Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 8,4 proc. – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Był to kolejny miesiąc, w którym na rynku pracy utrzymywała się tendencja spadkowa w tym zakresie. Z kolei w pierwszym półroczu 2016 widoczne były spore dysproporcje między miastami i powiatami w naszym kraju.
W porównaniu z sierpniem stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 pkt proc., a w ujęciu rocznym aż o 1,3 pkt proc. Na koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy było zarejestrowanych nieznacznie powyżej 1,3 mln bezrobotnych. To 21,3 tys. mniej niż w sierpniu i 213,7 tys. mniej niż we wrześniu 2015 roku.
Przedstawiciele ministerstwa zwracają uwagę, że działania resortu są nakierowane nie tylko na zmniejszenie bezrobocia, ale też poprawę sytuacji pracowników na rynku pracy.
- Naszym celem jest nie tylko zmniejszenie skali bezrobocia i wzrost liczby pracujących, ale także podniesienie jakości pracy. Działania na rzecz większej stabilności zatrudnienia i dochodów osób pracujących są więc priorytetem – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.
Wielkopolskie wciąż liderem
Najniższa stopa bezrobocia nadal występuje w województwie wielkopolskim (5,2 proc.). Podobnie jak przed miesiącem, w 9 z 16 województw utrzymuje się ona na poziomie jednocyfrowym. Oprócz wielkopolskiego, są to: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, pomorskie, mazowieckie, lubuskie, łódzkie i opolskie.
Najtrudniejsza sytuacja panuje natomiast w warmińsko-mazurskim (13,8 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (11,8 proc.). Warto jednak zauważyć, że w tych województwach we wrześniu stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt. proc.
Ogółem, w sierpniu spadek stopy bezrobocia nastąpił w 14 województwach i wyniósł w przedziale 0,1-0,2 pkt. proc. Nie zmieniła się ona jedynie w wielkopolskim oraz pomorskim.
Stopa bezrobocia wg województw (sierpień 2016)
-
Województwo
Stopa bezrobocia (proc.)
Wielkopolskie
5,2
Śląskie
6,7
Małopolskie
6,8
Dolnośląskie
7,4
Pomorskie
7,5
Mazowieckie
7,5
Lubuskie
8,5
Łódzkie
8,8
Opolskie
8,9
Lubelskie
10,0
Podlaskie
10,5
Zachodniopomorskie
10,7
Świętokrzyskie
10,8
Podkarpackie
11,4
Kujawsko-pomorskie
11,8
Warmińsko-mazurskie
13,8
-
- Źródło: dane MRPiPS/opracowanie własne
-
Pracodawcy zgłosili we wrześniu 137,1 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej do urzędów. Było to o ponad 9 tys. (7,2 proc.) więcej niż rok wcześniej.
Bezrobocie w miastach i powiatach - Polska krajem dysproporcji
Przyszedł już także czas na podsumowania pierwszego półrocza na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w powiatach i miastach na prawach powiatu na koniec czerwca 2016. Wynika z niego, że dysproporcje między poszczególnymi miejscami są dużo większe niż w przypadku województw.
Jeśli chodzi miasta na prawach powiatu najniższa stopa bezrobocia na koniec czerwca występowała w Poznaniu (2,2 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo: Sopot, Warszawa i Wrocław (po 3,1 proc), a za nimi kolejno Katowice, Tychy, Bielsko-Biała, Gdańsk oraz Kraków. Pierwszą „10” zamknęła Gdynia (4,4 proc.).
Najwyższe wskaźniki odnotowano z kolei w Radomiu (17,3 proc.), gdzie stopa bezrobocia ponad dwukrotnie przekraczała wynik całego kraju. Kolejne pod tym względem były Bytom (16,9 proc.), Włocławek (16,1 proc.), a także Przemyśl (14,1 proc.).
Kępiński liderem wśród powiatów
Przepaść pomiędzy Poznaniem a Radomiem wynosiła aż 15,1 pkt. proc. W przypadku powiatów te różnice są jednak jeszcze większe. Najwyższe bezrobocie występowało w znajdującym się w województwie mazowieckim powiecie szydłowieckim (28 proc.).
Za nim uplasowały się dwa powiaty z warmińsko-mazurskiego: braniewski i kętrzyński, gdzie wyniosło ono odpowiednio 24,7 oraz 24,4 proc.
Najlepsza sytuacja na rynku pracy panowała zaś z kolei w powiatach: kępińskim (2,4 proc.), poznańskim (2,5 proc.) oraz wolsztyńskim (3,1 proc). Wszystkie one znajdują się w województwie wielkopolskim, które w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku było zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o sytuację na rodzimym rynku.
S