Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chojnice – rynek pracy: aktualna sytuacja

Chojnice – rynek pracy: aktualna sytuacja

 
Chojnice – rynek pracy: aktualna sytuacja

Chojnice są miastem w północnej części kraju, w województwie pomorskim, niedaleko jego granicy z województwem kujawsko-pomorskim. To bardzo stara miejscowość, z malowniczym rynkiem i licznymi zabytkami, między innymi pozostałościami średniowiecznych obwarowań – murami, basztami i bramami. Również okolica miejscowości jest atrakcyjna – w pobliżu rozciągają się jedne z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce, Bory Tucholskie.

 

Chojnice to miasto przyjazne do życia, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie z kolei stwarza warunki do rozwoju zawodowego? Jeśli właśnie zaczynasz wpisywać w wyszukiwarkę hasła typu praca – Chojnice i interesuje Cię, jakich kandydatów poszukują lokalni pracodawcy, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat chojnickiego rynku pracy oraz tutejszego profilu gospodarczego.

 

Rozwinięte branże, firmy – Chojnice

 

Zacznijmy od przeglądu lokalnych pracodawców. W krajobrazie gospodarczym miasta dominują usługi (w tym budowlane i technologiczne) oraz handel. Nie brakuje tu także zakładów przemysłowych. W Chojnicach działają liczni producenci mebli, wytwarza się tu również drzwi drewniane, łodzie wędkarskie, rolety, plisy i moskitiery, pasze dla zwierząt.

 

Z uwagi na wspomniane atrakcje w mieście i bogactwo przyrodnicze okolicy Chojnice stanowią zarazem ośrodek turystyczny. Ośrodki wypoczynkowe, wypożyczalnie kajaków i sprzętu wodnego znaleźć można między innymi w okolicy Jeziora Charzykowskiego. Hotele, pensjonaty, restauracje i inne lokale znajdują się również w samym mieście. Działają tu także park wodny, kręgielnie, różnego rodzaju obiekty sportowe, galerie sztuki i muzea.

 

Spośród 4350 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON z siedzibą w Chojnicach (stan na koniec lipca 2021 r., źródło: GUS) najwięcej jest:

  • sklepów, hurtowni i punktów naprawy pojazdów – łącznie 947, co stanowi 21,8% ogółu podmiotów,
  • firm budowlanych – 695, czyli 16% podmiotów,
  • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową lub techniczną – 407, czyli 9,4% podmiotów,
  • zakładów przemysłowych – 363, czyli 8,3% podmiotów,
  • firm obsługujących rynek nieruchomości – 327, czyli 7,5% podmiotów,
  • zakładów opieki medycznej i pomocy społecznej – 320, czyli 7,4% podmiotów.

 

Zlokalizowane w Chojnicach firmy i instytucje mają różną wielkość. Podobnie jak w całym kraju, przeważa drobna przedsiębiorczość, nie brakuje tu jednak również zakładów pracy o rozbudowanych strukturach organizacyjnych. Największe przedsiębiorstwo w mieście zatrudnia co najmniej 1000 pracowników. 7 kolejnych podmiotów deklaruje stan zatrudnienia rzędu 250-999 osób. Sporo jest także jednostek średniej wielkości, to znaczy tworzących 50-249 miejsc pracy – łącznie 41.

 

Stopa bezrobocia – Chojnice


Istotnym wskaźnikiem, pozwalającym ocenić sytuację na rynku pracy w Polsce i w jego poszczególnych regionach, jest stopa bezrobocia rejestrowanego. Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego to: udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

 

Do obliczenia stopy bezrobocia wykorzystywane są dane z urzędów pracy. Wskaźnik nie oddaje zatem w pełni poziomu bezrobocia na danym obszarze – gdyż część osób bez zatrudnienia nie decyduje się na rejestrację w PUP. Niemniej wahania stopy bezrobocia pozwalają ocenić, czy sytuacja na lokalnych i ponadlokalnych rynkach zatrudnienia rozwija się w sposób korzystny, czy też doszło do spowolnienia gospodarczego, likwidacji miejsc pracy. Przykładowo, po wybuchu pandemii koronawirusa, stopa bezrobocia w całej Polsce gwałtownie wzrosła, co było pokłosiem wprowadzonych ograniczeń działalności gospodarczej w wielu branżach. Obecnie natomiast, po poluzowaniu obostrzeń, można zauważyć stabilizację gospodarczą, mającą swoje odzwierciedlenie w malejącym wskaźniku bezrobocia.

 

Jak zatem wygląda sytuacja w Chojnicach i okolicy? Bezrobocie w obrębie powiatu chojnickiego jest dość wysokie, zarówno na tle kraju, jak i województwa pomorskiego. Zgodnie z danymi GUS, w lipcu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła:

  • w powiecie chojnickim – 8,0%,
  • w województwie pomorskim – 5,6%,
  • w Polsce – 5,8%.

