Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezpieczeństwo i higiena pracy - przepisy i zasady

Bezpieczeństwo i higiena pracy - przepisy i zasady

 
Bezpieczeństwo i higiena pracy - przepisy i zasady

Pracodawca ma obowiązek zapewnić jak najlepsze warunki pracy tak, aby pracownik miał możliwości do wykonywania swoich obowiązków, które są określone w umowie. Pracownik także jest zobowiązany do przestrzegania zasad tak, aby wykonywane czynności nie doprowadziły do żadnego wypadku.


Bezpieczeństwo i higiena pracy - co to jest

 

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to swoisty zbiór przepisów oraz zasad, do których przestrzegania jesteśmy zobowiązani w miejscu pracy. BHP ma na celu zapobieganie wypadkom oraz chorobom zawodowym. Zbiór przepisów określa także warunki pracy, które powinny panować w każdej firmie, aby zapewnić pracownikom higieniczne środowisko pracy.

 

Przepisy BHP w pracy


BHP w pracy to podstawa. Przepisy BHP zapisane są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Ponadto podstawowe przepisy w BHP w pracy zawarte są w Kodeksie Pracy.


Kilka z przepisów BHP w miejscu pracy mówi o:


    • drodze ewakuacyjnej, które ma zapewnić bezpieczne opuszczenia miejsca pracy pracownikom w razie sytuacji awaryjnej,
    • oświetleniu, które musi zapewniać komfort pracy wszystkim pracownikom zarówno w dzień, jak i w nocy
    • porządku, czy czystości miejsc, w których przebywają pracownicy, a także, z których korzystają, jak toaleta, czy pomieszczenie socjalne,
    • odpowiedniej powierzchni, na każdego pracownika wykonującego pracę stałą w pomieszczeniu powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia. W tym także przynajmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi niczym nie zastawionej,
    • przyjaznej temperaturze dopasowanej do wykonywanych czynności, nie może być niższa niż 14°C, chyba że wymagają tego inne względy. W pracy o charakterze biurowym temperatura w pomieszczeniu nie może przekroczyć 18°C.


Higiena pracy to podstawa. Zasady BHP powinny nie tylko zostać jasno przedstawione pracownikom, ale także zostać zawieszone w postaci ogólnodostępnego regulaminu. Regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być łatwo dostępny dla każdego. Dodatkowo w każdej firmie muszą być przeprowadzone odpowiednie szkolenia z zakresu BHP.


Zasady BHP w pracy


Pracownik ma w obowiązku zastosować się do zaleceń wynikających z zapisów. Pracodawca z kolei musi zapewnić osobom zatrudnionym w firmie warunki i stanowiska pracy spełniające wymogi BHP. Co także jest ważne, pracodawca ma obowiązek kierowania pracowników na okresowe badania lekarskie w ramach medycyny pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?