Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada skrócenie do 4 godzin dnia pracy w Wielki Piątek i Wigilię.
Krótszy świąteczny dzień pracy...
Projektodawcy podkreślają, że Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan. Co więcej jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Równie doniosłym dla chrześcijan dniem jest Wigilia. Posłowie wskazują również, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie pracownikom do obchodzenia tego święta.
Co więcej zgodnie z badaniami ankietowymi przywołanymi przez posłów, zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii. Z badań wynika bowiem, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść z pracy w dniu Wigilii wcześniej, 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny. Projektodawcy przywołują również dane CBOŚ, z których wynika, że aż 56 proc. Polaków uczestniczy w liturgii wielkopiątkowej.
... z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
W związku z tym posłowie proponują, by zamiast wprowadzać dni wolne od pracy jak jest np. w Danii, ograniczyć czas pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię. Co istotne pracownicy mieliby zachować prawo do wynagrodzenia tak jakby przepracowali cały dzień w obowiązującym ich rozkładzie czasu pracy.
Projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.