Pracodawca ma możliwość przyznawania pracownikom różnego rodzaju premii i nagród. Należy do nich między innymi bonus premiowy, zwany również premią uznaniową. Tego rodzaju dodatek do wynagrodzenia otrzymują osoby, które osiągają najlepsze wyniki, szczególnie angażują w swoje obowiązki i wyróżniają na tle innych pracowników. Jak zdobyć bonus premiowy?
Bonus premiowy - co to jest?
Nazwa „bonus premiowy” bywa myląca. Zgodnie z Kodeksem pracy szef nie tylko ma obowiązek wypłacania podwładnym wynagrodzenia, ale może również nagradzać i motywować pracowników za pomocą premii i nagród. Tych dwóch pojęć nie należy mylić.
Premia – zwana też premią regulaminową dla odróżnienia od tzw. premii uznaniowej. To dodatek do wynagrodzenia, który otrzymuje pracownik po spełnieniu kryteriów określonych w regulaminie premiowania, funkcjonującym w danym zakładzie pracy. Ma charakter roszczeniowy – pracodawca nie może odmówić wypłacenia premii zatrudnionemu, który spełnił dane warunki.
Nagroda – nazywa się ją również premią uznaniową lub bonusem premiowym i jej funkcjonowanie reguluje art. 105 Kodeksu pracy. Nie ma charakteru roszczeniowego – o jej przyznaniu decyduje wyłącznie pracodawca. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca formalnie przyznał podwładnemu nagrodę, a następnie wstrzymuje się z jej przekazaniem.
Co więcej, w przeciwieństwie do premii, fakt otrzymania nagrody zostaje wpisany do akt pracownika.
Bonus premiowy - gdzie zrealizować?
Nie jest to dodatek do pensji, choć często ma charakter pieniężny. Jaką jeszcze formę może przybrać bonus premiowy? Bony, przedmioty, dodatkowe dni urlopu, karty podarunkowe, zniżki na określone usługi – to również są dopuszczalne formy nagród.
Jak zrealizować bonus premiowy, który otrzymaliśmy w postaci bonu lub karty podarunkowej? W większości przypadków regulamin funkcjonowania konkretnych kart znajdziemy w internecie. Przede wszystkim należy sprawdzić, które miejsca biorą udział w programie – są to zazwyczaj kina, obiekty sportowe, centra spa i sklepy. Bonus premiowy w takiej formie realizujemy na miejscu bądź internetowo (jeśli to sklep). Warto pamiętać, że bony mają często określony termin ważności.
Po co nagradzać pracowników?
Zarówno premie jak i nagrody to bardzo ważne elementy systemu motywacyjnego wielu firm. Są sygnałem, że przełożony docenia ich wysiłek oraz zauważa sukcesy. Niekiedy mają również na celu promowanie konkretnych postaw w zespole (np. premia frekwencyjna nagradza osoby nie nadużywające zwolnień lekarskich). Ponadto tego typu świadczenia przyczyniają się do zwiększenia zadowolenia z warunków pracy zatrudnionego i tym samym zmniejszają ryzyko, że pracownik zechce rozwiązać umowę.