Biotechnologia
Biotechnologia to dział nauki, który metody biologiczne wykorzystuje w różnych gałęziach przemysłu. Łączy wiedzę między innymi z zakresu biologii, chemii i fizyki. Efekty działania biotechnologów możemy zobaczyć na przykład w sektorze górnictwa, w dziedzinie medycyny i genetyki. Biotechnologia jest wykorzystywana w procesach mających sprzyjać ochronie środowiska, ale też np. do wytwarzania broni biologicznej.
W związku z tym, że biotechnologia to bardzo szeroka dziedzina, występują jej różne podziały i klasyfikacje. Jeśli chcemy studiować ten kierunek, to na uczelniach znajdziemy między innymi takie dziedziny jak: biotechnologia farmaceutyczna, środowiska, biotechnologia molekularna roślin i zwierząt.
Biotechnologia - praca
Duża różnorodność tej dziedziny sprawia, że praca dla biotechnologa znajdzie się w różnych sektorach gospodarki. Sektor rolniczy („ulepszanie roślin”, poprawianie ich cech – np. poprzez wprowadzenie odporności na owady i szkodniki) farmaceutyczny i medyczny (wprowadzanie nowych metod badawczych, praca nad antybiotykami) to jedne z podstawowych obszarów, gdzie biotechnolog będzie mógł prowadzić badania i szukać nowych rozwiązań.
Konsekwencją tej interdyscyplinarności będzie szeroki wybór kierunków kariery. Profesjonaliści konkretnych dziedzin będą mieli zupełnie inne cele pracy i sposoby ich osiągania. Po biotechnologii medycznej praca będzie wyglądała inaczej niż po biotechnologii środowiska.
Biotechnologia - perspektywy pracy
Dla osób, które podjęły naukę na kierunku biotechnologia, praca może pojawić się zarówno w instytutach badawczych, ale też w prywatnych firmach chcących rozwijać swoje technologie.
Dobrze jest pamiętać, że to, co robi biotechnolog, jest szeroko komentowane przez opinię społeczną. Osoba wykonująca ten zawód i prowadząca badania powinna być przygotowana na to, że jej praca zdobędzie uznanie, ale też może spotkać się z ostrą krytyką (przykład społecznej akceptacji genetycznie modyfikowanej żywności).
Biotechnologia zarobki
Kwestia tego, ile zarabia biotechnolog, jest zależna w dużej mierze od stanowiska i instytucji, w której jest zatrudniony. Zajęcie biotechnologa może być związane z badaniami naukowymi na uczelniach i powiązanych instytucjach, może też polegać na pracy nad rozwojem technologii stosowanych w danym koncernie. Inaczej będzie też zarabiał biotechnolog farmaceutyczny, a inaczej zajmujący się fizjologią roślin.
Tak samo, jak różna jest biotechnologia, tak zarobki będą zróżnicowane i adekwatne do konkretnej dziedziny i jej sektora. Warto jednak zaznaczyć, że to kierunek, który nieustannie ewoluuje. Najnowsze osiągnięcia i odkrycia pociągają potrzebę przeprowadzenia kolejnych badań. Coraz większe jest też zapotrzebowanie na efekty pracy biotechnologów.