Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego. Działa tu ponad 45,2 tys. firm różnej wielkości, z polskim i zagranicznym kapitałem. Można powiedzieć, że lokalna gospodarka opiera się na 3 sektorach: produkcji, BPO/SSC oraz logistyce i magazynowaniu. W bydgoskich zakładach produkcyjnych zatrudnionych jest ok. 50% wszystkich pracujących w mieście osób. Rozwijają się m.in. branże: narzędziowa i tworzyw sztucznych, elektromaszynowa, meblowa, telekomunikacyjna, elektroniczna i przemysł spożywczy. Bydgoszcz stawia również na outsourcing. Centra finansowo-księgowe, firmy informatyczne i contact center generują tysiące miejsc pracy i przyciągają wielu kandydatów. Sektor logistyczno-magazynowy również rozwija się prężnie. Strategiczne położenie Bydgoszczy względem innych dużych ośrodków gospodarczych, dobra infrastruktura transportowa i wykwalifikowana kadra to niewątpliwe atuty inwestycyjne tego miasta.
Bydgoszcz to elastyczny i bardzo perspektywiczny rynek pracy. Czytaj dalej i poznaj jego specyfikę.
Bydgoszcz – wskaźnik bezrobocia, skutki
Stopa bezrobocia jest jednym z najważniejszych wskaźników kondycji lokalnej gospodarki i sytuacji na rynku pracy. Jej wzrost, którego doświadczyliśmy w całej Polsce w roku 2020, był bardzo niepokojący. W związku z pandemią wiele firm zamknięto, część pracodawców podjęła decyzję o zmniejszeniu kadry, wstrzymaniu procesów rekrutacyjnych. Bezrobocie ma negatywne skutki zarówno dla jednostek, jak i całych społeczności. Brak nowych inwestycji w regionie może się wiązać z emigracją mieszkańców, zwłaszcza ludzi młodych, dobrze wykształconych.
Sprawdźmy zatem, jak wysokie jest bezrobocie w Polsce, województwie kujawsko-pomorskim, powiecie bydgoskim i Bydgoszczy wg danych Głównego Urzędu Statystycznego na marzec 2022 r.:
- Polska – 5,4%,
- województwo – 7,6%,
- powiat bydgoski – 3,5%,
- Bydgoszcz – 2,3%.
Bydgoszcz odznacza się i na tle województwa, i kraju, bardzo niskim poziomem bezrobocia. W mieście jest spore zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach. Wielu kandydatów nie powinno mieć zatem trudności w znalezieniu ogłoszeń typu praca Bydgoszcz.
Bydgoszcz – jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?
Warto prześledzić wyniki corocznego badania Barometr zawodów. Przygotowywany przez ekspertów rynku pracy raport zawiera m.in. zestawienie zawodów deficytowych i nadwyżkowych w poszczególnych regionach kraju. Jak zatem wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022 w Bydgoszczy?
Zacznijmy od zawodów deficytowych, a więc takich, które cechuje mniejsza liczba kandydatów (bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy) niż ofert pracy (zamieszczonych za pośrednictwem urzędu). W Bydgoszczy jest ich aż 79, z czego 4 to zawody z dużym deficytem.
W najlepszej sytuacji na rynku pracy są osoby szukające pracy jako:
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
- przetwórcy mięsa i ryb,
- pielęgniarki i położne,
- ślusarze.
Lista pozostałych zawodów deficytowych jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej chętnych do pracy potrzeba w zakładach przemysłowych. Poszukiwane są zarówno osoby z wykształceniem zawodowym i różnymi uprawnieniami – np. magazynierzy, krawcy, mechanicy, monterzy, jak i inżynierowie czy kierownicy ds. produkcji.
Pracy w Bydgoszczy warto szukać też w budownictwie. Firmy zatrudniają między innymi betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych oraz wielu innych pracowników budowlanych.
Kolejny obszar z deficytami kandydatów to IT. Ogłoszenia w Bydgoszczy bez problemu znajdą zwłaszcza administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, pracownicy sprzedaży internetowej, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, graficy komputerowi, technicy informatycy.
Wakaty czekają także w innych usługach dla biznesu, finansach, księgowości. Poszukiwani są pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści telekomunikacji, samodzielni księgowi.
O zatrudnienie nie powinni martwić się również nauczyciele, pracownicy służb mundurowych oraz pracownicy sektora usług medycznych i opiekuńczych. Co ważne, obywatele Ukrainy mają aktualnie ułatwiony dostęp do zawodów regulowanych (np. pielęgniarka i położna, lekarz czy nauczyciel).
Ponadto w Bydgoszczy oferty czekają na kierowców ciężarówek i pracowników obsługi ruchu szynowego, cukierników, piekarzy, szefów kuchni, gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, sprzątaczki i pokojowe, przedstawicieli handlowych, kierowników sprzedaży, fryzjerów, pracowników ochrony fizycznej.
Lista profesji nadwyżkowych (w których o oferty pracy może być znacznie trudniej) jest natomiast o wiele krótsza. Znaleźli się na niej:
- bibliotekoznawca, bibliotekarz i specjalista informacji naukowej,
- ekonomista,
- filozof, historyk, politolog i kulturoznawca.
Sam fakt, że dany zawód znajduje się w grupie nadwyżkowej, nie oznacza, że szukanie pracy musi być bardzo trudne. Trzeba liczyć się z konkurencją w rekrutacji, ale dobre CV, oryginalny list motywacyjny i wcześniejsze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli zdobyć przewagę nad innymi kandydatami.
Praca dla Ukraińca
-
bez znajomości języka polskiego
Poszukiwanie pracy warto prowadzić wielotorowo. Można przeglądać rubryki ogłoszeniowe w lokalnej prasie, ale przede wszystkim dobrze jest założyć konto na portalu rekrutacyjnym. Na praca.pl oferty pracy w Bydgoszczy czekają przede wszystkim w sprzedaży/ obsłudze klienta, IT, logistyce i transporcie, budownictwie, edukacji i w innych obszarach zawodowych. Ogłoszenia można filtrować wg wielu kryteriów, np. pracy zdalnej, zarobków, rodzaju umowy. Dzięki temu kandydat znajdzie dokładnie takie oferty, na jakich mu zależy. Osoby nieznające polskiego na praca.pl mogą wyszukiwać ogłoszenia, wpisując hasła (np. nazwy stanowisk) w języku ukraińskim.
Pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy w Polsce niosą również Powiatowe Urzędy Pracy. Z pracownikiem PUP w Bydgoszczy w języku ukraińskim można porozmawiać, dzwoniąc na nr (52) 360-43-99. Kontakt możliwy jest także drogą e-mailową – ukraina@pup.bydgoszcz.pl.
-
ze znajomością języka polskiego
Osoby posługujące się językiem polskim mają znacznie ułatwione zadanie. Znajdą pracę w usługach, gdzie wymagany jest codzienny kontakt z klientem, w handlu. Wiele z nich może podjąć pracę w wykonywanym w Ukrainie zawodzie. Pracy warto szukać zarówno w PUP (można zajrzeć na stronę Centralnej Bazy Ofert Pracy), jak i na portalu z ogłoszeniami o pracę. Na praca.pl znajduje się ponad 600 propozycji zatrudnienia w Bydgoszczy. Warto pamiętać, że obcokrajowcy mają zagwarantowane takie same warunki pracy jak obywatele Polski – nie mogą być gorzej opłacani czy pracować w większym wymiarze godzin niż przewidują przepisy Kodeksu pracy.
Ukraińska wersja językowa: Бидгощ: ринок праці, рівень безробіття, затребувані професії