Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

 
CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

Centralne Biuro Śledcze Policji, czyli CBŚP to elitarna jednostka polskiej policji, która zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Praca w CBŚP wymaga wysokich kwalifikacji, odpowiednich predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz ukończenia specjalistycznego szkolenia. Sprawdź, jak dostać się do CBŚP, jak wygląda rekrutacja i na czym konkretnie polega służba.

 

Spis treści

CBŚP – co to? Co znaczy?

 

CBŚP to Centralne Biuro Śledcze Policji, które w 2014 roku zastąpiło działające wcześniej CBŚ. To drugie funkcjonowało jako komórka organizacyjna w strukturze Komendy Głównej Policji. Z uwagi na dynamicznie przekształcającą się przestępczość zorganizowaną konieczne stało się jednak utworzenie rozwiązań bardziej elastycznych i niezależnych, które pozwoliłyby na skuteczniejszą walkę z przestępczością. W efekcie wyodrębniono Centralne Biuro Śledcze Policji. Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji podlega Komendantowi Głównemu Policji.

 

Istotą działania CBŚP jest rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości o charakterze kryminalnym. Jednostka realizuje zadania w zakresie działalności zorganizowanych grup przestępczych, które porywają dla okupu, dokonują rozbojów, przemycają narkotyki, wymuszają haracze, zajmują się handlem ludźmi czy praniem brudnych pieniędzy. Do zadań CBŚP należy także zwalczanie przestępczości związanej z aktami terrorystycznymi. 

 

Pamiętaj! 

 

Centralne Biuro Śledcze Policji jest jednostką organizacyjną Policji służby śledczej, która realizuje zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na obszarze całego kraju.

 

CBŚP – jak się dostać do pracy?

 

Praca w CBŚP cieszy się prestiżem. Jest obiektem zainteresowania przede wszystkim tych, którzy chcą zawodowo realizować się w strukturach policyjnych i walczyć z przestępczością zorganizowaną, korupcją czy poważnymi przestępstwami. Zasilenie szeregów CBŚP – ze względu na specyfikę pracy – najczęściej możliwe jest w przypadku funkcjonariuszy, którzy posiadają już doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych spraw kryminalnych. W tym miejscu zatrzymajmy się jednak na chwilę, by podkreślić jeden bardzo ważny fakt. 

 

Pamiętaj! 

 

Praca w Centralnym Biurze Śledczym Policji możliwa jest tylko w przypadku funkcjonariuszy, którzy ukończyli co najmniej podstawowy kurs dla policjantów. 

 

Mundurowy, by zasilić wspomniane szeregi jednostki organizacyjnej policji, ma dwie możliwości – rozpoczęcie pracy w strukturach CBŚP poprzez przeniesienie na własną prośbę lub delegację z urzędu. 

 

Nienaganna służba w jednostkach policji to jednak nie wszystko. Funkcjonariusz CBŚP musi posiadać szeroką wiedzę z obszarów, w których mogą funkcjonować grupy przestępcze. Musi również charakteryzować się między innymi takimi cechami jak:

 

  • umiejętność wielowątkowego myślenia, 

  • łatwość łączenia faktów z różnych obszarów, 

  • wysoka odporność psychiczna, 

  • umiejętność pracy w zespole,

  • najwyższe standardy etyczne,

  • umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków. 

 

Rekrutacja do CBŚP krok po kroku

 

Rekrutacja do CBŚP regulowana jest przepisami Ustawy o Policji. Pierwszym elementem postępowania kwalifikacyjnego jest złożenie niezbędnych dokumentów. Następnie kandydatów czekają trzy kolejne etapy naboru: 

 

  • Test wiedzy 

 

Test składa się z 40 pytań. Nie jest on jednak testem selekcyjnym, co oznacza, że każdy kandydat przystępujący do testu, przechodzi dalej – z mniejszą lub większą liczbą punktów. 

 

  • Test sprawności fizycznej 

 

Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty i 41 sekund. Celem testu jest sprawdzenie szybkości, zwinności, siły i wytrzymałości kandydata. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

 

  • Test psychologiczny

 

Badanie polega na ocenie kandydata do służby w CBŚP w zakresie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych. W praktyce oznacza to, że funkcjonariusz przechodzi test oceniający poziom rozwoju intelektualnego czy rozumowania logicznego, a także umiejętność funkcjonowania w trudnych i stresujących sytuacjach.

 

 

Jakie wykształcenie do CBŚP?

 

Kandydaci, którzy chcą podjąć pracę w Centralnym Biurze Śledczym Policji, muszą spełnić przede wszystkim ogólne kryteria przyjęcia do służby w policji. Warto mieć na uwadze, że CBŚP jest jednostką specjalną w strukturze Policji, wobec czego kandydaci muszą spełniać zarówno podstawowe wymagania dotyczące zatrudnienia w służbie – w tym przypadku wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie – jak i dodatkowe wymagania wynikające ze specyfiki pracy w CBŚP.

