Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie rejestrowane. I-IV kwartał 2021 roku

Bezrobocie rejestrowane. I-IV kwartał 2021 roku

 
Bezrobocie rejestrowane. I-IV kwartał 2021 roku

Poziom bezrobocia wiele mówi o kondycji polskiej gospodarki. W 2020 r., zwłaszcza na początku pandemii obserwowaliśmy znaczne i szybkie wzrosty liczby bezrobotnych w całym kraju (czytaj także: Bezrobocie rejestrowane I-IV kwartał 2020 roku). Jak wyglądają statystyki za 2021 r.? Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejny raport poświęcony bezrobociu rejestrowanemu. Oto skrót najważniejszych informacji.

 

Bezrobotni nowo zarejestrowani w 2021 roku

 

Ogólne wnioski płynące z analizy bezrobocia w Polsce są pozytywne. Na koniec 2021 r. odnotowano mniejszą niż w końcówce 3 kwartału liczbę bezrobotnych (895,2 tys. osób w grudniu 2021 r., we wrześniu 39,5 tys. osób więcej). Była ona również niższa niż w grudniu 2020 r., kiedy liczba bezrobotnych wynosiła 1046,4 tys.

Najwięcej nowo zarejestrowanych bezrobotnych dołączyło do ewidencji w 2021 r. w I i IV kwartale. W IV kwartale status osoby bezrobotnej uzyskało 309,4 tys. osób, z czego 248,8 tys. zarejestrowało się po raz kolejny.

 

Osoby bezrobotne według czasu pozostawania bez pracy w 2021 roku

 

W raporcie GUS-u Bezrobocie rejestrowane. I-IV kwartał 2021 roku znajdują się informacje o liczbie i strukturze osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wg najważniejszych kryteriów, m.in. czasu pozostawania bez pracy czy stażu pracy.

Przeciągający się czas pozostawania bez pracy utrudnia powrót do aktywności zawodowej. Jak czytamy w raporcie GUS-u:

Liczba osób długotrwale poszukujących pracy (powyżej 12 miesięcy) wyniosła według stanu na koniec 4 kwartału 2021 r. – 427,5 tys., co stanowiło 47,8% ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. liczba długotrwale bezrobotnych zwiększyła się o 12,0 tys. osób, tj. o 2,9%. Osoby pozostające bez pracy stosunkowo krótko, tj. do 1 miesiąca stanowiły 8,5%, od 1 do 3 miesięcy – 16,0%, od 3 do 6 miesięcy – 12,7%, zaś od 6 do 12 miesięcy – 15,1% ogółu bezrobotnych.

Długotrwałe bezrobocie częściej dotyka kobiet. Na koniec 2021 r. prawie 50,9% z nich zaliczało się do osób pozostających bez pracy powyżej 12 miesięcy. Wśród mężczyzn było to 44,0%.

 

Bezrobocie w Polsce a staż pracy w I-IV kwartale 2021 roku


Czy łatwiej utrzymać się na rynku pracy w Polsce osobie z małym, czy z dużym doświadczeniem zawodowym? Kto rejestruje się w PUP częściej? Jak wynika z opracowania, w 2021 r. większość bezrobotnych to osoby, które wcześniej pracowały zawodowo. Na koniec grudnia stanowiły 87,6% ogółu.

Staż pracy osób bezrobotnych w końcu roku rozkładał się następująco:

  • do 1 roku – 20,6% ogółu,
  • 1-5 lat – 25,5%,
  • 5-10 lat – 15,9%,
  • 10-20 lat – 15,0%,
  • 20-30 lat – 7,8%,
  • powyżej 30 lat – 2,8%,
  • bez stażu – 12,4%.

 

Źródło: dane GUS

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.