Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w listopadzie 2017 r. bez zmian

Bezrobocie w listopadzie 2017 r. bez zmian

 
Bezrobocie w listopadzie 2017 r. bez zmian

Stopa bezrobocia w listopadzie 2017 roku wyniosła 6,6 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik naszego rynku pracy od stycznia 1991 roku.


Stopa bezrobocia nie zmieniła się w porównaniu z październikiem, ale w ujęciu rocznym spadła o 1,6 pkt. proc. - w listopadzie 2016 roku kształtowała się na poziomie 8,2 proc.


„Spadek bezrobocia w listopadzie jest zjawiskiem rzadkim i począwszy od 1990 r., czyli na przestrzeni 28 lat, spadek bezrobocia w tym miesiącu odnotowano tylko 3 razy: w 1994 r. 2006 i 2007 r., ale wówczas liczba bezrobotnych była znacznie wyższa niż obecnie”, czytamy w komunikacie resortu pracy.


Na dzień 30 listopada w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było 1,06 mln bezrobotnych. To o 0,5 tys. (0,05 proc.) mniej niż w październiku.


W listopadzie stopa bezrobocia obniżyła się – w porównaniu z danym GUS za październik - w trzech województwach: dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim. Spadek wyniósł w każdym z nich 0,1 pkt. proc. W dziewięciu kolejnych pozostała bez zmian, a w pozostałych czterech - lubelskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim - wzrosła o 0,1 pkt. proc.


Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się cały czas w województwie wielkopolskim - 3,7 proc. Najwyższa została z kolei odnotowania w warmińsko-mazurskim (11,6 proc.). W siedmiu województwach bezrobocie jest niższe od średniej dla kraju.

 

Stopa bezrobocia wg województw (listopad 2017)

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Zmiana (pkt. proc.) w porównaniu z danymi GUS za październik 2017

Wielkopolskie

3,7

-0,1

Śląskie

5,2

0

Małopolskie

5,3

0

Pomorskie

5,5

0

Mazowieckie

5,6

0

Dolnośląskie

5,7

-0,1

Lubuskie

6,5

0

Łódzkie

6,7

-0,1

Opolskie

7

0,1

Podlaskie

8,5

0

Lubelskie

8,6

0,1

Zachodniopomorskie

8,6

0

Świętokrzyskie

8,7

0,1

Podkarpackie

9,6

0,1

Kujawsko-pomorskie

9,8

0

Warmińsko-mazurskie

11,6

0

Źródło: dane MRPiPS/opracowanie własne

 

Pracodawcy zgłosili w listopadzie 2017 roku do urzędów pracy 128,3 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, co stanowi liczbę o prawie (16,2 proc.) wyższą niż 12 miesięcy wcześniej oraz o  o 39,9 tys. (45,2 proc.) wyższą niż w listopadzie 2015 r. Najwięcej pracowników poszukiwano w największych województwach: mazowieckim, śląskim i łódzkim. Najmniej zaś w podlaskim i świętokrzyskim.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?