Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Benefity dla pracowników – typowe i oryginalne

Benefity dla pracowników – typowe i oryginalne

 
Benefity dla pracowników – typowe i oryginalne

Pozapłacowe świadczenia pracownicze


Kiedy kurczą się możliwości konkurowania na rynku po względem wysokości wynagrodzeń, firmy, chcąc przyciągnąć i zatrzymać u siebie specjalistów, prześcigają się w kreatywności i oferują pracownikom coraz ciekawsze motywatory pozafinansowe. Wśród takich benefitów znajdziemy np. darmowe porady dietetyka, dofinansowanie wczasów pod gruszą, ale też tanie przedszkola przyzakładowe i pomoc finansową w trudnych przypadkach losowych.

Benefity nie tylko są atrakcyjne dla kandydatów poszukujących pracy. Wpływają także na dobrą atmosferę, budują lojalność pracowników wobec firmy. O ile owocowe czwartki brzmią zabawnie i raczej są miłym dodatkiem, a nie głównym motywatorem do podjęcia pracy, o tyle pakiet medyczny czy darmowe kursy językowe są już dość silnymi argumentami na korzyść pracodawcy.

 

Benefity dla pracowników – typowe

 

W polskich oddziałach międzynarodowych korporacji, ale także w średnich i mniejszych rodzimych firmach pakiety motywowania pozafinansowego wyglądają dziś podobnie. Najbardziej popularna jest opieka zdrowotna w niepublicznych placówkach służby zdrowia. Równie powszechne są zniżki na zajęcia sportowo-rekreacyjne. W wielu ogłoszeniach o pracę znaleźć można także służbowy samochód, telefon, ubezpieczenia zdrowotne i na życie czy możliwość częściowo zdalnej pracy.

 

Oryginalne benefity pracownicze


Na tle wyżej wymienionych benefitów, które są już poniekąd normą, tym ciekawiej prezentują się nietypowe formy motywacji pracowników, mające zwabić do firmy i zatrzymać najlepszych.

Na uwagę zasługują programy corporate wellness, bardzo popularne na Zachodzie, w Polsce spotykane właściwie tylko w dużych firmach. Prozdrowotne benefity obejmują m.in. masaże w biurze, firmowe drużyny sportowe, dofinansowanie do zdrowych posiłków, dostęp do świeżych owoców i warzyw, ale też wolontariat i imprezy integracyjne.

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników są związane także z edukacją. Darmowe szkolenia stacjonarne, wliczane do czasu pracy bądź dostęp do rozbudowanej platformy e-learningowej coraz częściej można znaleźć w ogłoszeniach o pracę. Podnoszenie kwalifikacji to korzyść i dla pracowników, i dla pracodawców, którzy zyskują coraz lepiej wyszkolony zespół.

Benefity w pracy, z listy tych mniej oczywistych, to także ogródek z grillem, pokój relaksu, darmowe miejsce parkingowe, paczka-niespodzianka z wyrobami firmy, którą pracownik dostaje w prezencie na urodziny razem z dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Wszystkie oryginalne benefity i nietypowe sposoby motywowania pozafinansowego świadczą o tym, że w nowocześnie zarządzanych organizacjach pracownicy są rzeczywiście traktowani jako najcenniejsze firmowe „zasoby”. A zadowolenie pracownika przekłada się na efektywność dla firmy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?