkarza, spawacza, zbrojarza), kierowcy ciągnika siodłowego lub samochodu ciężarowego czy też wykonywania prac prostych.
W rzeczywistości liczba pracujących w Polsce cudzoziemców może być jednak nieco mniejsza niż świadczyć może liczba wydanych zezwoleń czy zarejestrowanych oświadczeń. Niektórzy cudzoziemcy rezygnują bowiem z przyjazdu, pracują dla więcej niż jednego pracodawcy na podstawie jednego zezwolenia/oświadczenia lub też nie mogą jej podjąć z powodu braku wizy.