Czy kobietę w ciąży wolno zatrudnić w godzinach nadliczbowych
Kobiety w ciąży znajdują się pod specjalną ochroną prawa. Dlatego przedsiębiorcy, których podwładna poinformuje, że spodziewa się dziecka, muszą pamiętać o pewnych zasadach. Jeśli ciąża przebiega bez większych powikłań, to nie ma przeciwwskazań, żeby pracownica wykonywała swoje obowiązki. Mimo dobrego samopoczucia ciężarne kobiety nie mogą zostawać w firmie po godzinach. Pod żadnym pozorem nie można zmusić ciężarnych do wypełniania obowiązków w czasie nocnym.
Praca stojąca w ciąży
Kolejnym ważnym aspektem jest ciąża a praca stojąca. Takiej postawy nie da się uniknąć w przypadku profesji kucharki, kelnerki czy sprzedawczyni. Prawo ściśle określa, że przyszła mama może wykonywać swoje obowiązki w pozycji stojącej tylko 3 godziny dziennie. Długotrwałe przebywanie na nogach jest męczące i niebezpieczne dla ciężarnych pracownic (zwłaszcza w późniejszych trymestrach). Przełożony musi zatem zapewnić przyszłym mamom inne zadania.
Ciąża a praca fizyczna
Kobiety ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania obowiązków w firmie. Doktor musi wtedy przeprowadzić dokładny wywiad, dzięki czemu będzie wiedział, jak wygląda praca przyszłej mamy. Na tej podstawie wypisywane jest zwolnienie lekarskie. Przede wszystkim niebezpieczeństwem mogą okazać się zawody, w których dźwiga się ciężary. Przyjmuje się, że pracownica spodziewająca się dziecka nie może przenosić pakunków ważących więcej niż 5 kg.
To samo dotyczy profesji, w których kobiety mogą być narażone na różnorakie urazy. Zaliczane są do nich prace fizyczne w fabrykach, z materiałami wybuchowymi oraz trującymi substancjami chemicznymi, uczestnictwo w akcjach przeciwpożarowych lub ratowniczych. W ciąży nie zaleca się także wykonywania zawodów, które mogą być obarczone dużym stopniem stresu.
Praca siedząca w ciąży
W przypadku siedzącego trybu także przyjmuje się limit 8 godzin. Ciężarne powinny pamiętać o tym, że na każdą godzinę przysługuje 10 minut przerwy, które są wliczane do czasu pracy i nie można z tego tytułu obniżać wynagrodzenia przyszłych mam. W przypadku zatrudnienia w biurze ciężarne kobiety mogą odmówić wyjazdu służbowego, jeżeli czują, że będzie to dla nich zbyt obciążające.
W sytuacji gdy ciąża przebiega prawidłowo, zaleca się pracowanie do około 8 miesiąca. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego każdy przypadek powinien być rozpatrywany oddzielnie. Dłuższe wykonywanie obowiązków może negatywnie wpłynąć na organizm nie tylko mamy, ale również dziecka.