Balneolog znajduje zatrudnienie w sanatoriach, ośrodkach uzdrowiskowych i innych placówkach opieki zdrowotnej. Poznaj ścieżki kariery zawodowej zabiegowego balneologicznego oraz lekarza balneologa. Czym się zajmuje każdy z tych specjalistów? Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć?
Balneolog – czym się zajmuje?
Balneologia to bardzo stara gałąź medycyny, należąca do dziedziny medycyny uzdrowiskowej. Balneolog zajmuje się wykorzystaniem borowin i wód podziemnych w celach leczenia i profilaktyki chorób i dolegliwości. W ramach zabiegów balneologicznych stosuje się np. kąpiele w wodach o prozdrowotnych właściwościach, okłady borowinowe, inhalacje, krenoterapię, różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutczne.
Balneolog – jak zostać?
W państwowej Klasyfikacji zawodów i specjalności znajdziemy dwie profesje związane z balneologią.
Lekarz – specjalista balneologii i medycyny fizykalnej (kod 221205):
- przeprowadza leczenie i rehabilitację wszystkich chorób i patologii środkami uzdrowiskowo-klimatycznymi, balneologicznymi i fizykoterapeutycznymi oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom.
Zakres pracy lekarza balneologa jest bardzo szeroki i obejmuje diagnostykę, prowadzenie leczenia, współpracę z innymi specjalistami np. fizjoterapeutami, promocję zdrowia itp. Żeby wykonywać ten zawód, konieczne jest ukończenie studiów medycznych, odbycie praktyk, zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego, a następnie wybranie specjalności Balneologia i medycyna fizykalna. Specjalizacja ma dwa moduły. Podstawowy (I stopień) – w zakresie chorób wewnętrznych, oraz specjalistyczny (II stopień) – w zakresie balneologii i medycyny fizykalnej. Łącznie minimalny czas trwania szkolenia specjalistycznego wynosi 5 lat.
Zabiegowy balneologiczny (kod 532905):
- przygotowuje borowiny do zabiegów balneologicznych przez przetwarzanie surowca borowinowego; wykonuje zabiegi balneologiczne: kąpiele lecznicze, zabiegi wodolecznicze (hydroterapia), płukania lecznicze, leczenia borowiną, inhalacje w celu leczenia i rehabilitacji chorych.
Zabiegowy pracuje pod kierunkiem lekarza balneologa lub innego specjalisty. Zabiegowy może zostać przyuczony w miejscu zatrudnienia, odbyć szkolenie zawodowe. W tym przypadku dyplom studiów medycznych nie jest wymagany. Kursy dla zabiegowych balneologicznych często wybierają np. pielęgniarki.
Balneolog – ścieżka kariery zawodowej
Zarówno lekarz balneolog, jak i zabiegowy balneologiczny znajdzie pracę w ośrodkach uzdrowiskowych – szpitalach, sanatoriach. Zabiegi np. z wykorzystaniem borowiny realizowane są także w spa i innych ośrodkach odnowy biologicznej.
Balneolog – średnie wynagrodzenie
Czy balneologia należy do najlepiej płatnych specjalizacji lekarskich? Bez wątpienia stanowi jedną z mniej popularnych specjalizacji lekarskich, dlatego chętnych do pracy brakuje. W efekcie specjaliści mogą negocjować korzystne warunki wynagrodzenia i zatrudnienia. Wysokość wypłat jest uzależniona od doświadczenia i umiejętności. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) mediana wypłat lekarza specjalisty II stopnia w 2021 r. wynosi 4904 netto.