Zawód barber
Jeszcze do niedawna każdy salon fryzjerski oferował podobny zakres usług. Dziś, przede wszystkim w większych miastach, zakłady specjalizują się w rozmaitych sposobach strzyżenia i pielęgnacji włosów, a swoje działania profilują pod szczególne grupy klientów. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się miejsca, w których pracują barberzy.
Barber – kto to?
Kim jest barber? Najogólniej mówiąc to fryzjer specjalizujący się w strzyżeniu i stylizacji męskich fryzur (włączając w to golenie twarzy). Dlaczego obecnie jest on w Polsce coraz popularniejszym zawodem?
Dawniej chodzenie do fryzjera było domeną kobiet. Pielęgnacja męskich włosów wiązała się ze strzyżeniem maszynką elektryczną na wybraną długość. Moda zaczęła się jednak zmieniać, uczesania ulegały modyfikacji i w związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na osoby, które oprócz cięcia maszynką profesjonalnie przeprowadzą także strzyżenie brody, stylizację wąsów itd.
Barber – specyfika pracy
Na czym dokładniej polega praca barbera? W jego kompetencjach leży strzyżenie, trymowanie, koloryzacja, ukrywanie siwizny, modelowanie itd. Sam barber musi być osobą otwartą i komunikatywną. Powinien wykazywać się zdolnościami manualnymi, wiedzą o najnowszych trendach i metodach strzyżenia.
Warto dodać, że salony oferujące wyłącznie męskie strzyżenie bardzo często mają specyficzny klimat, wystrój. Podczas zabiegów serwowane są napoje itd.
Barber – perspektywy w zawodzie
Aby zostać barberem, należy poświęcić bardzo dużo czasu praktyce. To zdolności manualne, umiejętność precyzyjnego strzyżenia i ostateczny efekt wizualny budują markę tego specjalisty.
Częściowo potrzeby wyrobienia fachu zaspakajane są na kursach przygotowawczych do zawodu barbera. Te nie należą do najtańszych. Pojawiają się ceny rzędu 3 tysięcy, ale też i ok. 8-9 tysięcy złotych. Wszystko zależy od placówki, długości szkolenia, oferty praktyk itd. Po ukończeniu kursów można próbować otworzyć własny salon lub zatrudnić się w czyimś atelier i nabrać więcej doświadczenia.
W salonach dodatkowym źródłem dochodu często jest sprzedaż środków do samodzielnej pielęgnacji włosów – grzebieni, szamponów, odżywek itd. Warto też zaznaczyć, że stylista brody, wąsów i ogólnie fryzur męskich znacznie więcej klientów znajdzie w dużych aglomeracjach. Tam ludzie przywiązują dużą uwagę do wyglądu zewnętrznego (np. ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, panującą modę).