Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Awans zawodowy nauczyciela – kompendium

Awans zawodowy nauczyciela – kompendium

 
Awans zawodowy nauczyciela – kompendium

Awans zawodowy nauczyciela


Profesja nauczyciela jest zaliczana do tak zwanych zawodów zaufania publicznego. Oprócz odpowiedniego wykształcenia pedagogicznego osoby pracujące, jako nauczyciele muszą cały czas podwyższać swoje kwalifikacje, dzięki czemu mają szansę na awans zawodowy. Zdobycie poszczególnych stopni w zawodzie nauczyciela trwa jednak dość długo i jest związane z wypełnieniem szeregu ściśle określonych wymogów.

 

Stopnie nauczycielskie


Rozwój zawodowy nauczycieli jest określany poprzez nadawanie kolejnych stopni nauczycielskich. Dzięki temu każda osoba zaczynająca pracę w szkole może spokojnie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju. Obecnie możemy wyróżnić cztery stopnie zawodowe w pracy nauczyciela. Są to:

    • nauczyciel stażysta,
    • nauczyciel kontraktowy,
    • nauczyciel mianowany,
    • nauczyciel dyplomowany.

 

Jakie dokumenty regulują awans zawodowy nauczyciela


Obecna forma rozwoju nauczycieli została określona w 2000 roku w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. W rozporządzeniu tym dokładnie zostały opisane wszystkie elementy, które musi spełnić nauczyciel, aby uzyskać kolejny stopień nauczycielski.

 

Stopnie nauczyciela – warunki


Aby uzyskać kolejny stopień rozwoju zawodowego nauczyciele muszą spełnić pewne warunki. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie kwalifikacje i przejść pozytywnie poprzedni etap. Kolejny krok rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku przez nauczyciela do dyrektora szkoły oraz do odpowiedniego kuratora oświaty. Uzyskanie kolejnego stopnia nauczycielskiego z reguły trwa kilka lat i kończy się rozmową z komisją egzaminacyjną.

 

Stopnie awansu nauczyciela


Jak już zostało wcześniej podane, obecnie są cztery stopnie nauczycielskie. Pierwszym etapem jest nauczyciel stażysta. Jest nim osoba, która zaraz po studiach rozpoczyna pracę w szkole. Nauczyciel stażysta ma za zadanie sam sporządzić plan swojego rozwoju, który na początku roku szkolnego musi zostać zatwierdzony przez dyrektora placówki. Oprócz tego każdy stażysta ma wyznaczonego opiekuna, który najczęściej jest wybierany spośród doświadczonej kadry.

Okres stażu trwa jeden rok szkolny, a po jego zakończeniu młody nauczyciel musi wykazać, że zrealizował wszystkie punkty ze swojego planu rozwojowego. Pierwszy rok pracy w szkole ma być nie tylko sprawdzianem dla początkujących nauczycieli. Po tym czasie muszą oni sami podjąć decyzję, czy nadal chcą pracować z dziećmi i młodzieżą. Warto tutaj dodać, że praca nauczyciela może przynosić dużo satysfakcji, jednak nie należy do łatwych. Jeżeli stażysta podejmie decyzję o dalszej pracy w tym zawodzie, to może ubiegać się o status nauczyciela kontraktowego.

Osoba, która ubiega się o stopień nauczyciela kontraktowego, nadal ma status stażysty, a zdobycie kolejnego szczebla rozwoju zawodowego trwa 9 miesięcy. Pod koniec roku nauczyciel jest oceniany pod kątem prowadzenia lekcji (ocena wystawiana jest na podstawie przeprowadzonych wizytacji przez innych nauczycieli), zaangażowania nauczyciela-stażysty w różne przedsięwzięcia  w szkole oraz organizacji konkursów dla podopiecznych.
Jeżeli pracownik uzyska pozytywną ocenę, to otrzymuje stopień nauczyciela kontraktowego.

Kolejnym etapem jest stopień nauczyciela mianowanego, jednak jego uzyskanie jest już dużo trudniejsze, niż dwa poprzednie.
Przede wszystkim, aby złożyć wniosek o pozyskanie tytułu nauczyciela mianowanego, należy przez dwa lata pracować jako nauczyciel kontraktowy. Dwa lata pracy w formie nauczyciela kontraktowego powinny być przeznaczone na dokładne zaplanowanie drogi do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Po upływie dwóch lat nauczyciel może rozpocząć postępowanie administracyjne, które przybliży go do upragnionego awansu. Należy wtedy złożyć odpowiedni wniosek.

Po okresie kolejnych 9 miesięcy nauczyciel kontraktowy jest poddawany dokładnej ocenie nie tylko przez dyrektora placówki, w której jest zatrudniony, ale również przez organ prowadzący szkołę (może to być np. gmina).
Ocena pozytywna pozwala na awans na nauczyciela mianowanego.

Ostatni etap rozwoju to tytuł nauczyciela dyplomowanego. Okres oczekiwania na uzyskanie tego tytułu również trwa 2 lata i 9 miesięcy. Egzamin (najczęściej w formie rozmowy) jest przeprowadzany przez kuratorium oświaty. Tutaj także ocena przebiega dwuetapowo. Pierwsza część polega na ocenie przez dyrektora szkoły dorobku kandydata, który ubiega się o awans.

W przypadku tego stopnia rozwoju zawodowego, nauczyciel musi przygotować specjalną teczkę, w której udokumentuje wszystkie swoje osiągnięcia.

Rozporządzenie dotyczące awansu zawodowego nauczycieli

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Karta Nauczyciela bardzo dokładnie określają ścieżkę, jaką musi przebyć nauczyciel na każdym etapie, aby uzyskać kolejny stopień rozwoju zawodowego. Dlatego w przypadku wątpliwości warto skorzystać z odpowiednich ustaw, co pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.