Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

 
Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Jesteś zmęczony  i osłabiony od tak dawna, że już właściwie nie pamiętasz, jak to jest być wypoczętym, nie mówiąc o tryskaniu energią i jakimkolwiek zapale do działania? Być może cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia. Co to za dolegliwość i jak rozpoznać u siebie objawy przemęczenia? Sprawdź, jak poradzić sobie z chronicznym wyczerpaniem i kiedy zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.

 

Spis treści

Zespół chronicznego zmęczenia – co to? Objawy przemęczenia

 

Chroniczne zmęczenie (ang. chronic fatigue syndrome, CFS) objawia się, jak sama nazwa wskazuje, uczuciem zmęczenia utrzymującym się stale przez co najmniej pół roku u osób, które wcześniej nie skarżyły się na tego typu dyskomfort. Uważa się, że w czasie chronicznego zmęczenia występuje jednocześnie kilka z poniższych symptomów:

 

  • zaburzenia snu (trudności w zasypianiu, brak uczucia wypoczęcia po przebudzeniu),

  • problemy z koncentracją i pamięcią,

  • długotrwałe złe samopoczucie po wysiłku,

  • ból głowy,

  • ból gardła,

  • ból mięśni,

  • ból stawów,

  • powiększone węzły chłonne (szyjne lub pachowe) aż do uczucia bólu.

 

Osoby dotknięte CFS mogą mieć też obniżoną odporność.

 

Co może świadczyć o zespole przewlekłego zmęczenia?

 

Nie powinno się lekceważyć objawów chronicznego zmęczenia. Kiedy doświadczamy czegoś przez długi czas, przyzwyczajamy się do tego i zaczynamy ignorować np. złe samopoczucie lub inne objawy. Niekiedy trudno sobie uświadomić, że od wielu tygodni czy nawet miesięcy doświadczamy obniżonego samopoczucia. Nasz organizm wyposażony jest bowiem w liczne mechanizmy obronne, pozwalające sprawnie funkcjonować każdego dnia. Jeśli wiele spraw zajmuje nasze myśli, nie mamy czasu, by zastanowić się nad własnym samopoczuciem, bo gonią nas obowiązki służbowe i domowe – negatywne, ale stosunkowo łagodne symptomy mogą być ignorowane nawet przez długi czas, dopóki świadomie nie zwrócimy na nie uwagi. W efekcie przewlekłe zmęczenie bywa spychane na daleki plan nawet latami. Bez właściwego zdiagnozowania chronicznego zmęczenia nie można podjąć odpowiednich kroków.

 

 

Przyczyny zespołu chroniczne zmęczenia

 

Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną CFS. Naukowcy wskazują, że do wystąpienia syndromu przyczyniają się między innymi niezdrowy tryb życia, infekcje wirusowe, przepracowanie, długotrwały stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Bardzo ważne jest zrozumienie, że wynikający z CFS brak chęci do działania nie jest oznaką lenistwa czy obojętności wobec otoczenia. 

 

Chroniczne zmęczenie – kogo dotyczy?

 

Choć syndrom ciągłego zmęczenia, fatique syndrome, dotyka częściej osoby prowadzące intensywny tryb życia, nie jest to reguła. Pojawia się także np. u emerytów. Długotrwałe wycieńczenie dotyka kobiet i mężczyzn w każdym wieku i coraz częściej bywa nazywany chorobą cywilizacyjną. 

 

Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim radzić?

 

W przypadku zespołu chronicznego zmęczenia rady typu: weź wolne, wyśpij się w weekend, daj sobie czas na relaks, wyjedź na kilka dni, a na pewno wypoczniesz! – po prostu niewiele dają. Osoby z CFS nie mogą wypocząć, nawet mimo starań. Co więcej, świadomość, że powinni wypoczywać, a nie mogą, budzi napięcie, uczucie frustracji, co jeszcze potęguje stres. Pacjent odczuwa wyczerpanie nie tylko fizyczne, ale i umysłowe. 

 

Dobre rady i pobożne życzenia w tak skrajnym przypadku przemęczenia nic nie pomogą. Jak więc podjąć leczenie chronicznego zmęczenia i pokonać syndrom? Pierwszy krokiem do polepszenia własnego stanu to uświadomienie sobie, że coś jest nie tak. Zastanów się, od jak dawna czujesz się znużony, kiedy ostatnio tryskałeś energią, czułeś w sobie zapał, byłeś wypoczęty i zrelaksowany. Jeśli podejrzewasz u siebie chroniczne zmęczenie – psychotest także może być dobrym wstępem do podjęcia konkretnych działań.

 

Pamiętaj, że warto umówić się na wizytę u lekarza internisty, psychologa lub psychiatry. Długotrwałe zmęczenie może być bowiem objawem wielu chorób, które może rozpoznać tylko specjalista. Lekarz zleca dodatkowe badania i testy, zdiagnozuje lub wyklucza choroby zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Stan skrajnego wyczerpania, podobnego do CFS, może wywoływać m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, anemia, stwardnienie rozsiane, mononukleoza, depresja, choroba dwubiegunowa i inne choroby przewlekłe. Właściwa diagnostyka, nierzadko drogą eliminacji, jest więc kluczowa. Skuteczne leczenie musi być dostosowane do indywidualnych okoliczności i stanu osoby dotkniętej CFS. Często niezbędne jest leczenie farmakologiczne i psychoterapia.

 

Choć do wyleczenia syndromu to może być za mało, warto pamiętać także o wyrobieniu zdrowych nawyków związanych z higieną snu (np. unikaniu ekranów przed snem), uprawianiu sportu, aktywnym wypoczynkiem i zbilansowanej diecie. Kolejną kwestią jest dbanie o relacje z bliskimi – spotkania z przyjaciółmi i rodziną obniżają stres, niwelują poczucie izolacji. Bliscy mogą też ułatwić rekonwalescencję, jeśli okażą zrozumienie, nie będą oceniać czy stawiać bezpodstawnych diagnoz, dając tzw. dobre rady. 

 

Jeśli sądzisz, że masz objawy chronicznego zmęczenia, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Nie warto odkładać swojego zdrowia na później.

 

Jest to artykuł poglądowy i nie ma charakteru porady medycznej. W przypadku zauważenia niepokojących objawów dotyczących zdrowia psychicznego bądź fizycznego należy zwrócić się do specjalisty np. lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.

 

Czytaj takżeOsoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?