Po co wyznaczamy sobie kolejne cele? Spędzamy godziny, doskonaląc nowe umiejętności? Co sprawia, że realizujemy ambitne plany i chcemy, by nasza kariera zawodowa szybko się rozwijała?
Motywacja
Motywacja do działania to pierwszy i najważniejszy punkt na liście czynników, które nadają bieg naszej karierze. Gdy ją tracimy, przestajemy się starać i dążyć do celu. Wtedy warto zweryfikować właśnie owe cele. Być może chcemy natychmiast dosięgnąć czegoś, co jest jeszcze za daleko. Zwykle łatwiej utrzymać motywację, gdy na starcie mamy konkretny plan kariery i stawiamy sobie cele cząstkowe, racjonalnie rozłożone w czasie. Ich realizacja przybliża nas krok po kroku do mety, dając przy tym dużą satysfakcję z działania.
Otoczenie
Rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy, nasze otoczenie bliższe i dalsze także wpływają na ścieżkę kariery, którą podążamy. Nie chodzi bynajmniej o spełnianie oczekiwań rodziców względem wybranego zawodu, ale o wsparcie i wzajemną motywację do rozwijania się. W otoczeniu każdego z nas są na pewno osoby kibicujące naszym pomysłom, autorytety dające nam inspirację i motywację, ale są i takie, które studzą nasz zapał, dostrzegając jedynie ograniczenia i przeszkody. W zawodowym życiu warto otaczać się ludźmi ambitnymi, którzy sami się rozwijają i z entuzjazmem patrzą na samorozwój innych.
Prestiż społeczny
Kariera i rozwój zawodowy mogą być napędzane pragnieniem zdobycia wysokiej pozycji społecznej. Prestiż oznacza posiadanie autorytetu, uznania w danej grupie, pewną wyjątkowość. Nie należy utożsamiać go wyłącznie z zamożnością. Taką pozycję może zapewniać także specjalistyczna wiedza, wysokie, nieosiągalne dla wielu osób kwalifikacje, ale także reputacja czy sam styl życia.
Finanse
Większe wynagrodzenie, a co za tym idzie lepsza sytuacja materialna to kolejna siła napędowa kariery. Choć badania dowodzą, że to nie pieniądze są najważniejszym motywatorem do pracy, to trudno odmówić im znaczenia. Za awansem idą przecież wyższe zarobki. To także oznacza, że dla przełożonego jesteśmy osobą, za której czas, produktywność, jest w stanie zapłacić więcej.
Rozwój osobisty
Planowanie kariery zawodowej siłą rzeczy jest związane z rozwojem osobistym. Człowiek uczy się przez całe życie, latami poszerza swoją wiedzę, zdobywa nowe umiejętności. Świadomy rozwój zawodowy często wynika z doskonalenia się w pozostałych obszarach życia. Asertywność, zbudowane poczucie własnej wartości, samodyscyplina, pozytywne myślenie i wiele innych czynników napędza nas do rozwoju kariery.