Bezrobocie, w szczególności bezrobocie przymusowe, kiedy dana osoba mimo chęci do dalszej pracy zostaje zwolniona – to negatywne zjawisko odbijające się i na jednostce, i na całym społeczeństwie. Od początku pandemii notowany był wzrost wskaźnika bezrobocia. Jak natomiast wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce po roku od ogłoszenia sytuacji epidemicznej i związanych z nią ograniczeń gospodarczych? Główny Urząd Statystyczny przedstawia dane podsumowujące trzy pierwsze kwartały minionego roku.
Stopa bezrobocia – stan w końcu września 2021 r.
Dane statystyczne GUS zostały ujęte w raporcie pt. Bezrobocie rejestrowane. I-III kwartał 2021 roku. Pełne sprawozdanie jest dostępne na stronie instytucji w zakładce Rynek pracy.
Zgodnie z publikacją pod koniec III kwartału 2021 roku, w porównaniu do kwartału II, nastąpił zarówno spadek liczby bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia rejestrowanego. Na koniec września wskaźnik znajdował się na poziomie 5,6% (spadek o 0,4 p. proc. w porównaniu do czerwca).
Bezrobotni zarejestrowani według płci
Pod koniec III kwartału 2021 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych łącznie 934,7 tys. bezrobotnych, w tym 507,9 tys. kobiet. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w porównaniu do końcówki II kwartału o 58,7 tys. osób, a więc o 5,9%.
Jak czytamy w raporcie:
W porównaniu z II kwartałem 2021 r., spadek liczby bezrobotnych odnotowano wśród populacji mężczyzn i kobiet odpowiednio o: 32,3 tys. osób (tj. 7,0%) oraz o 26,5 tys. osób (tj. o 5,0%).
Bezrobotni – rejestracja w urzędzie pracy
W III kwartale minionego roku na rejestrację w urzędzie pracy zdecydowało się 306,5 tys. osób. Wśród nowo zarejestrowanych dużą grupę stanowili ci, którzy zgłosili się do urzędu po raz kolejny – 235,3 tys. osób. Blisko jedna czwarta (24,5%) to młodzi do 25. roku życia. Z kolei 3,7% stanowiły osoby, które zostały zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy. 44,3% rejestrujących się w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku to mieszkańcy wsi.
Osoby bezrobotne – napływ i odpływ
Jak wspomniano wyżej, w końcu września liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 934,7 tys. Urząd podaje dane dotyczące napływu i odpływu bezrobotnych. Napływ bezrobotnych to liczba osób zarejestrowanych w PUP w podanym czasie. Odpływ oznacza liczbę bezrobotnych wykreślonych z rejestru powiatowych urzędów pracy.
Napływ bezrobotnych – koniec I-III kwartał 2021 roku:
- ogółem – 114,1 tys.
- zarejestrowani po raz kolejny – 84,1 tys.
Odpływ bezrobotnych – I-III kwartał 2021 roku:
- ogółem – 140,3 tys.,
- bezrobotni, którzy podjęli pracę – 83,4 tys.
Bezrobotni według czasu pozostawania bez pracy
Pod koniec III kwartału najliczniejszą grupę wśród zarejestrowanych w urzędach stanowili długotrwale bezrobotni, to znaczy osoby pozostające bez pracy od ponad roku – ich liczba wyniosła 245,8 tys. Drugą co do wielkości grupę tworzyły osoby bezrobotne od 12 do 24 miesięcy – 204,2 tys., a trzecią najliczniejszą – ci, którzy bez pracy byli od 6 do 12 miesięcy – 166,6 tys.
115,9 tys. osób miało status bezrobotnego od miesiąca do trzech miesięcy, 104,6 tys. osób było zarejestrowanych w urzędzie od 3 do 6 miesięcy. Najmniejszą grupę stanowili bezrobotni figurujący w rejestrze do miesiąca – 97,6 tys.
Oferty pracy zgłoszone do urzędów pracy
Korzystanie z „pośredniaków” nie jest obecnie najbardziej popularną metodą poszukiwania zatrudnienia w Polsce. Niemniej wciąż wielu pracodawców wysyła zgłoszenia o naborze do urzędów pracy. Pod koniec września 2021 roku w powiatowych urzędach pracy dostępne łącznie 94 602 oferty pracy. 26 712 nie zostały wykorzystane w ciągu kolejnego miesiąca.
Źródło danych: GUS.