Zastanawiasz się, czy łatwo znajdziesz zatrudnienie w Białymstoku, czy tutejsi pracodawcy poszukują kandydatów z umiejętnościami, które posiadasz? Oto krótka charakterystyka rynku pracy w stolicy Podlasia. Sprawdź, jakie są Twoje szanse na pracę od zaraz oraz jak jej szukać.
Spis treści
Białystok – bezrobocie
Zacznijmy od porównania poziomu bezrobocia w Białymstoku, województwie podlaskim i Polsce. Wg danych GUS na koniec lutego 2022 r. wskaźnik wynosił:
- w Białymstoku – 6,3%,
- w województwie podlaskim – 7,1%,
- w Polsce – 5,5%.
Województwo podlaskie to obszar rozwijający się nieco wolniej niż wiele innych województw. Niemniej także tutaj można znaleźć dobrą i satysfakcjonującą pracę. W jakich zawodach?
Białystok – zawody deficytowe i nadwyżkowe
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie znaleźć można w badaniu Barometr zawodów. To przygotowywany raz w roku raport na temat sytuacji na rynku pracy w Polsce, poszczególnych powiatach i województwach. W Barometrze znajdziemy zestawienia:
- zawodów deficytowych (prognozowany brak trudności ze znalezieniem pracy; mniej kandydatów spełniających wymagania pracodawców niż ofert pracy),
- zawodów zrównoważonych (podobna liczba kandydatów i ofert pracy),
- zawodów nadwyżkowych (prognozowane trudności w znalezieniu pracy; duża liczba kandydatów spełniających kryteria, mało ofert zatrudnienia).
Na kogo zatem wg Barometru czeka praca w Białymstoku? Zatrudnienie od ręki znajdą dekarze i blacharze budowlani – to zawody z największym deficytem. Brak chętnych kandydatów wynika jednak w dużej mierze z tego, że wymagana jest praca na wysokości, a młodzi ludzie nie decydują się na podjęcie nauki w zawodzie.
Deficyty dotyczą jednak także innych profesji. Oferty pracy w Białymstoku znajdą pracownicy budowlanki o różnych umiejętnościach i wykształceniu, np. betoniarze i zbrojarze, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych. O zatrudnienie warto też starać się w zakładach przemysłowych. podobnie jak w branży budowlanej, tak i tu, potrzebni są specjaliści z różnymi kwalifikacjami, m.in. spawacze, ślusarze, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy poligraficzni i inni.
Białystok jest też dobrym kierunkiem dla osób chcących zatrudnić się w szkole (poszukiwani są nauczyciele szkół zawodowych i ogólnokształcących) bądź do opieki nad dzieckiem.
Podobnie jak w całej Polsce, w stolicy Podlasia brakuje chętnych do pracy w sektorze usług medycznych – lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, psychologów i psychoterapeutów, a także opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnością.
Dorywcze zajęcie łatwo znaleźć w gastronomii. W Białymstoku poszukiwani są szczególnie kelnerzy i barmani, pomoce kuchenne, a także cukiernicy.
Ponadto pracę szybko powinni zdobyć pracownicy branży IT (projektanci i administratorzy baz danych, programiści), sprzedaży internetowej, kierowcy autobusów, pracownicy służb mundurowych, robotnicy leśni, samodzielni księgowi.
Lista zawodów nadwyżkowych jest znacznie krótsza. Trudności ze znalezieniem w Białymstoku pracy mogą mieć:
- ekonomiści,
- filolodzy i tłumacze,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- kierownicy sprzedaży,
- pedagodzy,
- specjaliści administracji publicznej,
- technicy informatycy.
Rozwinięte branże, firmy – Białystok
Białystok jest największym miastem w północno-wschodniej części Polski. Stanowi również największy rynek pracy w regionie. Zgodnie z rejestrem REGON (dane GUS na koniec lutego 2022 r.) w mieście działa łącznie prawie 39 tysięcy podmiotów gospodarczych. Są wśród nich firmy różnej wielkości, m.in. 10 pracodawców generujących co najmniej 1000 miejsc pracy i 33 zakłady z liczbą pracowników w granicach 250-999 osób.
Trzy najbardziej rozwinięte w mieście sekcje PKD to:
- handel, naprawa pojazdów – 20% ogółu zarejestrowanych podmiotów,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 12,3%,
- budownictwo – 12,2%.
Chcesz znaleźć zatrudnienie w malowniczym województwie podlaskim? Sprawdź ogłoszenia typu praca Kleszczele lub praca Choroszcz.
Praca dla Ukraińców:
-
ze znajomością języka polskiego
Osoby, które posługują się językiem polskim w stopniu komunikatywnym, mają znacznie ułatwione zadanie i bardzo szeroki dostęp do rynku pracy. Mogą one szukać zatrudnienie we wcześniej wykonywanym przez siebie zawodzie. Dotyczy to również przedstawicieli zawodów regulowanych – medyków czy nauczycieli. Polski rząd uprościł procedury uznawania kwalifikacji, aby ułatwić obywatelom Ukrainy podejmowanie zatrudnienia w Polsce.
-
bez znajomości języka polskiego
Jak można zauważyć, na liście zawodów deficytowych znajduje się sporo profesji, do wykonywania których nie jest potrzebna biegła znajomość języka polskiego. Takie stanowiska znajdziesz przede wszystkim w firmach budowlanych i zakładach przemysłowych. Osoby nieznające języka polskiego w ogóle mogą też poszukać pracy dorywczej. Warto przejrzeć oferty typu praca Białystok dostępne na praca.pl – wyszukiwarka ogłoszeń działa też, kiedy wpisuje się nazwy stanowisk po ukraińsku.
Dla osób, które nie mówią po polsku, zorganizowano pomoc w szukaniu pracy, dostępną w języku ukraińskim. Do ich dyspozycji jest m.in. infolinia Zielonej Linii, pod nr 19524, gdzie można uzyskać informacje niezbędne na początku zawodowej drogi w Polsce.
Zarówno osoby mówiące po polsku, jak i te nieposługujące się tym językiem mogą zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. PUP ma do zaoferowania nie tylko własną bazę ofert pracy, ale też propozycje staży, prac interwencyjnych, szkoleń czy wsparcia przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej.
Ukraińska wersja językowa: Білосток: характеристика ринку праці.