Za nami kolejny miesiąc, w którym nastąpiła poprawa na polskim rynku pracy. Jak wynika z danych MPiPS stopa bezrobocia spadła w maju br. do poziomu 10,8%. Trend spadkowy ma się nadal utrzymywać w okresie wakacyjnym.
W porównaniu z kwietniem bezrobocie zmniejszyło się o 0,4 pkt. proc. - z poziomu 11,2 do 10,8%. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadło zaś o 1,7 pkt. proc. Jeszcze w maju 2014 wynosiło bowiem aż 12,5%.
Spadek bezrobocia odnotowano w całym kraju, a największy miał miejsce w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim - o 0,7 pkt. proc. Pozytywne tendencje wykazują więc regiony, gdzie dotychczas sytuacja na rynku była najtrudniejsza. Co więcej, w 5 na 16 województw - dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim – stopa bezrobocia osiągnęła poziom jednocyfrowy.
Ministerstwo przewiduje, że w trakcie miesięcy letnich, w związku z nasileniem prac sezonowych, bezrobocie w Polsce spadnie poniżej 10%. Jednak później spodziewany jego lekki wzrost, „tradycyjny” dla okresu jesiennego. Na koniec tego roku stopa bezrobocia ma ukształtować się na poziomie 10,5%, a na koniec 2016 - 9,8%.
W związku z lepszą koniunkturą zmienia się postawa pracowników, których interesuje już nie tylko samo znalezienie jakiejkolwiek pracy, ale zwracają uwagę na otrzymanie wynagrodzenia adekwatnego do umiejętności i wykonywanych obowiązków. Lepsze nastroje widać też wśród firm, które zgłaszają do urzędów pracy coraz więcej ofert zatrudnienia. W maju było ich ponad 120 tys., o 9,7 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.
Do najnowszych danych z rynku pracy z optymizmem odnoszą się organizacje pracodawców. Podkreślają, że to właśnie efekt startu wspomnianych już wcześniej prac sezonowych i tymczasowych oraz związanego z nimi zapotrzebowania na większą liczbę pracowników.
- Spadek bezrobocia wynika z rozpoczęcia wielu inwestycji i podejmowania prac sezonowych, zwłaszcza w handlu, gastronomii i hotelarstwie, turystyce, budownictwie. Najbliższe miesiące powinny sprzyjać pracy tymczasowej. Wiele osób może znaleźć okresowe, dorywcze zatrudnienie, zwłaszcza w usługach i rolnictwie, co poprawi sytuację na niektórych rynkach lokalnych – uważa dr Grażyn Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan w oficjalnym komunikacje organizacji dotyczącym danych nt. bezrobocia.