Archiwista
Archiwista / archiwistka to osoba, która pracuje w archiwach najróżniejszych instytucji. Osoba ta odpowiedzialna jest za przechowywanie i zarządzanie dokumentacją znajdującą się w zbiorach uporządkowanych w tematyczne akta.
Praca w zawodzie może być wykonywana w:
• instytucjach państwowych,
• instytucjach kościelnych,
• bibliotekach,
• muzeach,
• archiwach zakładowych i państwowych,
• szpitalach ,
i wszędzie tam, gdzie przetrzymywane są różnorodne zbiory dokumentów.
Technik archiwista opis zawodu
Technik archiwista to osoba skrupulatna, dobrze zorganizowana i uwielbiająca pracę z dokumentami. Technik dba o to, aby żaden dokument nigdzie się nie „zapodział”. Do zadań technika należy sporządzanie list, aby wszystko znajdowało się w odpowiednim miejscu, gdy będzie potrzebne. Technik zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, zabezpieczeniem oraz udostępnianiem dokumentacji.
Archiwista - jak zostać?
Aby pracować w tym zawodzie, trzeba mieć przynajmniej wykształcenie średnie. Kończąc studium policealne, można uzyskać tytuł technika archiwisty. Praca technika archiwisty nie różni się znacznie w zakresie obowiązków od tych, opisanych powyżej. Technik może uzyskać awans na stanowisko archiwisty. W archiwistyce można także pracować po ukończeniu studiów na kierunku historycznym o specjalizacji związanej z archiwistyką.
Archiwista - praca
Obowiązki archiwisty związane są z obiegiem dokumentów. Do głównych zadań należących do zakresu obowiązków archiwisty zalicza się opiekę nad zbiorami dokumentów, czyli ich ochrona oraz ochrona danych w nich zawartych.
Archiwista zajmuje się gromadzeniem akt, odpowiednio je klasyfikując i opisując. Następnie dba o odpowiednie przechowywanie tychże dokumentów oraz udostępnia je w razie potrzeby osobom trzecim. Praca w tym zawodzie wymaga oceny, czy zbiory dokumentów są zdatne do użytku, a także, czy któreś z nich nie należy zniszczyć.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat zadania archiwisty zostały nieco zmodernizowane. Zawód nabrał cyfrowego charakteru. Wśród ofert pracy można nawet natknąć się na nabór na stanowisko e-archiwisty. W archiwum coraz częściej dokonuje się digitalizacji zbiorów, aby zapobiegać procesom niszczenia. Przenoszenie zbiorów do cyfrowego otoczenia, tworzenie nowych katalogów i zapis kopii leży po stronie archiwisty.
Praca archiwisty polega także na zapewnieniu odpowiednich warunków do przechowywania dokumentów. Oznacza to, że w archiwum musi panować odpowiednia temperatura oraz wilgoć.
To, co jeszcze należy do obowiązków archiwisty to:
• dbałość, aby osoby nieupoważnione nie dostały się do archiwum,
• obsługa klientów poszukujących informacji,
• odszukiwanie potrzebnych akt
• dbałość o dokumenty, zwłaszcza te najstarsze i najcenniejsze,
• analiza akt,
• przekwalifikowanie dokumentacji.
Archiwistyka kojarzona jest z prostym schematem praca archiwista - archiwum. Jednak nie zawsze tak jest. Gdy przejdzie się przez wszystkie szczeble awansu zawodowego, można oczekiwać pracy przy biurku zamiast w magazynie z dokumentami. Wtedy zazwyczaj swoje obowiązki wykonuje już starszy archiwista lub kustosz.
Wbrew pozorom nie jest to zawód umierający. Zmienia się nieco jego sposób wykonywania z manualnego na cyfrowy. Zapotrzebowanie na archiwistów nadal jest widoczne w ofertach pracy. Wpisując w wyszukiwarkę w Internecie hasło np. „archiwista praca Warszawa”, „technik archiwista Bydgoszcz” czy „archiwista praca Poznań” lub „archiwista praca Kraków” otrzymamy sporo ofert pracy niezależnie od miasta, w którym szukamy pracy. Oczywiście łatwiej jest znaleźć zatrudnienie w dużych miastach.
Dość popularna jest praca archiwisty zakładowego. Obowiązki archiwisty zakładowego nie różnią się wiele od tych, wymienionych powyżej. Inne jest nieco środowisko pracy. Miejscem pracy archiwisty zakładowego są magazyny oraz pomieszczenia biurowe znajdujące się w przedsiębiorstwach oraz urzędach.
Kurs archiwisty
Kursy archiwistyczne nie zawsze skierowane są do osób, które dopiero chcą odnaleźć swoją drogę zawodową. Większość tego rodzaju kursów przeznaczona jest dla osób, które na co dzień zajmują się pracą w obszarze administracji biurowej. Kurs archiwistyczny ma na celu usystematyzowanie wiedzy, naukę nowych umiejętności pomocnych w pracy oraz rozpowszechnianie istotnych zmian w przepisach związanych z archiwistyką. Wybierając się na kurs archiwisty „dla zielonych”, warto znać, chociaż podstawy archiwistyki, żeby dobrze przyswoić program nauczania.
Archiwista zarobki
Sedlak&Sedlak przygotował raport zarobków archiwistów pracujących w sektorze publicznym. Wynika z niego, że to, ile zarabia archiwista, zależne jest od miejsca, w którym wykonuje swoją pracę. Nie bez znaczenia jest sektor publiczny lub prywatny, miejscowość, w której pracuje, a także staż pracy i wykształcenie.
Wynagrodzenie archiwisty zatem waha się od 2 300 PLN do 3 426 PLN. Mediana zarobków wynosi 2 748 PLN.