W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, która ma wprowadzić prawo do przejścia na emeryturę dla osób legitymujących się 40 - letnim stażem pracy. Sprawdźmy co proponują projektodawcy.
Emerytura po 40 latach opłacania składek
Przypomnijmy, że aktualnie jesteśmy na etapie systematycznego podwyższania wieku emerytalnego, który docelowo ma wynosić 67 lat dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 r. Co prawda obecnie ubezpieczeni mają prawo skorzystania z tzw. emerytury częściowej, jednak rozwiązanie to nie spełnia oczekiwań społecznych. Emerytura częściowa jest wypłacana w wysokości 50 proc. dla kobiet w wieku 62 lat przy 35 latach pracy, zaś dla mężczyzn w wieku 65 lat i 40 latach pracy. Nowe rozwiązanie ma dać możliwość przejścia na emeryturę osobom, które były aktywne zawodowo przez co najmniej 40 lat, niezależnie od ich wieku. Co więcej, chodzi o osoby, które legitymować się będą okresem 40 lat opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, od podstawy nie niższej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym stosowana będzie obecnie obowiązująca zasada, zgodnie z którą miesiące, za które składki na ubezpieczenie były obliczone od podstawy wymiaru niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę będą uwzględniane w części odpowiadającej proporcji tej podstawy do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Decyzję o przejściu na emeryturę podejmie ubezpieczony
Nowe rozwiązanie będzie dotyczyło głównie osób, które rozpoczęły pracę w młodym wieku tj. około 20 lat i w całym okresie kariery zawodowej miały krótkie okresy absencji chorobowej czy braku pracy. Decyzja o przejściu na emeryturę, będzie bowiem leżała w gestii ubezpieczonego. To on kierując się swoją sytuacją życiową, rodzinną i materialną, wybierze niższą emeryturę, wypłacaną przez dłuższy okres. Będzie mógł również zdecydować o przejściu na emeryturę w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, a tym samym o pobieraniu wyższego świadczenia, ale przez krótszy okres.
Projekt ustawy został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.
Podstawa prawna:
Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - druk sejmowy nr 680.