Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Areszt śledczy - praca, staż, zarobki

Areszt śledczy - praca, staż, zarobki

 
Areszt śledczy - praca, staż, zarobki

Areszt śledczy - praca


Areszt śledczy to miejsce, w którym osadza się tymczasowo aresztowanych. Areszt tego rodzaju dzieli się na samodzielne ośrodki oraz oddziały zakładu karnego. Jednak wiele tych placówek służy także do wykonywania kary pozbawienia wolności, tym samym przejmując funkcje zakładów karnych. Wnętrza placówek wyposażone i zorganizowane są podobnie jak regularne zakłady karne.

Praca w areszcie śledczym polega w głównej mierze na nadzorowaniu wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Często oznacza to przebywanie z ludźmi mocno zdemoralizowanymi, agresywnymi, z zaburzeniami psychicznymi. Do aresztu trafiają także młodociani, którzy wymagają szczególnej uwagi.

W Służbach Więziennych pracują także osoby, które nie mają przygotowania policyjnego, za to mają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, socjologiczne, czy psychologiczne. W areszcie śledczym psycholog pracę rozpoczyna, gdy do aresztu trafiają nowe osoby. Diagnozuje, wyciąga wnioski, sprawdza agresywność więźnia, uzależnienia, oraz ewentualny kryzys egzystencjalny. Psycholog czuwa, czy osoba, która trafiła za kratki, nie chce popełnić samobójstwa. Podobną rolę odgrywa wychowawca w areszcie śledczym. Osoby te stanowią także strukturę służb mundurowych i w związku z tym przysługują im specjalne dodatki za pracę.  


Staż w areszcie śledczym


O pracy w mundurówce marzy wiele osób. Kuszą ich przywileje i dodatki do pensji. Wymagania nie są wygórowane. Przede wszystkim liczy się sprawność fizyczna oraz dobry wynik uzyskany na testach psychologicznych. Kandydaci do pracy muszą wykazywać się ogromną odpornością na stres. Zanim rozpoczniemy pracę w areszcie śledczym, musimy odbyć porządne przygotowanie. Na początek niezbędny jest staż w areszcie śledczym. O staż mogą ubiegać się też absolwenci psychologii, pedagogiki, socjologi itp.


Zarobki w areszcie śledczym


Według wyników badań opracowanych przez Sedlak&Sedlak zarobki funkcjonariuszy służby więziennej wynoszą średnio 2755 PLN na stanowisku oficera, 2194 PLN na stanowisku chorążego, 2082 PLN na stanowisku podoficera.

Zarobki w areszcie śledczym uzupełniane są o dodatki za liczbę przepracowanych lat. Za 2 lata pracy mundurowy otrzymuje 5% uposażenia zasadniczego, za 5 lat jest to już 10%. Kolejno co 5 lat uposażenie wzrasta o kolejne 5%, osiągając po 30 latach poziom 35% uposażenia.

Praca w służbach mundurowych daje także dodatki za stopień w korpusie służby więziennej. Przykładowo starszy sierżant sztabowy może otrzymać dodatek rzędu 976 PLN. Plutonowy z kolei 817 PLN. Najwyższe dodatki otrzymują generałowie - 1 988 PLN miesięcznie.

Za zmianę stopnia otrzymuje się także wyższe wynagrodzenie, jednak nie są to podwyżki spektakularne. Najniższe zaczynają się od 50 PLN miesięcznie w korpusie oficerów. Tym samym podporucznik awansujący na porucznika wzbogaci się właśnie o 50 PLN. U chorążych będzie do średnio 53 PLN.

Trzeci dodatek to dodatek stały służbowy. Jego wysokość ustalana jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2011. Wysokość ustalana jest kwotowo i nie może przekroczyć 50% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za stopień.

Każda osoba piastująca stanowisko w Służbach Więziennych może dodatkowo liczyć na nagrodę, gdy szczególnie wyróżnia się w pracy (gdy np. wykazuje inicjatywę, doskonali swoje kwalifikacje zawodowe).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?