Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CEIDG - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - podstawowe informacje

CEIDG - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - podstawowe informacje

 
CEIDG - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - podstawowe informacje

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - co to jest?


CEIDG - ten ciąg znaków jest dobrze znany chyba każdemu przedsiębiorcy. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej to przede wszystkim elektroniczny rejestr przedsiębiorców. Dzięki niemu można znaleźć (np. na podstawie nr NIP czy imienia i nazwiska przedsiębiorcy) informacje o firmach.

CEIDG jest platformą internetową, która znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Bez wychodzenia z domu można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zmienić dane we wpisie już funkcjonującej firmy oraz zawiesić, wznowić czy też zamknąć przedsiębiorstwo.


CEIDG - rejestracja działalności gospodarczej


Wielu początkujących przedsiębiorców obawia się skomplikowanych procedur zakładania firmy, spustoszenia w portfelu i długich godzin w kolejce do urzędowego okienka. Należy zaznaczyć, że obecnie rejestracja działalności gospodarczej w Polsce nie jest niczym trudnym. Choć wszystkie związane z nią sprawy nadal można załatwić osobiście w dowolnym urzędzie miasta i gminy (niezależnie od miejsca zamieszkania), a nawet listownie, o wiele wygodniejszą opcją jest wpis do CEIDG za pośrednictwem internetu.

Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje wniosek CEIDG-1. Choć mnogość rubryk do uzupełnienia początkowo może przytłaczać, w razie problemów i niejasności z pomocą w wypełnianiu dokumentu przychodzi wirtualny urzędnik w centrum pomocy CEIDG. Do dyspozycji przedsiębiorców jest także infolinia, a dodatkowe ułatwienie stanowią objaśnienia trudniejszych rubryk we wniosku.

Aby dopełnić formalności bez wychodzenia z domu, wniosek trzeba podpisać za pomocą bankowości internetowej, Profilu Zaufanego bądź też kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą wypełnić dokument online, a podpis złożyć w najbliższym urzędzie miasta albo gminy.

 

Ustawa o centralnej ewidencji działalności gospodarczej


Wszelkie prawne kwestie związane z funkcjonowaniem portalu, w tym także z zasadami dokonywania wpisów, reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Art. 2. wspomnianej ustawy zawiera listę zadań portalu. Należą do nich:
„1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi;
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
3) udostępnianie informacji o zakresie i terminie zmian we wpisach do CEIDG oraz w informacjach i danych udostępnianych w CEIDG, a także o wprowadzającym te zmiany podmiocie;
4) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego;
5) udostępnianie informacji o ustanowionym pełnomocniku lub prokurencie, w tym o zakresie udzielonego pełnomocnictwa lub o rodzaju i sposobie wykonywania prokury”.

Warto dodać, że dokument jest jedną z pięciu ustaw tak zwanej Konstytucji Biznesu, która ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom funkcjonowania w realiach polskiej gospodarki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.