Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w lipcu 2016 r. najniższe od 25 lat

Bezrobocie w lipcu 2016 r. najniższe od 25 lat

 
Bezrobocie w lipcu 2016 r. najniższe od 25 lat

Stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła w lipcu  8,6 proc. – wynika z opublikowanych szacunków  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najniższy jego poziom od ponad 25 lat, a dokładnie od czerwca 1991 roku.

 

W porównaniu z poprzednim miesiącem bezrobocie zmniejszyło się o 0,2 pkt. proc, a w ujęciu rocznym aż o 1,4 pkt. proc. Na koniec lipca w urzędach pracy było zarejestrowanych 1,392 mln osób bez zatrudnienia.

 

Przedstawiciele ministerstwa podkreślają utrzymującą się tendencje spadkową i zauważalny spadek liczby bezrobotnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

- Lipiec to kolejny miesiąc spadku bezrobocia. Tak dobrego wyniku nie było od 25 lat. Liczba bezrobotnych w końcu lipca br. była o 223,7 tys. osób niższa niż przed rokiem. To spadek o 14,1 proc. – powiedział Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, cytowany w oficjalnym komunikacie resortu dotyczącym sytuacji na rynku pracy.

 

Bezrobocie niższe w każdym województwie

 

Wszystkie województwa w naszym kraju odnotowały w lipcu spadek bezrobocia w przedziale 0,1-0,3 pkt. proc. Najbardziej poprawiła się sytuacja w zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

 

To ostatnie nadal pozostaje jednak miejscem, gdzie odsetek osób bez pracy jest najwyższy w Polsce. Wynosi 14 proc., podczas gdy w województwie wielkopolskim jest to niemal trzykrotnie mniej - 5,3 proc.

 

Ogółem, w województwach bezrobocie utrzymuje się na poziomie jednocyfrowym. Oprócz wspomnianego już i liderującego z zestawieniu wielkopolskiego, są to śląskie (7 proc.), małopolskie (7,1 proc.) pomorskie (7,6 proc.), dolnośląskie, mazowieckie (po 7,7 proc.).

 

Województwo

Stopa bezrobocia (%)

Zmiana w lipcu w stos. do czerwca (pkt. proc.)

Wielkopolskie

5,3

- 0,1

Śląskie

7,0

-0,2

Małopolskie

7,1

- 0,2

Pomorskie

7,6

- 0,2

Mazowieckie

7,7

-0,1

Dolnośląskie

7,7

-0,1

Lubuskie

8,8

- 0,1

Opolskie

9,0

- 0,2

Łódzkie

9,1

- 0,2

Lubelskie

10,3

- 0,1

Podlaskie

10,7

-0,1

Zachodniopomorskie

10,9

-0,3

Świętokrzyskie

11,1

-0,2

Podkarpackie

11,6

-0,1

Kujawsko-pomorskie

12,0

-0,2

Warmińsko-mazurskie

14

-0,3

 Źródło: dane MRPiPS/opracowanie własne

 

Najwięcej pracy na Śląsku i Mazowszu

 

Tym razem pracodawcy zgłosili do urzędów pracy nieco mniej ofert zatrudnienia niż w czerwcu. Było ich w sumie 127,2 tys. w porównaniu z 146,5 tys. w poprzednim miesiącu.

 

Najczęściej pracowników poszukiwały firmy w województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie liczba nowych ofert przekroczyła 15 tys. Ponad 10 tys. ogłoszeń odnotowano natomiast w dolnośląskim i małopolskim.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    11 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.