Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie rejestrowane – dane za I-III kwartał 2021 roku

Bezrobocie rejestrowane – dane za I-III kwartał 2021 roku

 
Bezrobocie rejestrowane – dane za I-III kwartał 2021 roku

Bezrobocie, w szczególności bezrobocie przymusowe, kiedy dana osoba mimo chęci do dalszej pracy zostaje zwolniona – to negatywne zjawisko odbijające się i na jednostce, i na całym społeczeństwie. Od początku pandemii notowany był wzrost wskaźnika bezrobocia. Jak natomiast wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce po roku od ogłoszenia sytuacji epidemicznej i związanych z nią ograniczeń gospodarczych? Główny Urząd Statystyczny przedstawia dane podsumowujące trzy pierwsze kwartały minionego roku.

 

Stopa bezrobocia – stan w końcu września 2021 r.

 

Dane statystyczne GUS zostały ujęte w raporcie pt. Bezrobocie rejestrowane. I-III kwartał 2021 roku. Pełne sprawozdanie jest dostępne na stronie instytucji w zakładce Rynek pracy.

 

Zgodnie z publikacją pod koniec III kwartału 2021 roku, w porównaniu do kwartału II, nastąpił zarówno spadek liczby bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia rejestrowanego. Na koniec września wskaźnik znajdował się na poziomie 5,6% (spadek o 0,4 p. proc. w porównaniu do czerwca).

 

Bezrobotni zarejestrowani według płci

 

Pod koniec III kwartału 2021 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych łącznie 934,7 tys. bezrobotnych, w tym 507,9 tys. kobiet. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w porównaniu do końcówki II kwartału o 58,7 tys. osób, a więc o 5,9%.

 

Jak czytamy w raporcie:

 

W porównaniu z II kwartałem 2021 r., spadek liczby bezrobotnych odnotowano wśród populacji mężczyzn i kobiet odpowiednio o: 32,3 tys. osób (tj. 7,0%) oraz o 26,5 tys. osób (tj. o 5,0%).

 

Bezrobotni – rejestracja w urzędzie pracy

 

W III kwartale minionego roku na rejestrację w urzędzie pracy zdecydowało się 306,5 tys. osób. Wśród nowo zarejestrowanych dużą grupę stanowili ci, którzy zgłosili się do urzędu po raz kolejny – 235,3 tys. osób. Blisko jedna czwarta (24,5%) to młodzi do 25. roku życia. Z kolei 3,7% stanowiły osoby, które zostały zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy. 44,3% rejestrujących się w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku to mieszkańcy wsi.

 

Osoby bezrobotne – napływ i odpływ

 

Jak wspomniano wyżej, w końcu września liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 934,7 tys. Urząd podaje dane dotyczące napływu i odpływu bezrobotnych. Napływ bezrobotnych to liczba osób zarejestrowanych w PUP w podanym czasie. Odpływ oznacza liczbę bezrobotnych wykreślonych z rejestru powiatowych urzędów pracy.

 

Napływ bezrobotnych – koniec I-III kwartał 2021 roku:

 

  • ogółem – 114,1 tys.
  • zarejestrowani po raz kolejny – 84,1 tys.

 

Odpływ bezrobotnych – I-III kwartał 2021 roku:

 

  • ogółem – 140,3 tys.,
  • bezrobotni, którzy podjęli pracę – 83,4 tys.

 

Bezrobotni według czasu pozostawania bez pracy

 

Pod koniec III kwartału najliczniejszą grupę wśród zarejestrowanych w urzędach stanowili długotrwale bezrobotni, to znaczy osoby pozostające bez pracy od ponad roku – ich liczba wyniosła 245,8 tys. Drugą co do wielkości grupę tworzyły osoby bezrobotne od 12 do 24 miesięcy – 204,2 tys., a trzecią najliczniejszą – ci, którzy bez pracy byli od 6 do 12 miesięcy – 166,6 tys.

 

115,9 tys. osób miało status bezrobotnego od miesiąca do trzech miesięcy, 104,6 tys. osób było zarejestrowanych w urzędzie od 3 do 6 miesięcy. Najmniejszą grupę stanowili bezrobotni figurujący w rejestrze do miesiąca – 97,6 tys.

 

Oferty pracy zgłoszone do urzędów pracy

 

Korzystanie z „pośredniaków” nie jest obecnie najbardziej popularną metodą poszukiwania zatrudnienia w Polsce. Niemniej wciąż wielu pracodawców wysyła zgłoszenia o naborze do urzędów pracy. Pod koniec września 2021 roku w powiatowych urzędach pracy dostępne łącznie 94 602 oferty pracy. 26 712 nie zostały wykorzystane w ciągu kolejnego miesiąca.

 

Źródło danych: GUS.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Działu Fakturowania

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat   5 300 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    praca w systemie RAKS; współpracę z innymi działami firmy; sprawdzanie wpłat, kontrola rozliczeń z klientami; wysyłanie i wystawianie faktur; archiwizacja dokumentacji; sporządzanie raportów;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Rozwoju Sprzedaży B2B w Branży IT

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Szukasz pracy, która będzie pasować do Twojej pasji sprzedaży i rozwoju zawodowego? W G DATA możemy Ci to zaoferować! Odkryj fascynujący świat IT, przeszkolimy Cię od podstaw, dostarczymy niezbędne narzędzia i będziemy wspierać na każdym kroku. Obowiązki: Pozyskiwanie nowych...
  • Projektant ds. Analiz chłonności i optymalizacji projektów - Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków Tworzenie analiz chłonności działki poprzez zaproponowanie możliwie maksymalnej zabudowy. Umiejętność tworzenia analizy nasłonecznienia i zacieniania dla potencjalnej zabudowy. Diagnoza zagrożeń występujących na analizowanym gruncie. Weryfikacja dokumentacji...
  • Project Manager (dział projektowy)

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków Koordynowanie procesu projektowego inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych - od koncepcji budynku do uzyskania pozwolenia na budowę. Uzyskiwanie pozwolenia na budowę zgodnie z założonym harmonogramem. Analiza projektów i wdrażanie optymalizacji rozwiązań. Prowadzenie...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Specjalista ds. Transportu i Spedycji

    INDEKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Swarzędz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   6 850 - 6 851 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zadania na stanowisku: Aktywne pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników oraz dbanie o dobre relacje z obecnymi; Przygotowywanie zamówień i dokumentacji; Negocjacje cenowe i ustalanie warunków współpracy; Koordynacja dostaw i sprawna organizacja transportu; Nadzór nad przebiegiem procesu...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.