Ciechanów leży w centralnej części Polski, na północ od Warszawy. To siedziba władz powiatowych i gminnych, miasto tętniące życiem, ośrodek kulturalny i oświatowy. Jeśli chodzi o profil gospodarczy Ciechanowa, na próżno szukać w nim wielkich zakładów przemysłu ciężkiego – okolica jest bowiem częścią obszaru funkcjonalnego Zielonych Płuc Polski, a co za tym idzie, szczególną dbałością otacza się tu środowisko naturalne.
Położenie Ciechanowa – zaledwie 90 km od stolicy kraju i na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych – ma pozytywne znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta. W promieniu do 200 km od Ciechanowa leżą trzy kolejne stolice wojewódzkie – Olsztyn, Łódź i Białystok. Szybki transport zapewniają magistrala kolejowa i dwie drogi krajowe, trzy trasy wojewódzkie i gęsta sieć połączeń lokalnych.
Ciechanów jest lubianym przez warszawian i mieszkańców okolic kierunkiem jednodniowych czy weekendowych wycieczek. Znajduje się tu gotycki zamek książęcy z XIV/XV w. i mnóstwo innych ciekawych atrakcji. Niemniej turystyka nie odgrywa znaczącej roli w gospodarce tego miasta. Jakie branże rozwijają się zatem najszybciej? Kogo poszukują działające w Ciechanowie firmy i jak szukać pracy w tym mieście?
Rozwinięte branże, firmy – Ciechanów
Oferty pracy w Ciechanowie znaleźć można w firmach zróżnicowanych zarówno pod względem wielkości, jak i profilu działalności, w przedsiębiorstwach z polskim i zagranicznym kapitałem. Do największych pracodawców w mieście i okolicy zaliczają się m.in. papiernia i drukarnia, producent mięsa drobiowego, zakłady mechaniczne, cynkownia ogniowa.
W mieście działa łącznie 4747 podmiotów gospodarki narodowej (dane GUS, stan REGON na koniec sierpnia 2021 r.). 1 jednostka budżetowa zatrudnia co najmniej 1000 pracowników, 1 podmiot prywatny od 250 do 999 osób. Poza tym w mieście działa 35 średniej wielkości zakładów pracy (generujących od 50 do 249 miejsc zatrudnienia), 134 małe podmioty (liczące od 10 do 49 pracowników) i 4576 mikrojednostek (samozatrudnienie i podmioty do 9 pracujących).
W strukturze własności zdecydowanie przeważa sektor prywatny, do którego należy 95,4% ogółu podmiotów. 76,2% to działalności osób fizycznych.
Jak przedstawia się przekrój branżowy tutejszych firm? Ciechanów to miasto, gdzie najwięcej jest:
- hurtowni i sklepów oraz zakładów naprawy pojazdów i motocykli – 22,3% ogółu podmiotów,
- działalności związanej z budownictwem – 12,1%,
- podmiotów zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 10%,
- jednostek sklasyfikowanych w sekcji S PKD 2007 (m.in. indywidualnych działalności usługowych, świadczących usługi naprawcze sprzętu komputerowego i artykułów użytku osobistego – 8,4%,
- podmiotów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – 8,4%.
Ponadto rozwija się drobne przetwórstwo przemysłowe, sporo jest firm transportowych i zajmujących się magazynowaniem, podmiotów edukacyjnych, firm obsługujących rynek nieruchomości.
Stopa bezrobocia – Ciechanów
Bezrobocie w Polsce jest silnie zróżnicowane pod względem terytorialnym, co wyraźnie widać, gdy analizuje się obszar województwa mazowieckiego. Znajduje się tu Warszawa – z utrzymującą się bardzo niską stopą bezrobocia i powiat szydłowiecki – w którym wskaźnik przyjmuje najwyższe wartości spośród wszystkich powiatów w kraju. Gdzie w tym zestawieniu znajduje się powiat ciechanowski? Jak duża część lokalnej społeczności w wieku produkcyjnym pozostaje bez pracy?
Poziom bezrobocia (wg danych GUS na koniec sierpnia 2021 r.):
- dla Polski – 5,8%,
- dla województwa mazowieckiego – 4,9%,
- dla powiatu ciechanowskiego – 8,7%,
- dla Warszawy – 1,9%,
- dla powiatu szydłowieckiego – 23,3%.
