Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej

Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej

 
Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej

Paliwo, zagraniczna wycieczka, kolacja na mieście, a może okulary? W koszty firmy można wrzucić tylko niektóre wydatki przedsiębiorcy. Jakie? I o czym pamiętać, by nie zaksięgować faktur bezpodstawnie?

 

Koszty firmy a podatek dochodowy


Prawną definicję kosztów znajdziemy w Ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22., są to wydatki, które przedsiębiorca ponosi w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia źródła tychże. Nie jest to jednak jedyna wytyczna odnośnie tego, co można wrzucić w koszty firmy, istnieją bowiem wyjątki. Ich zbiór zawiera art. 23. ustawy.

Przedsiębiorcom, którzy z fiskusem rozliczają się skalą podatkową albo podatkiem liniowym, opłaca się generować koszty dla firmy. Dlaczego? Zasada jest prosta – im wyższe koszty prowadzenia firmy jednoosobowej, tym niższy dochód, czyli podstawa, od której płaci się podatek.

Koszty stałe firmy


Każda firma ponosi pewne stałe koszty swojej działalności. Są one niezmienne i w dużym stopniu niezależne od tego, ile w danym okresie uda się zrealizować zleceń, czy wyprodukować towarów. Niektóre wydatki trzeba ponieść tak czy inaczej i nie ulegają one zmniejszeniu nawet, jeśli przedsiębiorstwo chwilowo nie generuje przychodów. Podział wydatków na koszty stałe i zmienne, ułatwia planowanie pracy i podejmowanie strategicznych decyzji. Za stałe można uznać np. opłaty za media, wynajem pomieszczeń, amortyzacji, raty leasingowe czy wynagrodzenie pracownika.

Co można wliczyć w koszty firmy

 

Czy blogerka modowa może zaksięgować fakturę za lunch na mieście, zjedzony z fotografem? I czy fryzjer ma prawo zaliczyć tablet jako firmowy wydatek? Jak zostało wspomniane na początku, to co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej, musi być ściśle związane z działalnością przedsiębiorstwa. W przypadku kontroli urzędu skarbowego to na właścicielu firmy ciąży obowiązek uzasadnienia, dlaczego dany wydatek został wliczony w koszty.

Poniżej lista popularnych wydatków kwalifikowanych jako koszty uzyskania przychodu:

- wynajem lokalu,
- abonament za telefon komórkowy, internet,

- usługi księgowe,
- artykuły i sprzęt biurowy,
- zakup komputera, oprogramowania,
- elementy wystroju biura (nawet jeśli działalność jest prowadzona w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy, w koszty można wliczyć ozdoby, rośliny doniczkowe itp.),
- wydatki na szkolenia, książki związane z działalnością firmy, kursy online,
- opłaty za przejazdy taksówką, bilety komunikacji miejskiej, opłaty parkingowe.

Co nie wlicza się w koszty utrzymania firmy jednoosobowej? Na liście wydatków, które nie wpływają na wysokość podatku dochodowego znajdują się m.in. koszty reprezentacji, mające za cel budowanie wizerunku i kształtowanie pozytywnych relacji, a nie samo uzyskanie przychodu czy zabezpieczenie jego źródła. W związku z tym nie można wliczyć np. zakupu garnituru czy butów na rozmowy biznesowe. Odzież może stanowić koszt, pod warunkiem, że jest odzieżą ochronną albo reklamową (np. ma naszyte logo firmy). Jeśli chodzi o okulary osoby prowadzącej jednoosobową działalność, nawet jeśli są niezbędne do pracy, nie traktuje się ich jako firmowy wydatek, ponieważ przede wszystkim służą utrzymaniu zdrowia, a nie uzyskiwaniu przychodów.

Nie wlicza się też kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań, kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?