Rejestr, który będzie dostępny przez internet ma być narzędziem wiarygodnym dla pracodawców. W pierwszej kolejności zostaną do niego wpisane kwalifikacje nadawane w systemie oświatowym i w szkolnictwie wyższym. Następnie spis ma być poszerzany także o kompetencje zdobywane w inny sposób, np. poprzez szkolenia.
Dzięki przygotowywanemu właśnie rejestrowi pracodawcy będą mogli zweryfikować, czy deklaracje dotyczące wykształcenia i zdobytych (np. podczas szkoleń zawodowych) kwalifikacji kandydatów na pracowników są zgodne z prawdą. Nad wspólnym, centralnym rejestrem kompetencji pracują aż trzy resorty: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także resort pracy i polityki społecznej. Centralnym spisem naszych kompetencji będzie najprawdopodobniej zarządzać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Tak jak w Unii Europejskiej
Jednak rola narzędzia weryfikacyjnego dla pracodawców to niejedyny cel tego przedsięwzięcia. Nabywane przez nas kwalifikacje mają być potwierdzane według ujednoliconych standardów – w taki sposób by zdobyte podczas szkoleń dyplomy czy certyfikaty można było w prosty sposób zweryfikować i porównać z tymi, nadawanymi w innych krajach Unii Europejskiej. Wydawane w naszym kraju zaświadczenia o zdobytych kompetencjach mają być również czytelne dla pracodawców z innych krajów.
Potwierdzenie umiejętności dla każdego
Projekt zakłada nie tylko możliwość weryfikacji naszej wiedzy i umiejętności przez potencjalnych pracodawców, ale też uwzględnia konieczność pisemnego potwierdzania nabywanych kwalifikacji. Każdy uczestnik szkolenia, które będzie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ma bowiem otrzymać dokument, który będzie potwierdzeniem nabytych umiejętności. Dzięki rejestrowi potencjalny pracodawca będzie mógł sprawdzić wiarygodność takiego dokumentu.