Ergonomia pracy przy komputerze
Ergonomia stanowiska pracy to dziedzina, której głównym celem jest przygotowanie miejsca pracy tak, aby jak najlepiej dopasować je do warunków psychofizycznych człowieka. Dzięki temu pracownik może zachować zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. Pozwala mu to skupić się na wypełnianiu swoich obowiązków, ponieważ nic nie rozprasza jego uwagi.
Podstawowe zasady ergonomii powinny być zastosowane w każdym zakładzie pracy, niezależnie od tego, czy jest to praca przy linii produkcyjnej, czy siedząca praca w biurze.
Praca w biurze wcale nie jest taka łatwa i przyjemna, jak może wydawać się wielu ludziom. Także przy takiej pracy ważne jest, aby zachować wszystkie zasady BHP pracy przy komputerze.
BHP przy komputerze
Warto podkreślić, że prawo pracy mówi, iż pracodawca ma obowiązek prawidłowo zorganizować miejsce pracy każdego pracownika i musi to być zrobione zgodnie ze wszystkimi wymogami BHP. Pracownik natomiast jest zobowiązany przestrzegać wszystkich zasad BHP w pracy, które zostały mu przekazane podczas obowiązkowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku niedopełnienia przez pracodawcę obowiązku przeprowadzenia szkolenia BHP lub zorganizowania miejsca pracy, można spodziewać się kontroli oraz nałożenia kar przez Państwową Inspekcję Pracy.
Zasady bezpiecznej pracy przy komputerze
Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze pozwoli nam zniwelować skutki wpatrywania się w monitor przez kilka godzin, co może bardzo obciążać wzrok. Właśnie dlatego są wykonywane wstępne badania, żeby sprawdzić, czy pracownik nie ma czasem wady wzroku, która mogłaby mu uniemożliwiać wykonywanie swoich obowiązków. Okuliści często przepisują w takich sytuacjach specjalne okulary z antyrefleksem.
W przypadku siedzącej pracy przed komputerem bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli. Dotyczy to zarówno, biurka, jak i krzesła. Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, żeby zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak monitor, klawiaturę, telefon.
Kluczowe jest, aby krzesło pracownika biurowego miało regulowaną wysokość. Jest to o tyle ważne, że każdy z nas jest innego wzrostu. Niżsi pracownicy mogą poprosić także o podnóżek, którego pracodawca nie będzie mógł odmówić. Oprócz regulowanej wysokości, fotel biurowy powinien mieć także regulowane odchylenie oparcia. Niektóre modele mają także zagłówek, który pozwoli dać chwilę wytchnienia zmęczonemu odcinkowi szyjnemu.
Mówiąc o BHP pracy przy komputerze należy także wspomnieć o tym, że odległość twarzy od monitora powinna wynosić około 40-70 cm. Przestrzeń biurowa powinna być tak podzielona, że na każdego pracownika powinno przypadać 2m2.
Przerwy w pracy przy komputerze
Ośmiogodzinny dzień pracy może być bardzo uciążliwy podczas pracy przy komputerze. Dlatego, jeżeli pracodawca nie zapewnił nam różnorodności zadań (tzn, jeżeli nie możemy zmienić wykonywanych obowiązków, bo wszystkie wiążą się z wpatrywaniem się w monitor komputerowy), to mamy prawo do 5 minut przerwy co godzinę. Warto wtedy dać wytchnienie oczom oraz kręgosłupowi, przejść się na krótki spacer. Musimy tylko pamiętać, że nie możemy tych pięciominutowych przerw kumulować w jedną dłuższą. Oprócz tego każdy z nas ma prawo do 15 minut przerwy, która jest wliczana do czasu pracy.