Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroba zawodowa a emerytura, odszkodowanie ZUS, odszkodowanie od pracodawcy

Choroba zawodowa a emerytura, odszkodowanie ZUS, odszkodowanie od pracodawcy

 
Choroba zawodowa a emerytura, odszkodowanie ZUS, odszkodowanie od pracodawcy

Rodzaj pracy lub szczególne warunki, w jakich jest wykonywana, mogą sprawić, że u pracownika pojawi się choroba zawodowa. Czym jest takie i jakie świadczenia z tytułu choroby zawodowej należą się pracownikowi?

 

Czym jest choroba zawodowa? Rejestr chorób zawodowych

 

Choroba zawodowa może zaistnieć pod wpływem:
• szkodliwych czynników występujących w miejscu pracy (np. skażenie czynnikami chemicznymi, hałas),
• sposobu wykonywania pracy (np. praca tylko stojąca, wymuszona pozycja, która może być szkodliwa dla kręgosłupa).
Wszystkie choroby zawodowe obejmuje wykaz chorób zawodowych (rozporządzanie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych).


Aby zatem można było stwierdzić chorobę zawodową u pracownika, musi on zachorować w wyniku wykonywania obowiązków służbowych oraz jego przypadłość musi znajdować się na liście chorób zawodowych. W przeciwnym razie inspektor sanitarny może uznać, że nie ma do czynienia z chorobą zawodową.

 

Choroby zawodowe - rodzaje

 

Choroby zawodowe dzieli się pod względem ich typu oraz pod kątem grup zawodowych, które są narażone.

Podział na typy (grupy) ujęty jest w wykazie chorób zawodowych. Istnieje w nim 26 głównych rodzajów chorób zawodowych – np. zatrucia, pylice płuc, reakcje alergiczne, choroby narządu głosu, nowotwory, choroby skóry. W większości z tych grup ustalono konkretne schorzenia zawodowe.


Na przykład zespół kanału de Guyona, uszkodzenie nerwu strzałkowego wspólnego, zespól rowka nerwu łokciowego i cieśń nadgarstka należą do przewlekłych chorób obwodowego układu nerwowego, wywoływanych sposobem wykonywania pracy.

 

Samo rozporządzenie nie precyzuje dokładnie, które choroby są typowe dla określonych grup zawodowych (poza szczególnymi typami pylic płuc – pylicą spawaczy oraz pylicą górników kopalń węgla). Jednocześnie Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badania i analizy, dlatego można stworzyć wykaz chorób zawodowych pielęgniarek, kierowców czy nauczycieli.


Jest on co jakiś czas aktualizowany, bo w wyniku zmian w sposobie wykonywania pracy oraz pojawiania się nowych narzędzi czy metod ochrony, zmienia się poziom i sposób narażenia pracowników. Na przykład, choroba wibracyjna jako choroba zawodowa pojawiała się kilkanaście lat temu znacznie częściej. Obecnie, nowoczesne maszyny takie jak pilarki, młoty pneumatyczne czy obrabiarki, wyposażone są w systemy tłumiące drgania i w efekcie negatywne skutki narażenia na drgania są nieco mniejsze. Ostatnia zmiana w wykazie chorób zawodowych została wprowadzona 3 lipca 2009 roku załącznikiem do rozporządzenia.

 

Choroby zawodowe w Polsce

 

Statystyki chorób zawodowych prowadzi się na podstawie Kart Stwierdzeń Chorób Zawodowych, które są obowiązkowo przesyłane przez stacje sanitarno – epidemiologiczne do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych IMP w Łodzi.

Najczęściej występujące choroby zawodowe w Polsce (za imp.lodz.pl) to:
• choroby zakaźne lub pasożytnicze (typowe i najczęstsze choroby zawodowe pielęgniarek i lekarzy - 32% wszystkich chorób zawodowych),
• pylice płuc (typowe dla górników, hutników, pracowników budowlanych i niektórych produkcyjnych - 21% wszystkich chorób),
• przewlekłe choroby narządu głosy (typowe choroby zawodowe nauczycieli - 12,5% wszystkich schorzeń),
• przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego (10% zachorowań).

Schorzenia zawodowe, które obecnie pojawiają się najrzadziej u pracowników, to przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli, zatrucie oraz choroby narządów wzroku.


Choroba zawodowa i co dalej?

 

Podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej zgłasza się do właściwego inspektora sanitarnego i okręgowego inspektora pracy. Zrobić to może:
• pracodawca, który podejrzewa chorobę,
• lekarz podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej (lekarz medycyny pracy),
• lekarz dentysta,
• sam pracownik (za pośrednictwem lekarza, który się nim opiekuje).

 

Warto pamiętać o tym, że choroby zawodowe jako skutek wykonywanej pracy mogą pojawić się również po zakończeniu okresu zatrudnienia (np. po zmianie pracy bądź po przejściu na emeryturę). Aby jednak udowodnić, że choroba zawodowa miała miejsce w trakcie pracy u danego pracodawcy, należy udokumentować istnienie pierwszych objawów w określonym czasie (jest on różny dla różnych chorób i opisany w wykazie chorób zawodowych).

 

Po zgłoszeniu podejrzenia choroby zawodowej pracownik jest kierowany na badania do poradni chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy, klinik i poradni chorób zawodowych uniwersytetów medycznych, poradni chorób zakaźnych lub miejsc, w których nastąpiła hospitalizacja pracownika.