 

CBŚP – jak wygląda praca?

 

CBŚP – jak już wspomnieliśmy – jest jednostką zajmującą się rozwiązywaniem spraw z zakresu przestępczości zorganizowanej. Nie jest więc tajemnicą, że praca w CBŚP nierozerwalnie wiąże się z ogromnym stresem, ale i dużym niebezpieczeństwem. Z uwagi na częste wyjazdy służbowe, funkcjonariusz musi być w pełni dyspozycyjny i zawsze gotowy do służby. Działa zespołowo, wobec czego musi dobrze odnajdywać się w pracy w grupie, co jest szczególnie ważne podczas zagrażających życiu akcji. Praca ta jest bez wątpienia niezwykle wymagająca, dynamiczna i ryzykowna.

 

Do pracy w CBŚP najczęściej poszukiwani są policjanci z doświadczeniem w prowadzeniu spraw wielowątkowych o skomplikowanym charakterze. Taki wymóg ma jednak konkretne uzasadnienie. Dużą część pracy zajmują w tym przypadku długoterminowe śledztwa, analiza danych, śledzenie podejrzanych, pozyskiwanie informacji od informatorów czy praca analityczna.

 

Funkcjonariusz CBŚP ściśle współpracuje także z innymi organami ścigania, prowadząc obserwacje czy zbierając dowody. Bardzo często policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji biorą również udział w operacjach terenowych. Odpowiadają za zatrzymanie członków zorganizowanych grup przestępczych, przemytników, osób zajmujących się handlem narkotykami, fałszowaniem pieniędzy czy działalnością gospodarczą na szeroką skalę. W praktyce oznacza to bezpośrednią konfrontację z przestępcami, która może nieść za sobą duże niebezpieczeństwo. 

 

CBŚP – zarobki

 

Zarobki funkcjonariuszy CBŚP uzależnione są od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest stopień zaszeregowania, czyli system związany z hierarchią obowiązującą w służbach mundurowych. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także okres służby. Co więcej – policjanci otrzymują także dodatki za stopień policyjny, dodatki służbowe oraz funkcyjne, a także premie za szczególne warunki pracy. Zatem, jak wygląda to w praktyce?

 

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń 2024, pracownicy służb specjalnych zarabiają obecnie około 8 tys. zł brutto miesięcznie (mediana). Stawka rynkowa zarobków w służbach specjalnych wynosi 6340-8990 zł brutto na miesiąc.

 

Czytaj także: Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

 

CBŚP – ryzyko zawodowe

 

Funkcjonariusze podejmujący pracę w CBŚP muszą być gotowi do działania w każdej chwili. Praca ta niesie za sobą duże ryzyko zawodowe. Jest ona bardzo wymagająca i obciążająca – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Konieczność podejmowania decyzji pod presją czasu, działanie w stresujących warunkach i ciągły kontakt z brutalnymi przestępstwami, może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne człowieka. Co więcej – działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji o charakterze operacyjnym są zwykle działaniami ściśle tajnymi, co również może okazać się obciążające.

 

Nie zapominajmy również, że funkcjonariusze CBŚP przeprowadzają operacje przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym, które mogą być uzbrojone, a to niesie za sobą bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. 

 

Praca ta wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo publiczne, stabilność państwa, ale i życie drugiego człowieka. Każdego dnia przed mundurowym stawiane są nowe wyzwania, jakim musi on stawić czoła. 

 

CBŚP – gdzie szukać ofert pracy?

 

Zasilić szeregi CBŚP można na dwa sposoby – przez przeniesienie do jednostki na własną prośbę lub delegację z urzędu. Pierwszym krokiem jest jednak dostanie się do policji. Informacje o prowadzonych rekrutacjach są zamieszczane na stronie Komendy Głównej Policji  iw Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej, w serwisach komend wojewódzkich, powiatowych czy rejonowych.

 

Oferty pracy w policji znajdziesz także na Praca.pl. Wystarczy w pasku wyszukiwarki wpisać: policja lub podać nazwę konkretnego stanowiska.

 

 

Czytaj takżeKierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

 

Centralne Biuro Śledcze Policji – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie sprawy prowadzi CBŚP?

 

Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzi sprawy związane z przestępczością o charakterze zorganizowanym. W obszarze działalności CBŚP są między innymi śledztwa dotyczące handlu narkotykami, przestępczości gospodarczej, korupcji czy prania brudnych pieniędzy. Jednostka walczy również z handlem ludźmi czy terroryzmem. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?