 

Warto zauważyć, że w powiecie znajdują się nie tylko miasta (Chojnice, Brusy i Czersk), ale też rozległe tereny o charakterze wiejskim, na których notuje się zwykle sezonowość bezrobocia.

 

Osoby poszukujące pracy w Chojnicach i innych okolicznych miejscowościach mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach. W rejestrze PUP w lipcu 2021 r. figurowało około 3 tys. bezrobotnych. Urząd prowadzi pośrednictwo pracy, ale nie tylko. Można w nim skorzystać z bezpłatnego poradnictwa zawodowego, dowiedzieć się, czy są dostępne kursy, szkolenia, targi pracy. Na osoby spełniające ustawowe wymagania czeka także wsparcie finansowe – zasiłek dla bezrobotnych czy dodatek aktywizacyjny.

 

Urząd Pracy świadczy szeroko zakrojoną pomoc dla bezrobotnych. Warto jednak mieć na uwadze, że do urzędu trafia tylko część propozycji zatrudnienia, dostępnych na rynku. Zatem jak szukać pracy, żeby dotrzeć do największej liczby aktualnych ofert?

 

Jak szukać pracy w Chojnicach?

 

Współcześnie rynek pracy w Polsce obsługiwany jest w znacznym stopniu przez narzędzia internetowe. To właśnie w sieci pracodawcy publikują ogłoszenia o pracę. Jak je znaleźć? Przeklikiwanie się przez kolejne witryny firmowe czy scrollowanie tablic w mediach społecznościowych zajmuje dużo czasu. Najlepiej więc od razu postawić na dobry, popularny portal rekrutacyjny, skupiający liczne oferty.

 

Bardzo wiele propozycji pracy w Chojnicach znaleźć można na praca.pl – wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę miasta lub powiatu. Warto też wskazać inne kryteria, zawężające wyniki: nazwę interesującego nas stanowiska, obszar zawodowy czy opcję praca zdalna, jeśli taką właśnie preferujemy.

 

Portal praca.pl ma też inne zalety. To wielofunkcyjna platforma, poprzez którą można bezpośrednio brać udział w rekrutacjach, umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, kontaktować z pracodawcami czy nawet stworzyć życiorys zawodowy w bezpłatnych kreatorze CV. Nie zapomnijmy także ustawić job alertu, który powiadomi nas, gdy pojawi się oferta zatrudniania spełniająca nasze oczekiwania.

 

W czasie szukania nowej posady bardzo ważne jest zorientowanie się, jakie są nasze indywidualne szanse na lokalnym rynku zatrudnienia. Czy tutejsi pracodawcy potrzebują osób z naszymi kwalifikacjami i umiejętnościami? A może na rynku jest nadwyżka bezrobotnych osób wykonujących nasz zawód, więc konkurencja w czasie rekrutacji może być spora, a prawdopodobieństwo szybkiego znalezienie etatu dość niewielkie? Poznanie zapotrzebowania firm pozwala na realistyczne wytyczenie dalszej ścieżki zawodowej, zaplanowanie np. dodatkowych szkoleń w celu podniesienia swoich notowań na rynku pracy.

 

Warto zatem sprawdzać prognozę Barometr zawodów, wykonywaną na zlecenie resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach oraz w skali krajowej. Jest to badanie, które dzieli zawody na:

  • deficytowe – osoby, które je wykonują, są poszukiwani przez pracodawców,
  • w równowadze dostępnych ofert pracy i kandydatów,
  • nadwyżkowe – czyli takie, których przedstawiali na rynku zatrudnienia jest zbyt wielu, można się więc spodziewać trudności w znalezieniu posady w danym charakterze.

 

W 2021 r. w powiecie chojnickim eksperci rynku pracy wskazali 6 grup profesji o dużym deficycie: dekarz i blacharz budowlany, kierowca autobusów, kierowca ciężarówki, lekarz, przetwórca mięsa i ryb oraz robotnik budowlany.

 

Wszystkich zawodów deficytowych w powiecie jest jednak znacznie więcej – lista dostępna jest na stronie Barometru zawodów. W deficycie są między innymi specjaliści ds. urbanistyki, osoby z uprawnieniami budowlanymi pozwalającymi na zajmowanie kierowniczych stanowisk, pracownicy gastronomii, nauczyciele o różnych specjalnościach, specjaliści ds. marketingu czy różnego rodzaju monterzy i operatorzy maszyn.

 

Z kolei w nadwyżce znajdują się ekonomiści, obuwnicy, pedagodzy, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy informatycy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.