Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chojnice – rynek pracy: aktualna sytuacja

Chojnice – rynek pracy: aktualna sytuacja

 
Chojnice – rynek pracy: aktualna sytuacja

Chojnice są miastem w północnej części kraju, w województwie pomorskim, niedaleko jego granicy z województwem kujawsko-pomorskim. To bardzo stara miejscowość, z malowniczym rynkiem i licznymi zabytkami, między innymi pozostałościami średniowiecznych obwarowań – murami, basztami i bramami. Również okolica miejscowości jest atrakcyjna – w pobliżu rozciągają się jedne z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce, Bory Tucholskie.

 

Chojnice to miasto przyjazne do życia, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie z kolei stwarza warunki do rozwoju zawodowego? Jeśli właśnie zaczynasz wpisywać w wyszukiwarkę hasła typu praca – Chojnice i interesuje Cię, jakich kandydatów poszukują lokalni pracodawcy, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat chojnickiego rynku pracy oraz tutejszego profilu gospodarczego.

 

Rozwinięte branże, firmy – Chojnice

 

Zacznijmy od przeglądu lokalnych pracodawców. W krajobrazie gospodarczym miasta dominują usługi (w tym budowlane i technologiczne) oraz handel. Nie brakuje tu także zakładów przemysłowych. W Chojnicach działają liczni producenci mebli, wytwarza się tu również drzwi drewniane, łodzie wędkarskie, rolety, plisy i moskitiery, pasze dla zwierząt.

 

Z uwagi na wspomniane atrakcje w mieście i bogactwo przyrodnicze okolicy Chojnice stanowią zarazem ośrodek turystyczny. Ośrodki wypoczynkowe, wypożyczalnie kajaków i sprzętu wodnego znaleźć można między innymi w okolicy Jeziora Charzykowskiego. Hotele, pensjonaty, restauracje i inne lokale znajdują się również w samym mieście. Działają tu także park wodny, kręgielnie, różnego rodzaju obiekty sportowe, galerie sztuki i muzea.

 

Spośród 4350 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON z siedzibą w Chojnicach (stan na koniec lipca 2021 r., źródło: GUS) najwięcej jest:

  • sklepów, hurtowni i punktów naprawy pojazdów – łącznie 947, co stanowi 21,8% ogółu podmiotów,
  • firm budowlanych – 695, czyli 16% podmiotów,
  • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową lub techniczną – 407, czyli 9,4% podmiotów,
  • zakładów przemysłowych – 363, czyli 8,3% podmiotów,
  • firm obsługujących rynek nieruchomości – 327, czyli 7,5% podmiotów,
  • zakładów opieki medycznej i pomocy społecznej – 320, czyli 7,4% podmiotów.

 

Zlokalizowane w Chojnicach firmy i instytucje mają różną wielkość. Podobnie jak w całym kraju, przeważa drobna przedsiębiorczość, nie brakuje tu jednak również zakładów pracy o rozbudowanych strukturach organizacyjnych. Największe przedsiębiorstwo w mieście zatrudnia co najmniej 1000 pracowników. 7 kolejnych podmiotów deklaruje stan zatrudnienia rzędu 250-999 osób. Sporo jest także jednostek średniej wielkości, to znaczy tworzących 50-249 miejsc pracy – łącznie 41.

 

Stopa bezrobocia – Chojnice


Istotnym wskaźnikiem, pozwalającym ocenić sytuację na rynku pracy w Polsce i w jego poszczególnych regionach, jest stopa bezrobocia rejestrowanego. Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego to: udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

 

Do obliczenia stopy bezrobocia wykorzystywane są dane z urzędów pracy. Wskaźnik nie oddaje zatem w pełni poziomu bezrobocia na danym obszarze – gdyż część osób bez zatrudnienia nie decyduje się na rejestrację w PUP. Niemniej wahania stopy bezrobocia pozwalają ocenić, czy sytuacja na lokalnych i ponadlokalnych rynkach zatrudnienia rozwija się w sposób korzystny, czy też doszło do spowolnienia gospodarczego, likwidacji miejsc pracy. Przykładowo, po wybuchu pandemii koronawirusa, stopa bezrobocia w całej Polsce gwałtownie wzrosła, co było pokłosiem wprowadzonych ograniczeń działalności gospodarczej w wielu branżach. Obecnie natomiast, po poluzowaniu obostrzeń, można zauważyć stabilizację gospodarczą, mającą swoje odzwierciedlenie w malejącym wskaźniku bezrobocia.

 

Jak zatem wygląda sytuacja w Chojnicach i okolicy? Bezrobocie w obrębie powiatu chojnickiego jest dość wysokie, zarówno na tle kraju, jak i województwa pomorskiego. Zgodnie z danymi GUS, w lipcu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła:

  • w powiecie chojnickim – 8,0%,
  • w województwie pomorskim – 5,6%,
  • w Polsce – 5,8%.

 

Warto zauważyć, że w powiecie znajdują się nie tylko miasta (Chojnice, Brusy i Czersk), ale też rozległe tereny o charakterze wiejskim, na których notuje się zwykle sezonowość bezrobocia.

