Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cold mail jako forma marketingu firmy

Cold mail jako forma marketingu firmy

 
Cold mail jako forma marketingu firmy

Cold mail - co to jest


Cold mail to maile wysyłane do potencjalnego klienta, z którym wcześniej nie mieliśmy żadnego kontaktu. Pomimo tego, że nie znamy osoby, do której piszemy, w cold mailingu używamy formy osobowej.

Warto podkreślić, że wysyłanie wiadomości w celu przedstawienia niezamówionych informacji handlowych jest nielegalne. Wiąże się to z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r, w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Dlatego nie można wysyłać cold mailingu na adresy pozyskane w niewłaściwy sposób.

Nie zaleca się także przesyłać wiadomości na ogólne adresy, takie jak info@…., office@ lub biuro@. Nasze maile najprawdopodobniej zostaną potraktowane jak spam i wylądują w koszu. Jak zatem używać cold mailingu, aby nie złamać prawa, ale pozyskać nowych klientów?

Cold mail mailing a strategia marketingowa firmy

Każda firma, niezależnie od tego, czy jest mała i dopiero zaczyna działalność, czy znajduje się na szczycie już od wielu lat, powinna mieć opracowaną strategię marketingową. Jest to dokładny program, który określa mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, jego cele oraz sposób dotarcia do klientów. Plan marketingowy pozwala na budowanie wizerunku marki.

Jednym ze sposobów rozszerzenia działalności firmy jest rozsyłanie maili z prośbą o kontakt. Warto poznać sposoby takiego „procederu”, aby nie popełnić podstawowych błędów. Przede wszystkim należy rozpocząć od zebrania bazy adresów. Wysyłanie maili do osób, które nie znajdują się w naszym targecie, jest bezcelowe. W takiej sytuacji nie można liczyć na odzew. Dlatego w strategii marketingowej trzeba dokładnie opisać, kto jest potencjalnym klientem.

Kampania cold mailingowa może być przeznaczona także do wielu innych celów np. do procesu rekrutacji. W związku z tym istotne jest, aby zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Jeśli szukamy np. młodych programistów, to treść wiadomości powinna być odpowiednio zbudowana.

 

Cold mail - przykłady


Wysyłając cold e-mail po raz pierwszy, warto sprawdzić, jakie są zasady sporządzania. Zacznijmy od tematu, który powinien być intrygujący. Musi on zainteresować potencjalnego odbiorcę, inaczej wiadomość zostanie usunięta. Kolejną ważną kwestią jest używanie formy spersonalizowanej np. zwrócenie się po imieniu do adresata.

Istotne jest także, aby nie wysyłać całej oferty handlowej, ponieważ jest to zabronione. W związku z tym lepiej użyć następujących zwrotów:

„Nasza firma organizuje szkolenia z zakresu marketingu dla małych i większych firm. Wiemy, że dobrze opracowany plan marketingowy może zdziałać cuda. Dlatego chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w naszych kursach. Czy możemy umówić się na rozmowę telefoniczną jutro w godzinach 10-10.30 (lub innym dogodnym terminie), aby omówić ofertę?”

W cold mailingu ważne jest także działanie typu Call to Action, czyli np. prośba o ustalenie terminu rozmowy telefonicznej bądź spotkania.

Wysyłając wiadomości, sprawdźmy także stopkę. Musi ona zawierać nasze imię i nazwisko, nazwę firmy, adres strony www, numer telefonu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.