Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

 
CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

Centralne Biuro Śledcze Policji, czyli CBŚP to elitarna jednostka polskiej policji, która zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Praca w CBŚP wymaga wysokich kwalifikacji, odpowiednich predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz ukończenia specjalistycznego szkolenia. Sprawdź, jak dostać się do CBŚP, jak wygląda rekrutacja i na czym konkretnie polega służba.

 

Spis treści

CBŚP – co to? Co znaczy?

 

CBŚP to Centralne Biuro Śledcze Policji, które w 2014 roku zastąpiło działające wcześniej CBŚ. To drugie funkcjonowało jako komórka organizacyjna w strukturze Komendy Głównej Policji. Z uwagi na dynamicznie przekształcającą się przestępczość zorganizowaną konieczne stało się jednak utworzenie rozwiązań bardziej elastycznych i niezależnych, które pozwoliłyby na skuteczniejszą walkę z przestępczością. W efekcie wyodrębniono Centralne Biuro Śledcze Policji. Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji podlega Komendantowi Głównemu Policji.

 

Istotą działania CBŚP jest rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości o charakterze kryminalnym. Jednostka realizuje zadania w zakresie działalności zorganizowanych grup przestępczych, które porywają dla okupu, dokonują rozbojów, przemycają narkotyki, wymuszają haracze, zajmują się handlem ludźmi czy praniem brudnych pieniędzy. Do zadań CBŚP należy także zwalczanie przestępczości związanej z aktami terrorystycznymi. 

 

Pamiętaj! 

 

Centralne Biuro Śledcze Policji jest jednostką organizacyjną Policji służby śledczej, która realizuje zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na obszarze całego kraju.

 

CBŚP – jak się dostać do pracy?

 

Praca w CBŚP cieszy się prestiżem. Jest obiektem zainteresowania przede wszystkim tych, którzy chcą zawodowo realizować się w strukturach policyjnych i walczyć z przestępczością zorganizowaną, korupcją czy poważnymi przestępstwami. Zasilenie szeregów CBŚP – ze względu na specyfikę pracy – najczęściej możliwe jest w przypadku funkcjonariuszy, którzy posiadają już doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych spraw kryminalnych. W tym miejscu zatrzymajmy się jednak na chwilę, by podkreślić jeden bardzo ważny fakt. 

 

Pamiętaj! 

 

Praca w Centralnym Biurze Śledczym Policji możliwa jest tylko w przypadku funkcjonariuszy, którzy ukończyli co najmniej podstawowy kurs dla policjantów. 

 

Mundurowy, by zasilić wspomniane szeregi jednostki organizacyjnej policji, ma dwie możliwości – rozpoczęcie pracy w strukturach CBŚP poprzez przeniesienie na własną prośbę lub delegację z urzędu. 

 

Nienaganna służba w jednostkach policji to jednak nie wszystko. Funkcjonariusz CBŚP musi posiadać szeroką wiedzę z obszarów, w których mogą funkcjonować grupy przestępcze. Musi również charakteryzować się między innymi takimi cechami jak:

 

  • umiejętność wielowątkowego myślenia, 

  • łatwość łączenia faktów z różnych obszarów, 

  • wysoka odporność psychiczna, 

  • umiejętność pracy w zespole,

  • najwyższe standardy etyczne,

  • umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków. 

 

Rekrutacja do CBŚP krok po kroku

 

Rekrutacja do CBŚP regulowana jest przepisami Ustawy o Policji. Pierwszym elementem postępowania kwalifikacyjnego jest złożenie niezbędnych dokumentów. Następnie kandydatów czekają trzy kolejne etapy naboru: 

 

  • Test wiedzy 

 

Test składa się z 40 pytań. Nie jest on jednak testem selekcyjnym, co oznacza, że każdy kandydat przystępujący do testu, przechodzi dalej – z mniejszą lub większą liczbą punktów. 

 

  • Test sprawności fizycznej 

 

Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty i 41 sekund. Celem testu jest sprawdzenie szybkości, zwinności, siły i wytrzymałości kandydata. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

 

  • Test psychologiczny

 

Badanie polega na ocenie kandydata do służby w CBŚP w zakresie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych. W praktyce oznacza to, że funkcjonariusz przechodzi test oceniający poziom rozwoju intelektualnego czy rozumowania logicznego, a także umiejętność funkcjonowania w trudnych i stresujących sytuacjach.

 

 

Jakie wykształcenie do CBŚP?

 

Kandydaci, którzy chcą podjąć pracę w Centralnym Biurze Śledczym Policji, muszą spełnić przede wszystkim ogólne kryteria przyjęcia do służby w policji. Warto mieć na uwadze, że CBŚP jest jednostką specjalną w strukturze Policji, wobec czego kandydaci muszą spełniać zarówno podstawowe wymagania dotyczące zatrudnienia w służbie – w tym przypadku wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie – jak i dodatkowe wymagania wynikające ze specyfiki pracy w CBŚP.

