Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie przymusowe - definicja, przyczyny, jak z nim walczyć

Bezrobocie przymusowe - definicja, przyczyny, jak z nim walczyć

 
Bezrobocie przymusowe - definicja, przyczyny, jak z nim walczyć

Wydawać się może, że zjawisko bezrobocia w Polsce zawsze skorelowane jest z przymusem. Kto z własnej woli i świadomie decyduje się na status bezrobotnego? Zdecydowana większość społeczeństwa podejmuje działanie przeciwne – podjęcie pracy nawet poniżej kwalifikacji czy potrzeb finansowych. Kogo zatem dotyczy opisywany problem oraz jak odróżnić bezrobocie dobrowolne i przymusowe? Zapraszamy do lektury!

 

Bezrobocie przymusowe – definicja

 

Bezrobocie przymusowe definiowane jest jako brak możliwości znalezienia zajęcia zarobkowego mimo wyrażania gotowości do jego podjęcia oraz akceptacji proponowanego przez rynek poziomu wynagrodzenia. Oznacza to, że wykracza ono ponad poziom naturalnej stopy bezrobocia, kształtowanej na skutek równowagi między podażą pracy i popytem na nią. Warto brać pod uwagę, iż składają się na nie inne typy, takie jak bezrobocie strukturalne i technologiczne. Nie można zapominać także o aspektach okresowych – mamy tu na myśli sezonowe bezrobocie. Koniunkturalne zaś jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ możliwości wpływania na jego poziom są silnie uzależnione od czynników zewnętrznych. 

 

Bezrobocie przymusowe – przyczyny

 

Jak wskazaliśmy w akapicie powyżej, bezrobocie przymusowe występuje wbrew woli. Osoba bezrobotna wyraża chęć podjęcia pracy, godzi się na proponowaną stawkę, ale mimo to jej sytuacja zawodowa nie zmienia się. Powodów takiego stanu rzeczy zazwyczaj należy szukać w sezonowości niektórych profesji, wykluczeniu technologicznym lub w wadliwej strukturze gospodarki. Najbardziej jaskrawym przykładem strukturalnych podstaw bezrobocia w Polsce była nadpodaż osób wykonujących zawód górnika lub stoczniowca w połowie lat 90., gdy gospodarka była przestawiana na nowe, rynkowe tory.

 

Jak walczyć z bezrobociem przymusowym?


Konsekwencje bezrobocia mogą być dramatyczne, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i w skali całej gospodarki. Państwo traci wpływy z podatków na skutek ograniczania konsumpcji towarów i usług oraz braku obciążenia pensji pracownika. Przedsiębiorcy zaś nie wykorzystują pełnych mocy przerobowych, co wpływa na marnowanie potencjału i zmniejsza ich zyski. Zwalczanie bezrobocia leży zatem w interesie wszystkich stron – państwa, przedsiębiorców i samych bezrobotnych. Państwo dysponuje szeregiem instrumentów, które mogą być wykorzystywane w celu stymulacji gospodarki. Najlepszymi rozwiązaniami są oczywiście działania systemowe – od edukacji rozumianej wąsko (szkolny proces uczenia) i szeroko (edukacja przedsiębiorców) po odpowiednio skonstruowany system podatkowy.

Państwo dysponuje, co do zasady, dwiema możliwościami – prowadzeniem polityki aktywnej oraz pasywnej. Ta pierwsza polega na aktywnym stymulowaniu gospodarki i zawiera w sobie działania mikroekonomiczne (prace publiczne, szkolenia, subwencje płacowe, doradztwo zawodowe, system pożyczek dla bezrobotnych) oraz makroekonomiczne (system podatkowy, wydatki budżetowe, stopy procentowe). Polityka pasywna to z kolei system zabezpieczeń społecznych (zasiłki, odprawy) i regulacje prawne zmierzające do skrócenia czasu pracy czy zmniejszenia zasobów siły roboczej (np. poprzez wcześniejsze emerytury).

Godne rozważenia jest wprowadzenie tzw. modelu flexicurity, opracowanego i wprowadzonego w życie w Danii. Słowo „flexicurity” pochodzi z połączenia słów „flexibility” i „security”. Model polega na takim ustanowieniu relacji między pracodawcami i pracobiorcami, aby pierwsi mogli stosunkowo łatwo zwalniać i zatrudniać, nie pozbawiając poczucia bezpieczeństwa tych drugich. Wpływa to na zwiększenie elastyczności zarówno po stronie firm, jak i siły roboczej. Pracodawcy opłacają wyższe stawki podatku, ale mogą łatwo dostosowywać poziom zatrudnienia do bieżących potrzeb, państwo wpływy z danin przeznacza zaś na wysokie zasiłki, szkolenia i inne działania mające na celu przebranżowienie zwolnionej załogi.

Okres największego bezrobocia strukturalnego w Polsce mamy za sobą, trzeba jednak stale monitorować sytuację i reagować mądrze.  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.