Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cold mail jako forma marketingu firmy

Cold mail jako forma marketingu firmy

 
Cold mail jako forma marketingu firmy

Cold mail - co to jest


Cold mail to maile wysyłane do potencjalnego klienta, z którym wcześniej nie mieliśmy żadnego kontaktu. Pomimo tego, że nie znamy osoby, do której piszemy, w cold mailingu używamy formy osobowej.

Warto podkreślić, że wysyłanie wiadomości w celu przedstawienia niezamówionych informacji handlowych jest nielegalne. Wiąże się to z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r, w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Dlatego nie można wysyłać cold mailingu na adresy pozyskane w niewłaściwy sposób.

Nie zaleca się także przesyłać wiadomości na ogólne adresy, takie jak info@…., office@ lub biuro@. Nasze maile najprawdopodobniej zostaną potraktowane jak spam i wylądują w koszu. Jak zatem używać cold mailingu, aby nie złamać prawa, ale pozyskać nowych klientów?

Cold mail mailing a strategia marketingowa firmy

Każda firma, niezależnie od tego, czy jest mała i dopiero zaczyna działalność, czy znajduje się na szczycie już od wielu lat, powinna mieć opracowaną strategię marketingową. Jest to dokładny program, który określa mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, jego cele oraz sposób dotarcia do klientów. Plan marketingowy pozwala na budowanie wizerunku marki.

Jednym ze sposobów rozszerzenia działalności firmy jest rozsyłanie maili z prośbą o kontakt. Warto poznać sposoby takiego „procederu”, aby nie popełnić podstawowych błędów. Przede wszystkim należy rozpocząć od zebrania bazy adresów. Wysyłanie maili do osób, które nie znajdują się w naszym targecie, jest bezcelowe. W takiej sytuacji nie można liczyć na odzew. Dlatego w strategii marketingowej trzeba dokładnie opisać, kto jest potencjalnym klientem.

Kampania cold mailingowa może być przeznaczona także do wielu innych celów np. do procesu rekrutacji. W związku z tym istotne jest, aby zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Jeśli szukamy np. młodych programistów, to treść wiadomości powinna być odpowiednio zbudowana.

 

Cold mail - przykłady


Wysyłając cold e-mail po raz pierwszy, warto sprawdzić, jakie są zasady sporządzania. Zacznijmy od tematu, który powinien być intrygujący. Musi on zainteresować potencjalnego odbiorcę, inaczej wiadomość zostanie usunięta. Kolejną ważną kwestią jest używanie formy spersonalizowanej np. zwrócenie się po imieniu do adresata.

Istotne jest także, aby nie wysyłać całej oferty handlowej, ponieważ jest to zabronione. W związku z tym lepiej użyć następujących zwrotów:

„Nasza firma organizuje szkolenia z zakresu marketingu dla małych i większych firm. Wiemy, że dobrze opracowany plan marketingowy może zdziałać cuda. Dlatego chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w naszych kursach. Czy możemy umówić się na rozmowę telefoniczną jutro w godzinach 10-10.30 (lub innym dogodnym terminie), aby omówić ofertę?”

W cold mailingu ważne jest także działanie typu Call to Action, czyli np. prośba o ustalenie terminu rozmowy telefonicznej bądź spotkania.

Wysyłając wiadomości, sprawdźmy także stopkę. Musi ona zawierać nasze imię i nazwisko, nazwę firmy, adres strony www, numer telefonu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.