 

Lekarz orzecznik wydaje decyzję czy faktycznie chodzi o chorobę zawodową, czy też nie. Pracownik ma prawo do odwołania się od decyzji orzecznika do jednostki II stopnia. Robi to za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie. Kolejnym krokiem odwoławczym jest skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Choroba zawodowa - obowiązki pracodawcy

 

Pracodawca po stwierdzeniu u pracownika choroby zawodowej musi:
• ustalić przyczyny choroby i rozmiar zagrożenia nią pracowników w firmie,
• usunąć czynniki powodujące powstanie choroby zawodowej i zastosować środki zapobiegawcze,
• zadbać o realizację zaleceń lekarza (np. przerwy w pracy),
• zaktualizować rejestr chorób zawodowych.

 

Choroba zawodowa a emerytura

 

Sam fakt choroby zawodowej nie daje dodatkowych korzyści finansowych emerytowi. Nie istnieje formalnie coś takiego jak dodatek do emerytury z tytułu choroby zawodowej. Niemniej jednak osoba, która w chwili przejścia na emeryturę miała stwierdzoną chorobę zawodową oraz emeryt, u którego stwierdzono chorobę zawodową, mogą ubiegać się o rentę z tego tytułu.


W efekcie zbiegu uprawnień do emerytury i renty osoba ubezpieczona może pobierać jedno świadczenie, powiększone o połowę drugiego, czyli np. pobierać emeryturę zwiększoną o połowę renty (lub odwrotnie).

 

Choroba zawodowa a wcześniejsza emerytura

 

Po zmianach ustawy emerytalnej, pod pojęciem wcześniejszej emerytury kryją się:
• świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli,
• świadczenia przedemerytalne dla osób, które utraciły pracę na skutek likwidacji zakładu pracy bądź niewypłacalności pracodawcy,
• emerytura pomostowa (dla osób pracujących w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 r. lub po 31 grudnia 2008 r.).

 

O takie świadczenia mogą starać się osoby posiadające rentę z tytułu choroby zawodowej. Nie ma dodatkowego przepisu, który osobie posiadającej stwierdzoną chorobę zawodową pozwala przejść wcześniej na emeryturę.

 

Choroba zawodowa - świadczenia

 

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który ma stwierdzona chorobę zawodową?
• Zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą,
• świadczenia rehabilitacyjne (jeśli niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż 182 dni),
• zasiłek wyrównawczy,
• jednorazowe odszkodowanie (dla osób długotrwale lub stale niezdolnych do pracy),
• renta z tytułu choroby zawodowej,
• renta rodzina,
• dodatek pielęgnacyjny,
• pokrycie kosztów leczenia z zakresie stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

 

Choroba zawodowa - odszkodowanie ZUS

 

Pracownikowi, który w wyniku choroby zawodowej stał się stale niezdolny do pracy bądź jego niezdolność ma charakter długotrwały (uszczerbek zdrowia trwa przynajmniej 6 miesięcy), przysługuje możliwość uzyskania jednorazowego odszkodowania z ZUS.

 

Ocena poziomu uszczerbku odbywa się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Kwoty, jakie można uzyskać, zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w danym okresie oraz wielkości uszczerbku, określonego procentowo (20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu). Jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej może zostać wypłacone również, jeśli choroba zawodowa zostanie stwierdzona po zakończeniu pracy lub kiedy dana osoba będzie już na emeryturze.


Co ciekawe, zdaniem ZUS prawo do odszkodowania za chorobę zawodową może się przedawnić (zgodnie z Kodeksem pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne).

 

Jednocześnie Sąd Najwyższy w wyroku z 8 sierpnia 2007 roku (II UK 23/07) stwierdził, że roszczenia odszkodowawcze za chorobę zawodową lub wypadek przy pracy nie ulegają przedawnieniu, bo jest to roszczenie o charakterze ubezpieczeniowym, a w przepisach brak jest wytycznych, które określają, do kiedy można wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie.

 

Choroba zawodowa - odszkodowanie od pracodawcy

 

Pracownik, który w wyniku wykonywania obowiązków służbowych zapadł na chorobę uznaną za zawodową, może starać się o odszkodowanie od pracodawcy na mocy przepisów Kodeksu cywilnego. Są to tzw. roszczenia uzupełniające. Pracownik musi jednak wykazać związek między chorobą i działaniem pracodawcy oraz wskazać na odpowiedzialność pracodawcy.

 

Na przykład, jeśli nabawił się schorzeń kręgosłupa w wyniku spędzania dużej ilości czasu przy biurku, a w pracy siedział na krześle, które nie spełniało norm ergonomii, to może starać się o odszkodowanie od pracodawcy, bo ten nie zapewnił mu właściwych warunków.


Pracownik ma prawo do ubiegania się od pracodawcy o:
• jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek majątkowy (art. 444 § 1 K.C.) – na przykład za koszty leczenia, sprzętu rehabilitacyjnego,
• zadośćuczynienie pieniężne za uszczerbek niemajątkowy (art. 445 § 1 K.C.) - na przykład za straty moralne związane z gorszym samopoczuciem.
• rentę (art. 444 § 2 K.C.) w przypadku kiedy zdolność do pracy uległa trwałemu pogorszeniu i w efekcie pracownik utracił widoki powodzenia na przyszłość lub jego potrzeby na skutek choroby uległy trwałemu powiększeniu. Na przykład pracownik w wyniku choroby jest zmuszony do poddawania się regularnie do końca życia określonym odpłatnym zabiegom medycznym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.