Wskaźnik bezrobocia w powiecie ciechanowskim przekracza zatem zarówno poziom krajowy, jak i wojewódzką średnią. Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Ciechanowie na koniec sierpnia 2021 r. w całym powiecie było 2971 zarejestrowanych bezrobotnych. Największą grupę, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, stanowili mieszkańcy Ciechanowa – 1530 osób. Tak w mieście, jak i w całym powiecie, dużym problemem jest długotrwałe bezrobocie, które dominuje wśród osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. W PUP zarejestrowanych było 843 długotrwale bezrobotnych mieszkańców Ciechanowa, a w skali powiatu – 1603 osoby.
Po długiej, kilkumiesięcznej czy kilkuletniej, przerwie powrót na rynek pracy może być po prostu trudniejszy. W grę wchodzą bowiem takie czynniki jak dezaktualizacja uprawnień, konieczność przyuczenia się na nowo do zawodu, spadek motywacji do poszukiwania pracy, ubóstwo czy poczucie wykluczenia społecznego.
W aktywizacji zawodowej mieszkańców Ciechanowa i okolicznych gmin pomaga PUP:
Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie
ul. Sygietyńskiego 11
06-410 Ciechanów
Centrala telefoniczna: (23) 673 08 40, (23) 672 38 44, (23) 672 51 33,
(23) 671 13 21, (23) 674 36 61
e-mail: sekretariat@pup-ciechanów.pl lub waci@praca.gov.pl
Jak szukać pracy w Ciechanowie?
Analiza lokalnego rynku pracy pozwala lepiej przygotować się do poszukiwania zatrudnienia, ocenić własne szanse na szybkie znalezienie posady. Przydać się może również wiedza na temat poszukiwanych zawodów w danej okolicy. Aby je poznać, możemy po pierwsze przejrzeć ogłoszenia typu praca Ciechanów w poszczególnych obszarach zawodowych. Dzięki możliwości filtrowania ofert na praca.pl w łatwy sposób sprawdzimy, gdzie jest ich najwięcej.
Trendom na lokalnym rynku pracy poświęcone jest badanie Barometr zawodów. Co mówi o Ciechanowie i okolicy? Zgodnie z prognozą z 2021 r. w powiecie ciechanowskim liczba zawodów deficytowych i nadwyżkowych jest zbliżona. Tych pierwszych jest zaledwie o 1 więcej.
Przypomnijmy, że termin "zawody deficytowe" oznacza przewagę liczby ofert pracy nad liczbą chętnych i wykwalifikowanych kandydatów, którzy mogliby na nie odpowiedzieć. O zawodach nadwyżkowych mówimy z kolei, kiedy to kandydatów jest więcej – występuje zatem wzmożona konkurencja w procesach rekrutacyjnych, a szukanie pracy może się przedłużać.
Na kogo więc czekają w powiecie ciechanowskim i Ciechanowie oferty pracy? W deficycie są:
- betoniarze i zbrojarze,
- murarze i tynkarze,
- cieśle i stolarze budowlani,
- analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych,
- kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu,
- pracownicy administracyjni i biurowi,
- pracownicy sprzedaży internetowej,
- samodzielni księgowi,
- specjaliści administracji publicznej,
- specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji,
- biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni,
- cukiernicy,
- piekarze,
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- lakiernicy,
- lekarze,
- ratownicy medyczni,
- pielęgniarki i położne,
- specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
- pracownicy służb mundurowych,
- robotnicy budowlani.
Nadwyżka z kolei dotyczy:
- ekonomistów,
- filologów i tłumaczy,
- filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
- kelnerów i barmanów,
- krawców i pracowników produkcji odzieży,
- mechaników pojazdów samochodowych,
- monterów elektroników,
- monterów maszyn i urządzeń,
- nauczycieli nauczania początkowego,
- operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych,
- pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
- pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego,
- pracowników ochrony fizycznej,
- pracowników poligraficznych,
- przetwórców mięsa i ryb,
- rolników i hodowców,
- specjalistów technologii żywności i żywienia,
- szefów kuchni,
- techników budownictwa,
- techników mechaników.
Zaczynając szukanie pracy, warto przygotować sobie plan działania, harmonogram, który zmotywuje nas do przygotowania CV, napisania listu motywacyjnego i regularnego przeglądania ofert, bez odkładania tych zadań na bliżej nieokreślone jutro. Ciechanowski rynek pracy, mimo sporego bezrobocia, stwarza szanse na znalezienie zatrudnienia przede wszystkim w handlu i usługach, ale nie tylko. Warto więc sprawdzić, co mają nam do zaoferowania tutejsi pracodawcy. W poszukiwaniach bardzo ważna jest też systematyczność i utrzymywanie motywacji!