 

CBŚP – jak wygląda praca?

 

CBŚP – jak już wspomnieliśmy – jest jednostką zajmującą się rozwiązywaniem spraw z zakresu przestępczości zorganizowanej. Nie jest więc tajemnicą, że praca w CBŚP nierozerwalnie wiąże się z ogromnym stresem, ale i dużym niebezpieczeństwem. Z uwagi na częste wyjazdy służbowe, funkcjonariusz musi być w pełni dyspozycyjny i zawsze gotowy do służby. Działa zespołowo, wobec czego musi dobrze odnajdywać się w pracy w grupie, co jest szczególnie ważne podczas zagrażających życiu akcji. Praca ta jest bez wątpienia niezwykle wymagająca, dynamiczna i ryzykowna.

 

Do pracy w CBŚP najczęściej poszukiwani są policjanci z doświadczeniem w prowadzeniu spraw wielowątkowych o skomplikowanym charakterze. Taki wymóg ma jednak konkretne uzasadnienie. Dużą część pracy zajmują w tym przypadku długoterminowe śledztwa, analiza danych, śledzenie podejrzanych, pozyskiwanie informacji od informatorów czy praca analityczna.

 

Funkcjonariusz CBŚP ściśle współpracuje także z innymi organami ścigania, prowadząc obserwacje czy zbierając dowody. Bardzo często policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji biorą również udział w operacjach terenowych. Odpowiadają za zatrzymanie członków zorganizowanych grup przestępczych, przemytników, osób zajmujących się handlem narkotykami, fałszowaniem pieniędzy czy działalnością gospodarczą na szeroką skalę. W praktyce oznacza to bezpośrednią konfrontację z przestępcami, która może nieść za sobą duże niebezpieczeństwo. 

 

CBŚP – zarobki

 

Zarobki funkcjonariuszy CBŚP uzależnione są od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest stopień zaszeregowania, czyli system związany z hierarchią obowiązującą w służbach mundurowych. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także okres służby. Co więcej – policjanci otrzymują także dodatki za stopień policyjny, dodatki służbowe oraz funkcyjne, a także premie za szczególne warunki pracy. Zatem, jak wygląda to w praktyce?

 

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń 2024, pracownicy służb specjalnych zarabiają obecnie około 8 tys. zł brutto miesięcznie (mediana). Stawka rynkowa zarobków w służbach specjalnych wynosi 6340-8990 zł brutto na miesiąc.

 

Czytaj także: Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

 

CBŚP – ryzyko zawodowe

 

Funkcjonariusze podejmujący pracę w CBŚP muszą być gotowi do działania w każdej chwili. Praca ta niesie za sobą duże ryzyko zawodowe. Jest ona bardzo wymagająca i obciążająca – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Konieczność podejmowania decyzji pod presją czasu, działanie w stresujących warunkach i ciągły kontakt z brutalnymi przestępstwami, może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne człowieka. Co więcej – działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji o charakterze operacyjnym są zwykle działaniami ściśle tajnymi, co również może okazać się obciążające.

 

Nie zapominajmy również, że funkcjonariusze CBŚP przeprowadzają operacje przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym, które mogą być uzbrojone, a to niesie za sobą bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. 

 

Praca ta wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo publiczne, stabilność państwa, ale i życie drugiego człowieka. Każdego dnia przed mundurowym stawiane są nowe wyzwania, jakim musi on stawić czoła. 

 

CBŚP – gdzie szukać ofert pracy?

 

Zasilić szeregi CBŚP można na dwa sposoby – przez przeniesienie do jednostki na własną prośbę lub delegację z urzędu. Pierwszym krokiem jest jednak dostanie się do policji. Informacje o prowadzonych rekrutacjach są zamieszczane na stronie Komendy Głównej Policji  iw Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej, w serwisach komend wojewódzkich, powiatowych czy rejonowych.

 

Oferty pracy w policji znajdziesz także na Praca.pl. Wystarczy w pasku wyszukiwarki wpisać: policja lub podać nazwę konkretnego stanowiska.

 

 

Czytaj takżeKierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

 

Centralne Biuro Śledcze Policji – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie sprawy prowadzi CBŚP?

 

Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzi sprawy związane z przestępczością o charakterze zorganizowanym. W obszarze działalności CBŚP są między innymi śledztwa dotyczące handlu narkotykami, przestępczości gospodarczej, korupcji czy prania brudnych pieniędzy. Jednostka walczy również z handlem ludźmi czy terroryzmem. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.