Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Awans zawodowy nauczyciela – kompendium

Awans zawodowy nauczyciela – kompendium

 
Awans zawodowy nauczyciela – kompendium

Awans zawodowy nauczyciela


Profesja nauczyciela jest zaliczana do tak zwanych zawodów zaufania publicznego. Oprócz odpowiedniego wykształcenia pedagogicznego osoby pracujące, jako nauczyciele muszą cały czas podwyższać swoje kwalifikacje, dzięki czemu mają szansę na awans zawodowy. Zdobycie poszczególnych stopni w zawodzie nauczyciela trwa jednak dość długo i jest związane z wypełnieniem szeregu ściśle określonych wymogów.

 

Stopnie nauczycielskie


Rozwój zawodowy nauczycieli jest określany poprzez nadawanie kolejnych stopni nauczycielskich. Dzięki temu każda osoba zaczynająca pracę w szkole może spokojnie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju. Obecnie możemy wyróżnić cztery stopnie zawodowe w pracy nauczyciela. Są to:

    • nauczyciel stażysta,
    • nauczyciel kontraktowy,
    • nauczyciel mianowany,
    • nauczyciel dyplomowany.

 

Jakie dokumenty regulują awans zawodowy nauczyciela


Obecna forma rozwoju nauczycieli została określona w 2000 roku w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. W rozporządzeniu tym dokładnie zostały opisane wszystkie elementy, które musi spełnić nauczyciel, aby uzyskać kolejny stopień nauczycielski.

 

Stopnie nauczyciela – warunki


Aby uzyskać kolejny stopień rozwoju zawodowego nauczyciele muszą spełnić pewne warunki. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie kwalifikacje i przejść pozytywnie poprzedni etap. Kolejny krok rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku przez nauczyciela do dyrektora szkoły oraz do odpowiedniego kuratora oświaty. Uzyskanie kolejnego stopnia nauczycielskiego z reguły trwa kilka lat i kończy się rozmową z komisją egzaminacyjną.

 

Stopnie awansu nauczyciela


Jak już zostało wcześniej podane, obecnie są cztery stopnie nauczycielskie. Pierwszym etapem jest nauczyciel stażysta. Jest nim osoba, która zaraz po studiach rozpoczyna pracę w szkole. Nauczyciel stażysta ma za zadanie sam sporządzić plan swojego rozwoju, który na początku roku szkolnego musi zostać zatwierdzony przez dyrektora placówki. Oprócz tego każdy stażysta ma wyznaczonego opiekuna, który najczęściej jest wybierany spośród doświadczonej kadry.

Okres stażu trwa jeden rok szkolny, a po jego zakończeniu młody nauczyciel musi wykazać, że zrealizował wszystkie punkty ze swojego planu rozwojowego. Pierwszy rok pracy w szkole ma być nie tylko sprawdzianem dla początkujących nauczycieli. Po tym czasie muszą oni sami podjąć decyzję, czy nadal chcą pracować z dziećmi i młodzieżą. Warto tutaj dodać, że praca nauczyciela może przynosić dużo satysfakcji, jednak nie należy do łatwych. Jeżeli stażysta podejmie decyzję o dalszej pracy w tym zawodzie, to może ubiegać się o status nauczyciela kontraktowego.

Osoba, która ubiega się o stopień nauczyciela kontraktowego, nadal ma status stażysty, a zdobycie kolejnego szczebla rozwoju zawodowego trwa 9 miesięcy. Pod koniec roku nauczyciel jest oceniany pod kątem prowadzenia lekcji (ocena wystawiana jest na podstawie przeprowadzonych wizytacji przez innych nauczycieli), zaangażowania nauczyciela-stażysty w różne przedsięwzięcia  w szkole oraz organizacji konkursów dla podopiecznych.
Jeżeli pracownik uzyska pozytywną ocenę, to otrzymuje stopień nauczyciela kontraktowego.

Kolejnym etapem jest stopień nauczyciela mianowanego, jednak jego uzyskanie jest już dużo trudniejsze, niż dwa poprzednie.
Przede wszystkim, aby złożyć wniosek o pozyskanie tytułu nauczyciela mianowanego, należy przez dwa lata pracować jako nauczyciel kontraktowy. Dwa lata pracy w formie nauczyciela kontraktowego powinny być przeznaczone na dokładne zaplanowanie drogi do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Po upływie dwóch lat nauczyciel może rozpocząć postępowanie administracyjne, które przybliży go do upragnionego awansu. Należy wtedy złożyć odpowiedni wniosek.

Po okresie kolejnych 9 miesięcy nauczyciel kontraktowy jest poddawany dokładnej ocenie nie tylko przez dyrektora placówki, w której jest zatrudniony, ale również przez organ prowadzący szkołę (może to być np. gmina).
Ocena pozytywna pozwala na awans na nauczyciela mianowanego.

Ostatni etap rozwoju to tytuł nauczyciela dyplomowanego. Okres oczekiwania na uzyskanie tego tytułu również trwa 2 lata i 9 miesięcy. Egzamin (najczęściej w formie rozmowy) jest przeprowadzany przez kuratorium oświaty. Tutaj także ocena przebiega dwuetapowo. Pierwsza część polega na ocenie przez dyrektora szkoły dorobku kandydata, który ubiega się o awans.

W przypadku tego stopnia rozwoju zawodowego, nauczyciel musi przygotować specjalną teczkę, w której udokumentuje wszystkie swoje osiągnięcia.

Rozporządzenie dotyczące awansu zawodowego nauczycieli

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Karta Nauczyciela bardzo dokładnie określają ścieżkę, jaką musi przebyć nauczyciel na każdym etapie, aby uzyskać kolejny stopień rozwoju zawodowego. Dlatego w przypadku wątpliwości warto skorzystać z odpowiednich ustaw, co pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.