Bierność zawodowa - definicja
Według Głównego Urzędu Statystycznego osoby bierne zawodowo to takie, które ukończyły 15 rok życia i nie poszukują zatrudnienia. Istotny jest fakt, że są one w dobrej kondycji fizycznej i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podjęły pracę zarobkową. Badania przeprowadzone przez GUS w trzecim kwartale 2018 roku pokazały, że ponad 13 milionów Polaków było biernych zawodowo.
Bierni zawodowo - kim są
Za osoby bierne zawodowo uważa się ludzi, którzy nie poszukują stałego zatrudnienia. Do takiej grupy należą między innymi emeryci oraz młode osoby, które określa się terminem NEET - Not in Employment, Education or Training. W tłumaczeniu na język polski oznacza to grupę ludzi nieuczących się, niepracujących oraz nieuczestniczących w żadnych szkoleniach. Mogą to być absolwenci uczelni wyższych lub młodzież, która zdecydowała się przerwać edukację.
Bierność zawodowa - z czego wynika
Jakie są przyczyny bierności zawodowej? W przypadku młodych osób może to być zbyt długie przebywanie w domu rodzinnym. Także brak wykształcenia i założenie, że „i tak nic mi się nie uda”, powoduje niemożność podjęcia aktywnych działań w kwestii poszukiwania posady. Część ludzi jest zniechęcona bezskutecznym braniem udziału w rozmowach, które nie kończą się sukcesem.
Do powodów bierności zawodowej zalicza się także pobieranie świadczeń socjalnych, które często są bardziej atrakcyjne niż proponowane przez pracodawców wynagrodzenie. Dlatego wielu ludzi woli korzystać z pomocy państwowej niż samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie.
Dla starszych osób problemem są nowe technologie. Nie są one w stanie nauczyć się podstawowej obsługi komputera i tym samym zostają na stałe wykluczone z rynku pracy.
Wskaźnik bierności zawodowej
Badania, które mają określić, jaki jest wskaźnik bierności zawodowej, są przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny. Aby ocenić sytuację na giełdzie zatrudnienia, określany jest specjalny współczynnik aktywności zawodowej: jest to procentowy stosunek liczby osób pracujących zawodowo do ogólnej liczby osób w wieku produkcyjnym zdolnych do podjęcia zatrudnienia.
Warto zaznaczyć, że w naszym kraju są przygotowywane specjalne programy, mające na celu aktywizację zawodową ludzi, którzy z różnych przyczyn nie decydują się na pracę zarobkową. Ofertę szkoleń oraz warsztatów łatwo znaleźć na stronach urzędów pracy.