 

Osoby poszukujące pracy w Chojnicach i innych okolicznych miejscowościach mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach. W rejestrze PUP w lipcu 2021 r. figurowało około 3 tys. bezrobotnych. Urząd prowadzi pośrednictwo pracy, ale nie tylko. Można w nim skorzystać z bezpłatnego poradnictwa zawodowego, dowiedzieć się, czy są dostępne kursy, szkolenia, targi pracy. Na osoby spełniające ustawowe wymagania czeka także wsparcie finansowe – zasiłek dla bezrobotnych czy dodatek aktywizacyjny.

 

Urząd Pracy świadczy szeroko zakrojoną pomoc dla bezrobotnych. Warto jednak mieć na uwadze, że do urzędu trafia tylko część propozycji zatrudnienia, dostępnych na rynku. Zatem jak szukać pracy, żeby dotrzeć do największej liczby aktualnych ofert?

 

Jak szukać pracy w Chojnicach?

 

Współcześnie rynek pracy w Polsce obsługiwany jest w znacznym stopniu przez narzędzia internetowe. To właśnie w sieci pracodawcy publikują ogłoszenia o pracę. Jak je znaleźć? Przeklikiwanie się przez kolejne witryny firmowe czy scrollowanie tablic w mediach społecznościowych zajmuje dużo czasu. Najlepiej więc od razu postawić na dobry, popularny portal rekrutacyjny, skupiający liczne oferty.

 

Bardzo wiele propozycji pracy w Chojnicach znaleźć można na praca.pl – wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę miasta lub powiatu. Warto też wskazać inne kryteria, zawężające wyniki: nazwę interesującego nas stanowiska, obszar zawodowy czy opcję praca zdalna, jeśli taką właśnie preferujemy.

 

Portal praca.pl ma też inne zalety. To wielofunkcyjna platforma, poprzez którą można bezpośrednio brać udział w rekrutacjach, umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, kontaktować z pracodawcami czy nawet stworzyć życiorys zawodowy w bezpłatnych kreatorze CV. Nie zapomnijmy także ustawić job alertu, który powiadomi nas, gdy pojawi się oferta zatrudniania spełniająca nasze oczekiwania.

 

W czasie szukania nowej posady bardzo ważne jest zorientowanie się, jakie są nasze indywidualne szanse na lokalnym rynku zatrudnienia. Czy tutejsi pracodawcy potrzebują osób z naszymi kwalifikacjami i umiejętnościami? A może na rynku jest nadwyżka bezrobotnych osób wykonujących nasz zawód, więc konkurencja w czasie rekrutacji może być spora, a prawdopodobieństwo szybkiego znalezienie etatu dość niewielkie? Poznanie zapotrzebowania firm pozwala na realistyczne wytyczenie dalszej ścieżki zawodowej, zaplanowanie np. dodatkowych szkoleń w celu podniesienia swoich notowań na rynku pracy.

 

Warto zatem sprawdzać prognozę Barometr zawodów, wykonywaną na zlecenie resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach oraz w skali krajowej. Jest to badanie, które dzieli zawody na:

  • deficytowe – osoby, które je wykonują, są poszukiwani przez pracodawców,
  • w równowadze dostępnych ofert pracy i kandydatów,
  • nadwyżkowe – czyli takie, których przedstawiali na rynku zatrudnienia jest zbyt wielu, można się więc spodziewać trudności w znalezieniu posady w danym charakterze.

 

W 2021 r. w powiecie chojnickim eksperci rynku pracy wskazali 6 grup profesji o dużym deficycie: dekarz i blacharz budowlany, kierowca autobusów, kierowca ciężarówki, lekarz, przetwórca mięsa i ryb oraz robotnik budowlany.

 

Wszystkich zawodów deficytowych w powiecie jest jednak znacznie więcej – lista dostępna jest na stronie Barometru zawodów. W deficycie są między innymi specjaliści ds. urbanistyki, osoby z uprawnieniami budowlanymi pozwalającymi na zajmowanie kierowniczych stanowisk, pracownicy gastronomii, nauczyciele o różnych specjalnościach, specjaliści ds. marketingu czy różnego rodzaju monterzy i operatorzy maszyn.

 

Z kolei w nadwyżce znajdują się ekonomiści, obuwnicy, pedagodzy, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy informatycy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik - Brygadzista

    GW INVEST Sp. z o.o   Wrocław, budowy w okolicach Wrocławia    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 35,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania: Kierowanie zespołem pracowników przy budowie domów w technologii prefabrykatów keramzytowych; Nadzorowanie prac budowlanych; Nadzór nad jakością wykonywanych prac; Współpraca z opiekunem budowy; Prace fizyczne;
  • Technik Automatyk

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie i naprawa automatyki i systemów sterowania maszyn przemysłowych; Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z automatyką; Programowanie i konfiguracja sterowników PLC; Wsparcie inżynierów automatyków we wdrażaniu nowych rozwiązań...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.