Obowiązujące od 1 października br. zmiany w zasadach udzielania urlopów wychowawczych były przygotowywane z ponad dwumiesięcznym wyprzedzeniem, a ponadto odbiły się szerokim echem w mediach. Mało kto jednak wie, że z tą samą datą zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie MPiPS, określające szczegółowe warunki udzielania tychże urlopów.
W jego przypadku jednak, ustawodawca wyraźnie działał już pod presją czasu, gdyż od opublikowania tegoż aktu prawnego w Dzienniku Ustaw do jego wejścia w życie minęły zaledwie 2 dni robocze! Zainteresowani mieli więc bardzo mało czasu na zapoznanie się z wprowadzonymi przezeń zmianami, które dotyczą głównie warunków formalnych, jakie musi spełniać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego.
Po 1 października br. należy w nim wskazać liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko. Ponadto nowe rozporządzenie doprecyzowuje, że dokumentem potwierdzającym ograniczenie lub pozbawienie drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej, albo też ograniczenie lub zwolnienie z opieki drugiego z opiekunów dziecka – jest wyłącznie prawomocne orzeczenie sądu w tych sprawach, które należy dołączyć do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.
Z kolei w sytuacjach, w których jeden z rodziców lub opiekunów dziecka pragnie samodzielnie wykorzystać pełne 36 mcy urlopu wychowawczego, musi do wniosku o jego udzielenie dołączyć:
- akt zgonu drugiego rodzica – w razie, gdy drugi rodzic/opiekun nie żyje,
- prawomocne orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, dokument potwierdzający niepełnoletność drugiego rodzica, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, albo prawomocne orzeczenie sądu o ustaleniu ojcostwa, w którym sąd nie przyznał ojcu władzy rodzicielskiej – gdy drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej albo o jej ograniczeniu lub zawieszeniu – gdy drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- prawomocne orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi albo o zwolnieniu drugiego opiekuna z opieki – jeżeli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.