Bezrobocie – definicja
Bezrobocie to zjawisko ekonomiczne, w którym można zaobserwować brak pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i chcących ją podjąć na standardowych warunkach panujących w wdanym momencie w gospodarce*.
*Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/bezrobocie;3876818.html
Najczęstszą przyczyną bezrobocia jest brak miejsc pracy (czasem też wynikający ze złej organizacji rynku pracy). Inną przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być niewystarczające kwalifikacje i kompetencje kandydatów.
Poziom bezrobocia w Polsce
Obecnie poziom bezrobocia w Polsce wynosi 5,7%* (dane na koniec października 2018), czyli jest to 937,3 tys. obywateli Polski (mowa tutaj o osobach zarejestrowanych w urzędach pracy). Należy pamiętać, że na poziom bezrobocia często ma wpływ sezonowość niektórych prac.
Wskaźnik bezrobocia
Poziom bezrobocia podaje się w procentach i nazywa się to stopą bezrobocia. Czym jest stopa bezrobocia? Jest to stosunek liczny osób niepracujących do liczby osób aktywnych zawodowo. Należy jednak pamiętać, że nie jest to tak naprawdę faktyczny stan bezrobocia, ponieważ nie każda osoba poszukująca pracy jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Dodatkowo część osób pracuje w szarej strefie. Stopa bezrobocia ma wpływ na rozwój gospodarki oraz inflację.
Struktura bezrobocia w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce jest stosunkowo niska. Jeżeli cały czas poszukujemy pracy, to warto zapoznać się z wynikami jakie przedstawia witryna internetowa Barometr Zawodów. Dzięki niej możemy zobaczyć jak rozkłada się bezrobocie w poszczególnych rejonach biorąc za wytyczną rodzaj wykonywanej pracy. Bezrobotni mogą tym samym zweryfikować zapotrzebowanie na różne profesje i w razie potrzeby podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się.
Obecnie na terenie całej Polski notuje się duży spadek pracowników z wykształceniem zawodowym. Przede wszystkim brakuje wykwalifikowanych robotników budowlanych. Niechęć do podjęcia takiej pracy może być związana z ciężkimi warunkami, w jakich przychodzi pracować budowlańcom oraz z niskimi zarobkami. Dodatkowo część osób nie ma odpowiednich kwalifikacji. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać murarze, tynkarze, ślusarze czy monterzy okien.
Poszukiwani są także fryzjerzy, kosmetyczki, cukiernicy, piekarze, tapicerzy, Problemem może być tutaj brak kadry nauczycielskiej w zasadniczych szkołach zawodowych. Część starszych nauczycieli odeszła już na zasłużoną emeryturę, a nowych chętnych jak na razie nie widać. Skutkuje to powstaniem luki pokoleniowej. W związku z tym, że nie ma kto nauczyć młodych ludzi zawodu, nie ma także miejsc na odbycie praktyk zawodowych, które w przypadku szkolnictwa zawodowego są obowiązkowe.
Podobna sytuacja jest w służbie zdrowia. Na terenie niektórych województw brakuje lekarzy, pielęgniarek oraz położnych. Część z nich wyjechała za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.
W ofertach pracy mogą przebierać programiści i specjaliści IT. Najczęściej to oni dyktują pracodawcom warunki, na których chcą być przyjęci do pracy.
Nie we wszystkich zawodach sytuacja przedstawia się tak różowo. Istnieje grupa zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie pracy może okazać się bardzo trudne. Są to między innymi historycy, politolodzy, filozofowie. Na wielu terenach Polski jest także sporo pedagogów, którzy bez wiekszych rezultatów poszukują miejsca pracy.