Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej

Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej

 
Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej

Paliwo, zagraniczna wycieczka, kolacja na mieście, a może okulary? W koszty firmy można wrzucić tylko niektóre wydatki przedsiębiorcy. Jakie? I o czym pamiętać, by nie zaksięgować faktur bezpodstawnie?

 

Koszty firmy a podatek dochodowy


Prawną definicję kosztów znajdziemy w Ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22., są to wydatki, które przedsiębiorca ponosi w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia źródła tychże. Nie jest to jednak jedyna wytyczna odnośnie tego, co można wrzucić w koszty firmy, istnieją bowiem wyjątki. Ich zbiór zawiera art. 23. ustawy.

Przedsiębiorcom, którzy z fiskusem rozliczają się skalą podatkową albo podatkiem liniowym, opłaca się generować koszty dla firmy. Dlaczego? Zasada jest prosta – im wyższe koszty prowadzenia firmy jednoosobowej, tym niższy dochód, czyli podstawa, od której płaci się podatek.

Koszty stałe firmy


Każda firma ponosi pewne stałe koszty swojej działalności. Są one niezmienne i w dużym stopniu niezależne od tego, ile w danym okresie uda się zrealizować zleceń, czy wyprodukować towarów. Niektóre wydatki trzeba ponieść tak czy inaczej i nie ulegają one zmniejszeniu nawet, jeśli przedsiębiorstwo chwilowo nie generuje przychodów. Podział wydatków na koszty stałe i zmienne, ułatwia planowanie pracy i podejmowanie strategicznych decyzji. Za stałe można uznać np. opłaty za media, wynajem pomieszczeń, amortyzacji, raty leasingowe czy wynagrodzenie pracownika.

Co można wliczyć w koszty firmy

 

Czy blogerka modowa może zaksięgować fakturę za lunch na mieście, zjedzony z fotografem? I czy fryzjer ma prawo zaliczyć tablet jako firmowy wydatek? Jak zostało wspomniane na początku, to co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej, musi być ściśle związane z działalnością przedsiębiorstwa. W przypadku kontroli urzędu skarbowego to na właścicielu firmy ciąży obowiązek uzasadnienia, dlaczego dany wydatek został wliczony w koszty.

Poniżej lista popularnych wydatków kwalifikowanych jako koszty uzyskania przychodu:

- wynajem lokalu,
- abonament za telefon komórkowy, internet,

- usługi księgowe,
- artykuły i sprzęt biurowy,
- zakup komputera, oprogramowania,
- elementy wystroju biura (nawet jeśli działalność jest prowadzona w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy, w koszty można wliczyć ozdoby, rośliny doniczkowe itp.),
- wydatki na szkolenia, książki związane z działalnością firmy, kursy online,
- opłaty za przejazdy taksówką, bilety komunikacji miejskiej, opłaty parkingowe.

Co nie wlicza się w koszty utrzymania firmy jednoosobowej? Na liście wydatków, które nie wpływają na wysokość podatku dochodowego znajdują się m.in. koszty reprezentacji, mające za cel budowanie wizerunku i kształtowanie pozytywnych relacji, a nie samo uzyskanie przychodu czy zabezpieczenie jego źródła. W związku z tym nie można wliczyć np. zakupu garnituru czy butów na rozmowy biznesowe. Odzież może stanowić koszt, pod warunkiem, że jest odzieżą ochronną albo reklamową (np. ma naszyte logo firmy). Jeśli chodzi o okulary osoby prowadzącej jednoosobową działalność, nawet jeśli są niezbędne do pracy, nie traktuje się ich jako firmowy wydatek, ponieważ przede wszystkim służą utrzymaniu zdrowia, a nie uzyskiwaniu przychodów.

Nie wlicza się też kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań, kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Pracownik administracyjny do działu współpracy z językiem niemieckim

    Max Bau Sp. z o.o.   Opole, ul. Wrocławska 62    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Sprawy administracyjne, kontakty telefoniczne z kontrahentami na terenie Niemiec. Wyłączne miejsce pracy: Opole
  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Operator bioreaktorów

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres czynności: obsługa nowoczesnych maszyn w tym bioreaktory, monitorowanie aktualnego stanu technicznego urządzeń, uzyskiwanie substancji potrzebnych do tworzenia konkretnych produktów, analiza otrzymanych wyników, praca w systemie trzyzmianowym.
  • Dyrektor handlowy w dziale zbóż

    Agerona Sp z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wyplata 8000 netto + bonusy Twój zakres obowiązków: nawiązywanie kontaktów handlowych oraz budowanie stałych relacji biznesowych z klientami; opracowywanie i bieżąca aktualizacja planów kontraktacji; nadzór nad przygotowywaniem umów i koordynacja ich realizacji; pozyskiwanie nowych...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?