Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie przymusowe - definicja, przyczyny, jak z nim walczyć

Bezrobocie przymusowe - definicja, przyczyny, jak z nim walczyć

 
Bezrobocie przymusowe - definicja, przyczyny, jak z nim walczyć

Wydawać się może, że zjawisko bezrobocia w Polsce zawsze skorelowane jest z przymusem. Kto z własnej woli i świadomie decyduje się na status bezrobotnego? Zdecydowana większość społeczeństwa podejmuje działanie przeciwne – podjęcie pracy nawet poniżej kwalifikacji czy potrzeb finansowych. Kogo zatem dotyczy opisywany problem oraz jak odróżnić bezrobocie dobrowolne i przymusowe? Zapraszamy do lektury!

 

Bezrobocie przymusowe – definicja

 

Bezrobocie przymusowe definiowane jest jako brak możliwości znalezienia zajęcia zarobkowego mimo wyrażania gotowości do jego podjęcia oraz akceptacji proponowanego przez rynek poziomu wynagrodzenia. Oznacza to, że wykracza ono ponad poziom naturalnej stopy bezrobocia, kształtowanej na skutek równowagi między podażą pracy i popytem na nią. Warto brać pod uwagę, iż składają się na nie inne typy, takie jak bezrobocie strukturalne i technologiczne. Nie można zapominać także o aspektach okresowych – mamy tu na myśli sezonowe bezrobocie. Koniunkturalne zaś jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ możliwości wpływania na jego poziom są silnie uzależnione od czynników zewnętrznych. 

 

Bezrobocie przymusowe – przyczyny

 

Jak wskazaliśmy w akapicie powyżej, bezrobocie przymusowe występuje wbrew woli. Osoba bezrobotna wyraża chęć podjęcia pracy, godzi się na proponowaną stawkę, ale mimo to jej sytuacja zawodowa nie zmienia się. Powodów takiego stanu rzeczy zazwyczaj należy szukać w sezonowości niektórych profesji, wykluczeniu technologicznym lub w wadliwej strukturze gospodarki. Najbardziej jaskrawym przykładem strukturalnych podstaw bezrobocia w Polsce była nadpodaż osób wykonujących zawód górnika lub stoczniowca w połowie lat 90., gdy gospodarka była przestawiana na nowe, rynkowe tory.

 

Jak walczyć z bezrobociem przymusowym?


Konsekwencje bezrobocia mogą być dramatyczne, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i w skali całej gospodarki. Państwo traci wpływy z podatków na skutek ograniczania konsumpcji towarów i usług oraz braku obciążenia pensji pracownika. Przedsiębiorcy zaś nie wykorzystują pełnych mocy przerobowych, co wpływa na marnowanie potencjału i zmniejsza ich zyski. Zwalczanie bezrobocia leży zatem w interesie wszystkich stron – państwa, przedsiębiorców i samych bezrobotnych. Państwo dysponuje szeregiem instrumentów, które mogą być wykorzystywane w celu stymulacji gospodarki. Najlepszymi rozwiązaniami są oczywiście działania systemowe – od edukacji rozumianej wąsko (szkolny proces uczenia) i szeroko (edukacja przedsiębiorców) po odpowiednio skonstruowany system podatkowy.

Państwo dysponuje, co do zasady, dwiema możliwościami – prowadzeniem polityki aktywnej oraz pasywnej. Ta pierwsza polega na aktywnym stymulowaniu gospodarki i zawiera w sobie działania mikroekonomiczne (prace publiczne, szkolenia, subwencje płacowe, doradztwo zawodowe, system pożyczek dla bezrobotnych) oraz makroekonomiczne (system podatkowy, wydatki budżetowe, stopy procentowe). Polityka pasywna to z kolei system zabezpieczeń społecznych (zasiłki, odprawy) i regulacje prawne zmierzające do skrócenia czasu pracy czy zmniejszenia zasobów siły roboczej (np. poprzez wcześniejsze emerytury).

Godne rozważenia jest wprowadzenie tzw. modelu flexicurity, opracowanego i wprowadzonego w życie w Danii. Słowo „flexicurity” pochodzi z połączenia słów „flexibility” i „security”. Model polega na takim ustanowieniu relacji między pracodawcami i pracobiorcami, aby pierwsi mogli stosunkowo łatwo zwalniać i zatrudniać, nie pozbawiając poczucia bezpieczeństwa tych drugich. Wpływa to na zwiększenie elastyczności zarówno po stronie firm, jak i siły roboczej. Pracodawcy opłacają wyższe stawki podatku, ale mogą łatwo dostosowywać poziom zatrudnienia do bieżących potrzeb, państwo wpływy z danin przeznacza zaś na wysokie zasiłki, szkolenia i inne działania mające na celu przebranżowienie zwolnionej załogi.

Okres największego bezrobocia strukturalnego w Polsce mamy za sobą, trzeba jednak stale monitorować sytuację i reagować mądrze.  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.