Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - co to jest?
CEIDG - ten ciąg znaków jest dobrze znany chyba każdemu przedsiębiorcy. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej to przede wszystkim elektroniczny rejestr przedsiębiorców. Dzięki niemu można znaleźć (np. na podstawie nr NIP czy imienia i nazwiska przedsiębiorcy) informacje o firmach.
CEIDG jest platformą internetową, która znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Bez wychodzenia z domu można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zmienić dane we wpisie już funkcjonującej firmy oraz zawiesić, wznowić czy też zamknąć przedsiębiorstwo.
CEIDG - rejestracja działalności gospodarczej
Wielu początkujących przedsiębiorców obawia się skomplikowanych procedur zakładania firmy, spustoszenia w portfelu i długich godzin w kolejce do urzędowego okienka. Należy zaznaczyć, że obecnie rejestracja działalności gospodarczej w Polsce nie jest niczym trudnym. Choć wszystkie związane z nią sprawy nadal można załatwić osobiście w dowolnym urzędzie miasta i gminy (niezależnie od miejsca zamieszkania), a nawet listownie, o wiele wygodniejszą opcją jest wpis do CEIDG za pośrednictwem internetu.
Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje wniosek CEIDG-1. Choć mnogość rubryk do uzupełnienia początkowo może przytłaczać, w razie problemów i niejasności z pomocą w wypełnianiu dokumentu przychodzi wirtualny urzędnik w centrum pomocy CEIDG. Do dyspozycji przedsiębiorców jest także infolinia, a dodatkowe ułatwienie stanowią objaśnienia trudniejszych rubryk we wniosku.
Aby dopełnić formalności bez wychodzenia z domu, wniosek trzeba podpisać za pomocą bankowości internetowej, Profilu Zaufanego bądź też kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą wypełnić dokument online, a podpis złożyć w najbliższym urzędzie miasta albo gminy.
Ustawa o centralnej ewidencji działalności gospodarczej
Wszelkie prawne kwestie związane z funkcjonowaniem portalu, w tym także z zasadami dokonywania wpisów, reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
Art. 2. wspomnianej ustawy zawiera listę zadań portalu. Należą do nich:
„1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi;
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
3) udostępnianie informacji o zakresie i terminie zmian we wpisach do CEIDG oraz w informacjach i danych udostępnianych w CEIDG, a także o wprowadzającym te zmiany podmiocie;
4) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego;
5) udostępnianie informacji o ustanowionym pełnomocniku lub prokurencie, w tym o zakresie udzielonego pełnomocnictwa lub o rodzaju i sposobie wykonywania prokury”.
Warto dodać, że dokument jest jedną z pięciu ustaw tak zwanej Konstytucji Biznesu, która ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom funkcjonowania w realiach polskiej gospodarki.